S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

WD Red SA500 M.2 (1 TB) / SSD na mieru sieťového úložiska

0

V notebookoch a stolových počítačoch sú SSD už dlho bežné. V sieťových úložiskách (NAS) takisto nie sú žiadna novinka, ale ide o pomerne okrajovú záležitosť. Je to dané trochu i tým, že s SSD určeným do NAS prichádza až teraz WD. Farebne je červené rovnako ako platňové disky výrobcu určené do sieťových úložísk. SSD v tomto prípade však nemá slúžiť ako nich náhrada, ale doplnok. Využívať sa má totiž primárne na cachovanie, čo znamená, že zavádzacie dáta/knižnice často používaných programov sa uchovávajú v SSD, čo zvyšuje aplikačný výkon.

SSD v NAS však môže urýchliť aj sekvenčný zápis. Niektoré modely podporujú formu akcelerácie, keď sa súbory v prvom slede ukladajú najprv (a rýchlejšie) na SSD a potom sa na HDD dopíšu na pozadí.

SA500 sú dostupné v 2,5" i 80 mm tele M.2. Používaná zbernica je vždy SATA, ktorá má dostatočnú priepustnosť na to, aby neobmedzovala zariadenia s 1, 2,5 Gb ani 5 Gb pripojením. Existujú síce aj NAS s 10 Gb eternetom, ale tie sú už predsa len mimo záberu tohto SSD, ktoré mieri do mainstreamových zariadení v podnikovom a domácom prostredí.  

Z pohľadu urýchlenia sekvenčných prenosov úplný výkonnostný potenciál tohto SSD tradičná gigabitová sieť nevyužije, ale použitie SA500 v nej tak dáva dobrý zmysel. Maximálnou rýchlosťou na hranici sieťovej priepustnosti sa totiž prenášajú aj menšie súbory, s ktorými HDD pracujú podstatne pomalšie. Adresár so súbormi s veľkosťou 427 – 1235 kB je zapisovaný stále rýchlo – na úrovni 256 MB/s.

Keďže sú použité pamäte SSD typu NAND TLC (64-vrstvové BiCS3), je dosť nezvyčajné (ale užitočné), že výkon sekvenčného zápisu je vždy konštantný. Bez ohľadu na to, pri akom výkone a ako veľký front súborov zapisujete. Pokojne môže zodpovedať celej kapacite SSD. Zjavne sa tak obchádza algoritmus pSLC a použitý je priamo zápis TLC. Použité sú teda rýchlejšie pamäte, než sa v drvivej väčšine prípadov do SSD SATA dávajú.


Na PCB je všetko, čo slušnejšie SSD mávajú – vlastný DRAM buffer, viac (4) pamäťových čipov a štvorkanálový radič Marvell 88SS1074 je tiež jeden z tých lepších, ktoré sa na SSD SATA používajú

Radič je tu, mimochodom, Marvell 88SS1074 s podporou LDPC a SSD má aj vlastný DRAM buffer, čo je ďalší znak toho, že nejde o žiadny low-end. Viacvláknový výkon čítania menších súborov je slušný, ako sa od SSD tohto typu dá očakávať. Nižší (priemerný) je však výkon náhodného prístupu, ktorý určuje „aplikačné tempo“. Rozhodne nie je slabý a reakcie sú vždy svižné, no priestor na zlepšenie v tomto smere je. Tak či tak môžeme toto SSD do sieťových úložísk bez výčitiek odporučiť.

 „V tejto cenovej triede jedinečný návrh so stabilným výkonom.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Rýchlejšie pamäte TLC, než býva bežné pri obyčajných SSD SATA, stabilný výkon pri sekvenčnom zápise
- Nižší (ale nie nízky) aplikačný výkon

Hodnotenie: 9/10

Cena: 118 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať