Vírusový radar / KYBERNETICKÝ ŠPIÓN MÔŽE BYŤ VÄČŠIA HROZBA NEŽ KLASICKÝ KRIMINÁLNIK
Kybernetickí špióni verzus kriminálnici. Niekedy sa medzi nimi rozdiel stiera, veď aj kybernetickí špióni v mnohých jurisdikciách páchajú vlastne trestnú činnosť. No v našej branži medzi nimi vidíme zásadný rozdiel. Kriminálnika zaujíma na obetiach starý dobrý keš. Teda nie „Kaliňákov keš“, ale finančná hodnota, napríklad v podobe anonymizovanej kryptomeny.
No a kyberšpióna zaujímate najmä vy: čo máte v smartfóne, počítači, s kým a o čom komunikujete. Zrejme pre mnohých ešte viac hrôzostrašné než klasický kriminálnik. Netreba však hneď šíriť paniku. Takéto útoky sú obyčajne veľmi cielené a sofistikované a útočník musí do nich investovať často milióny eur. Čiže ak nie ste významný novinár, disident alebo zamestnanec vlády či bezpečnostných zložiek, infikovať vás niečím hypersofistikovaným a drahým sa jednoducho neoplatí. V tomto pravidelnom stĺpčeku rozoberáme obe skupiny, ale dnes sa pozrieme na kybernetických špiónov.
V júli bol takýmto strašiakom špionážny softvér (spajvér) Pegasus ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH