Všetky filmy, obrázky a hudba v jednom grame DNA. Vedci predstavili nový typ pamäte.
DNA budeme v budúcnosti možno používať na uchovávanie digitálnych dát. S touto koncepciou prišli výskumníci z Európskeho inštitútu bioinformatiky. Hlavným problémom však zatial ostáva vysoká cena syntetizovanej DNA.
Náklady na výrobu syntetizovanej DNA však postupne klesajú, a tak sa v budúcnosti možno dočkáme situácie, keď bude DNA považovaná za vhodnú alternatívu k iným formám archivácie dát. Hlavná výhoda DNA je životnosť - v porovnaní s existujúcimi médiami je až tisíckrát vyššia. Na porovnanie, magnetické pásky, ktoré sa často používajú na archiváciu dát, majú životnosť niekoľko dekád.
Britskí vedci dokázali pomocou DNA archivovať súbor MP3, dokument PDF, text vo formáte ASCII, ale aj obrázok JPEG. Využitie DNA vo forme archivačného média bolo prezentované aj dávnejšie - výskumníci z Harvardu prepísali do DNA všetky Shakespearove sonety.
Náklady na 1 MB dát, ktoré sa zapíšu do DNA, sú 12 400 dolárov. Čítanie 1 MB dát z DNA stojí ďalších 220 dolárov. Odhaduje sa, že do jedné ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH