Vedci z MIT vytvorili mozgový implantát, ktorý bude pumpovať liečivá priamo do lebky
Vedci z Massachusettskej technickej univerzity (MIT) vyvinuli nový systém doručovania liekov pomocou mozgových implantátov. Technológia môže vyriešiť problémy s nežiaducimi vedľajšími účinkami, ktoré spôsobujú súčasné lieky na liečbu porúch mozgu a duševných chorôb.
Nová technológia sa nazýva miniaturizovaný systém doručovania nervových liekov (miniaturized neural drug delivery system – MiNDS). Využíva veľmi malú ihlu (s priemerom len 150 mikrónov). Po vložení do mozgu je systém pripojený k dvom malým bezdrôtovým pumpám, ktoré sú takisto implantované do lebky.
Ide o prvý uzavretý systém schopný dodávať viac liekov do cielených oblastí mozgu, a to až v období dlhšom ako dva mesiace. Lieky podávané ústne sa dostanú do celého tela, pritom zámerom je dostať ich len do kubického milimetra mozgu, preto treba použiť extrémne malé kanyly.
MiNDS bol úspešne otestovaný na potkanoch a primátoch (okrem človeka) a bol preukázateľne účinný. Jeden z najväčších problémov pri liečbe neurologických ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH