Virtuálna realita vs rozšírená realita
Už nejaký čas sme svedkami pribúdania rôznych nových pomenovaní technológií, ktoré viac či menej pretvárajú náš svet do virtuálnej podoby. Marketingové oddelenia spoločností pracujú na tom, aby sa odlíšili názvom, aj keď sa ich technológia zásadne nelíši od ostatných.
V skutočnosti môžeme tvrdiť, že sú iba dve základné technológie napriek tomu, že môžete počuť o mixovanej, zmiešanej či inej realite. Rozhodli sme sa do tohto chaosu vniesť trochu svetla, zhodnotiť, v čom sa od seba odlišujú a načrtnúť čosi aj o ich budúcnosti.
Základnými technológiami myslíme virtuálnu realitu (VR) a rozšírenú realitu (v angličtine AR – augmented reality). Rozdiel je v úrovni ponorenia sa do virtuálneho prostredia. AR vytvára virtuálne prvky v obraze reálneho sveta, VR má za cieľ vytvoriť čo najkomplexnejšie virtuálne prostredie.
VR sa viac presadzuje vo sfére zábavy a AR skôr na poli užitočnosti. Je totiž dobre využiteľná napríklad na navigáciu alebo do pracovného prostredia, kde potrebujete zisťovať ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH