Vesmírne zrkadlá dodajú slnečné svetlo solárnym elektrárňam aj po zotmení
V dobe umelej inteligencie, robotiky a automatizácie je ťažké prísť so skutočne prelomovým nápadom. Spoločnosti Reflect Orbital sa to však zrejme podarilo. Startup zo Santa Moniky v Kalifornii totiž uvažuje o predaji slnečného svetla po zotmení. Reflect Orbital buduje vesmírne zrkadlá, ktoré v noci odrážajú slnečné svetlo na solárne panely. Cieľom je maximalizovať produkciu energie solárnej elektrárne.
Podľa Global Energy Monitor funguje na celom svete okolo 8300 solárnych fariem. Naša planéta má v priemere asi 12 hodín slnečného svetla denne, ale iba keď je skutočne bezoblačná, slnečná obloha. Počas zamračeného dňa solárny panel produkuje len 10 až 25 percent svojho normálneho výkonu. Prestoje solárnej elektrárne teda môžu presiahnuť aj 50 percent.
Sharing a bit more about Reflect Orbital today. @4TristanS and I are developing a constellation of revolutionary satellites to sell sunlight to thousands of solar farms after dark.
We think sunlight is the new oil and space is ready to support energy infrastructure. This… pic.twitter.com/5WRb8etAv0
„Myslíme si, že slnečné svetlo je nová ropa a vesmír je pripravený na podporu energetickej infraštruktúry,“ vysvetlil Ben Nowack, generálny riaditeľ spoločnosti Reflect Orbital. „Presným odrážaním slnečného svetla, ktoré je nekonečne dostupné vo vesmíre, na konkrétne ciele na zemi môžeme vytvoriť svet, v ktorom slnečné svetlo poháňa solárne farmy dlhšie ako len počas dňa, a zabezpečiť tým komoditizáciu slnečného svetla.“
Startup verí, že konštelácia jednoduchých zrkadlových satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme môže v noci podporiť solárne farmy. Dodávanie obnoviteľnej energie na požiadanie si vyžaduje rakety a do vesmíru treba dostať množstvo cenovo dostupných zrkadlových plôch.
Prvým krokom bolo postaviť a otestovať prototyp. Reflect Orbital dokončil 31. augusta 2023 svoje skutočné experimentovanie s teplovzdušným balónom vybaveným veľkým zrkadlom. Nasmerovaním zrkadla na mobilnú solárnu farmu mohli podnikatelia sledovať dopad na panely. Test úspešne vygeneroval 60, 120 a potom 140 wattov odrazom ranných slnečných lúčov z oblohy na zemský povrch.
Zdroj: surfertoday.com.
Zobrazit Galériu