Vytvorili syntetické bunky, ktorá sa sami dokážu deliť a rozmnožovať
Výskumníci zostrojili jednobunkový syntetický organizmus, ktorý sa delí a množí rovnako ako ten pravý. Tento pokrok by mohol raz pomôcť výskumníkom postaviť zo syntetizovaných buniek miniatúrne počítače či malé továrne na výrobu liekov. Výskumný tím z Národného ústavu pre štandardy a technológie (NIST) plánujú navrhnúť živé senzory, ktoré môžu robiť merania okolitého prostredia a monitorovať jeho kyslosť, teplotu a hladinu kyslíka.
Tieto senzorové bunky by mohli tiež vyrábať konkrétne lieky a mohli by sa potenciálne umiestniť do ľudského tela. Jedna z predstáv je taká, že keď bunka zaznamená chorobný stav, môže začať pôsobiť terapeuticky. Ďalšie bunky by sa dali kultivovať v laboratóriu a použiť na efektívnu výrobu potravín a palivových produktov, zatiaľ čo iné by boli uspôsobené na vykonávanie výpočtových funkcií v molekulárnej mierke. No to všetko sú vízie do budúcnosti.
Vedci musia najprv odhaliť tajomstvá bunky na základnej úrovni, aby s ňou mohli manipulovať vo svojich synteti ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH