ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Vízie vývoja IT na rok 2013

Archív NXT
0

V celom januárovom vydaní PC REVUE sa venujeme vizionárskym témam. Môžete si tu prečítať napr. o nádejných okuliaroch Google Glass, pozrieme sa spolu na bezdrôtové nabíjanie mobilov, do supermoderného dátového priestoru, ktorý je v prevádzke už aj na Slovensku, a zistíme viac o rozšírenej realite. V tomto článku opíšeme, ako to vyzerá s vývojom notebookov, a pozrieme sa na postavenie jednotlivých platforiem. Povieme si, ako sa mení cloud, kam smeruje vývoj displejov a 3D tlače. Nech sa páči, začíname!

Tablety a ultrabooky s Microsoft Windows 8

Tablety v minulom roku masovo nastúpili aj na slovenský trh, ale ich predaj zaostal za očakávaniami. Spôsobili to jednak vysoké ceny, ale aj fakt, že používatelia chcú na svojich prenosných zariadeniach používať rovnaké aplikácie ako na notebooku alebo stolovom počítači. A musia tu bežať aj pomerne staré aplikácie, napr. ešte z čias stále používaného Microsoft Windows XP. Aktuálne už prichádzajú tablety s operačným systémom Windows 8, ktoré spĺňajú požiadavku používateľov na rovnaké prostredie a aplikácie, na aké sú zvyknutí. Očakávame tak, že v roku 2013 sa výkon takýchto tabletov priblíži k dnešným ultrabookom a ich cena sa počas roka ustáli niekde medzi 500 až 600 eurami. Za nevyhnutné príslušenstvo považujeme odnímateľnú klávesnicu, v ktorej sa skrýva ďalšia batéria. Každý súčasný výrobca notebookov uvedie v tomto roku takýto tablet na trh, najčastejšie pôjde o displej s 10 až 11-palcovou uhlopriečkou.

Tablet.jpg
Takýto dizajn tabletu by sa mal ukázať na konci roka 2013, hrúbka by mala byť okolo 9 mm

WavefaceLight.jpg
Návrh nového konceptu ultrabookov s transparentným povrchom na celej ploche

Pokiaľ ide o dizajn, existujú dnes viaceré vyhotovenia, napr. otočné displeje Dellu alebo zasúvateľný displej z ponuky firmy Toshiba. PC REVUE predpovedá, že sa najviac presadí koncept s odnímateľnou klávesnicou, ktorý sa v USA označuje ako Tento dizajn pripomína mušľu, keďže takýmto spôsobom sa otvára displejová časť od klávesnice. Dobre vyzerá aj dizajn, ktorý umožňuje otočiť displej o 360°, čím sa vlastne notebook zmení na tablet a naopak.

DizajnASUS copy.jpg
Dizajn ultrabooku od firmy ASUS s otáčacím displejom

Lenovo_Ideapad-Yoga copy.jpg
Lenovo modelom IdeaPad Yoga trochu predbehlo dobu, objavil sa totiž už pred rokom

Počas celého roka dôjde k zbližovaniu výkonu a možností tabletov a ultrabookov. Ultrabooky bez dotykového displeja sa zdajú slepou uličkou, to potvrdí asi každý, kto si v praxi vyskúšal najnovší operačný systém. Otázkou je, ako sa tento systém presadí už počas tohto roka v pomerne konzervatívnom podnikovom prostredí. Prienik Microsoft Windows 8 na domáce počítače alebo do riešení pre malé firmy vidíme v tomto roku pozitívne.

Google Android na smartfónoch

Ako sa ukázalo vlani, prostredie operačného systému Android je optimalizované na smartfóny. Aplikačná výbava sa vyrovnala hlavnému konkurentovi Apple iOS a zážitok z používania Androidu je veľmi príjemný. Podmienky na trhu v tejto oblasti definoval predovšetkým Samsung, ďalej Sony Mobile a HTC. Každá z vlajkových lodí týchto výrobcov umožňuje mať pri dobrom pripojení na internet kanceláriu vo vrecku. Ďalej smartfón poslúži ako informačný zdroj, zariadenie na zábavu a vzdelanie. A popri tom umožňuje aj telefonovať a posielať SMS... :-) Android sa vcelku dobre ujal aj v oblasti tabletov, na notebooky/ultrabooky však aktuálna verzia nie je dimenzovaná.

glass-phone copy.jpg
Budúca podoba priehľadného mobilného telefónu

Smartfóny vo všeobecnosti trpia hlavne problémami s batériou. Tie sa za celé roky nijako nezmenili, zatiaľ čo vývoj smartfónov radikálne napreduje. Nemáme dobré správy ani na tento rok, batérie ostanú rovnaké. Možno trochu pomôže masovejšie rozšírenie bezdrôtového nabíjania, prípadne zlepšené technológie zamerané na znižovanie spotreby energie, ale najlepšie riešenie bude stále nosiť náhradnú batériu alebo powerbank - univerzálnu batériovú nabíjačku, ktorou si nabijete viaceré zariadenia. Pripomeňme, že powerbank, ktorý by dokázal nabiť notebook, je zatiaľ obťažne prenosné riešenie.


Apple iOS ako samostatná cesta

Firma Apple zatiaľ láme rekordy v úspešnosti. Ako jedna z mála spoločností v IT biznise dokáže nastaviť zisk celého distribučného kanála až smerom k výrobcovi na zaujímavých hodnotách. Spolupracovať s ňou však nie je jednoduché, podobne aj jej vzťah k novinárom je, diplomaticky povedané, neštandardný. Rozhodujúce však je, že na koncových používateľov táto stratégia platí, a to predovšetkým v oblasti zariadení s iOS. iPhone 5 je v mnohých krajinách najpredávanejším smartfónom, najlepšie sa však podľa našich skúseností iOS oplatí na tabletoch. Po zmenách vo vedení firmy prišli aj produkty, ktoré boli predtým jednoducho nemysliteľné - napr. iPad mini so 7-palcovým displejom alebo displej s pomerom strán 16:9 na mobilnom telefóne. To všetko prijal trh jednoznačne pozitívne. Apple si dovolí použiť ako jediná firma na svete neštandardný prepojovací port, čím vlastne znemožní používanie celého radu príslušenstva od tretích výrobcov.

V roku 2013 budeme svedkami príchodu nového smartfónu i tabletu značky Apple. Očakávame jednoznačne integráciu snímača NFC, ďalšie skvalitnenie displejov i kamery v týchto prístrojoch, ako i nárast procesorového výkonu.

Cloud ako univerzálna platforma

Je to tak, v priebehu minulého roka sa cloud zo záhadného slova, určeného azda len pre profesionálny segment v oblasti IT, dostal ku koncovému spotrebiteľovi. Z ničoho nič sme začali veriť na bezpečnosť a ukladať svoje aj citlivé fotografie alebo dokumenty „niekam do oblakov". V súčasnosti sa už dá ochrane dát viac veriť, za cloudom už stoja veľké firmy a masový únik nespôsobený používateľom sme zatiaľ nezaznamenali. Azda sa tak nestane ani v tomto roku, cloud sa pekne rozbehol.

Cloud1 copy.jpg
Jeden z cloudových priestorov firmy Google

Nastúpili aj veľkí výrobcovia, napr. nový balík kancelárskych aplikácií Microsoft Office 2013 má ako predvolené miesto na ukladanie informácií práve SkyDrive. Ako sme si vyskúšali, pôsobí to zo začiatku trochu čudne, ale ak si na to raz zvyknete, už nebudete chcieť nič iné. Výhodné je práve to, že ak používate viaceré zariadenia (notebook, tablet, smartfón), stále máte k dispozícii všetky svoje dáta. Rovnako si nemožno zabudnúť doma rozpísanú recenziu, keďže je v cloude. A oceníte to aj vtedy, keď meníte notebook - už nemusíte zháňať pripojenie na externý disk, aby ste si všetko preniesli na nový stroj. S cloudom sa jednoducho žije výrazne ľahšie. No ak máte v práci nahlásenú odstávku internetu, nemusíte tam ani chodiť... :-)

Cloud2 copy.jpg
Takto vyzerá Microsoft SkyDrive zvnútra

Na inom mieste v tomto vydaní PC REVUE nájdete recept na to, ako si zadarmo zriadiť cloudový priestor s kapacitou 86 GB - to je už celkom pekný virtuálny disk. Využite to, minimálne tri prístupy si určite zapamätáte. Pozor na heslá - tie by nemali byť rovnaké a mali by ste ich meniť aspoň raz za tri mesiace. Cloud je takisto jednoduché riešenie na tímovú spoluprácu.

Vstup a výstup hlasom

Podľa niektorých analytikov je už na našej planéte kumulovaný výpočtový výkon, ktorý sa dokáže vyrovnať možnostiam ľudského mozgu. Problémom je však počítačový vstup a výstup. Pre človeka je najprirodzenejšie prijímanie a zdieľanie informácií zrakom a sluchom, no pre počítač je to pomerne ťažká úloha. Ako zistíte na inom mieste v PC REVUE, človek vyslovuje slová rozlične podľa zmenenej situácie, nehovoriac o odlišných ľuďoch a rôznych jazykoch.

Počítačový výkon sa však už dostal do fázy, keď dokáže porozumieť ľudskej reči. Očakávame, že už vo februárovom vydaní vás budeme informovať o integrácii takýchto možností do ultrabookov. Ako najprogresívnejšie hodnotíme riešenie od firmy Nuance. Počas minulého roka sme privítali zástupcu tejto firmy aj u nás a to je záruka toho, že slovenčina neostane bokom, ako sme toho boli svedkami často v minulosti. Chce to, samozrejme, svoj čas. Očakávame prienik takéhoto riešenia aj do smarfónov, lebo práve takýto vstup informácií v teréne požujeme za najpravdepodobnejší.

Nuance copy.jpg
Riešenie od firmy Nuance umožňuje diktovať do smartfónu celé texty a rovnako si ich aj vypočuť - zatiaľ však hlavne v angličtine


Televízor ako centrum obývačky

Televízor sa stáva informačným a zábavným centrom domácnosti. Určite to poznáte - máte predplatených veľa televíznych programov, ale keď už máte čas, nie je čo pozerať. Pritom by ste si určite radi pozreli napr. niektorú časť seriálu, ktorá vám ušla. Nielen na Slovensku je preto najpopulárnejší archív televíznych staníc napr. z predchádzajúcich 30 dní. Počas minulého roka sa objavilo riešenie od firmy Antik, ktoré to dokáže aj bez mesačných poplatkov, ale prevažne ide o balík služieb, za ktorý sa mesačne platí. Rovnako pribudla aj aplikačná výbava - dnes napr. pre televízory od firmy Samsung existuje špecializovaná aplikácia aj od nášho magazínu. Samsung, Panasonic, LG i Philips (dnes TP Vision) pritom ponúkajú obchod s aplikáciami, ktorý reálne rozširuje možnosti televízora a spája ich s tabletmi, smartfónmi alebo fotoaparátmi. Ak si to raz vyskúšate, určite vás to zaujme.

Televízory s veľkoplošnými obrazovkami OLED boli predstavené už vlani, ale s ich masovým prienikom na slovenský trh v tomto roku veľmi nerátame. Cena je na úrovni 10 000 EUR, no ich životnosť a spoľahlivosť sú otázne. Budúcnosť zrejme patrí OLED, ale ešte nie v tomto roku. Naopak, pri menších uhlopriečkach je OLED vynikajúce riešenie, ktoré sa uplatní hlavne pri smartfónoch a fotoaparátoch.

OLED copy.jpg
Možnosti displejov OLED sa naplno ukážu až v tomto roku

3D televízory sa u nás veľmi nepresadili, stály problém je nedostatok atraktívneho obsahu. Práve z tohto dôvodu považujeme za perspektívnejšiu technológiu na sledovanie dvoch rôznych programov na jednom TV prijímači dvoma ľuďmi. Každý z nich sleduje iný obraz v okuliaroch a v slúchadlách počuje aj iný zvuk. Toto riešenie očakávame počas roka 2013 od viacerých výrobcov televízorov, pričom tu stačí bežná kvalita televízneho vysielania.

Revolučné displeje

Za revolučné riešenie do domácnosti považujeme transparentný displej. Ten umožňuje napr. vidieť dovnútra chladničky a pritom na povrchu sprístupňuje aj ďalšie informácie. Predstavte si, že bez otvorenia chladničky máte informáciu o tom, aké potraviny sú v nej, a pomocou čiarových kódov sa vám na displeji zobrazia aj informácie o dĺžke ich trvanlivosti alebo pôvode. Takáto počítačová chladnička potom dokáže s vami komunikovať na diaľku a pri zvolení receptu aj objednať potraviny, ktoré vám na zhotovenie jedla chýbajú.

samsung_transparent_display copy.jpg
Samsung nám pri návšteve v centrále ukázal aj transparentné displeje, ktoré sa hodia napr. na chladničky alebo výklady

Je jasné, že rozmer smartfónu alebo tabletu definuje diagonála displeja. Používatelia chcú na jednej strane pri použití zariadenia čo najväčší displej, no pri jeho transporte zase čo najmenší. Riešením sú skladacie alebo aspoň ohybné displeje, ktoré nie sú také náchylné na poškodenie, pričom ich veľkosť sa dá meniť. V poslednom čase prišla s použiteľným riešením firma Plastic Logic, ktorá už masovo produkuje ohybné displeje na tablety v Drážďanoch.

PlasticLogic.jpg
Firma Plastic Logic už hromadne vyrába ohybné displeje - v tomto roku sa pridajú aj skladacie varianty

3D tlač a IT medicína

Téma 3D tlače sa pomaly, ale iste rozvíja už päť rokov. Aj na Slovensku existujú 3D tlačiarne, zatiaľ však tento trh nemá masový charakter. PC REVUE v ňom vidí silnú budúcnosť. Doteraz ste si mohli vytlačiť napr. funkčné ložisko, možno prevodovku alebo individuálny obal na mobilný telefón. No to je len malá časť toho, čo 3D tlačiarne v skutočnosti dokážu. Otvára sa nový trh s náhradnými dielmi do strojov, vyrobenými priamo na mieste inštalácie podľa pôvodného návrhu. Ďalej sú to rôzne konštrukčné veci do domácnosti presne podľa predstáv jej obyvateľov. Existujú návrhy, že 3D výtlačky by mohli slúžiť ako ľudské kosti, kĺby či dokonca funkčné orgány.

3DPrint copy.jpg
Aktuálne výtlačky z 3D tlačiarne predstavujú hlavne strojárske súčiastky, v budúcnosti to však môžu byť aj ľudské orgány

IT v súvislosti s ľudským zdravím určite nepovedalo posledné slovo. Rozkódovanie DNA hneď po narodení odhalí rôzne problémy, ktoré sa prejavia len v neskoršom veku, prípadne dedičné choroby. Možno potom nasadiť liečbu už od počiatku a následky tak môžu byť menej bolestivé. Rovnako sa dá pripraviť optimálne zloženie stravy už od narodenia. Okrem toho existujú už aplikácie pre smartfóny, ktoré dokážu na základe snímania priloženého prsta zmerať tlak krvi alebo ďalšie parametre a na diaľku ich prenášať do zdravotné strediska. Niečo podobné sme videli aj na výstave CES 2012 vo forme riešenia pre ľudí postihnutých cukrovkou.

ITMedecinaF5v copy.jpg
Odolné ultrabooky sa dajú ľahko využiť aj v medicíne - na obrázku je najnovší Motion F5V

Záver

Čaká nás vcelku zaujímavý rok. Na Slovensku, ale aj inde v Európe bude dosť poznačený riešením krízy, v IT branži však budeme svedkami príchodu nových zariadení. Toto je navyše rozhodujúci rok pre takých velikánov, ako je napr. Microsoft. Uvidíme, či burzová hodnota Applu skutočne prekročí prvýkrát 1000 miliárd USD. Tešíme sa na úrodu ultrabookov s dotykovými displejmi, ale aj podnikových ultrabookov s dokovacou stanicou. Veľa sa udeje v oblasti aplikácií, nový spôsob on-line nákupu licencií cez obchody výrobcu operačného systému otvára nové možnosti pre vývojárov na celom svete. PC REVUE vám bude počas celého roka prinášať všetky dôležité informácie z IT branže v ľahko pochopiteľnej forme.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať