WiFi 6: Cenovo dostupný HONOR Router 3 s podporou 802.11ax
Nielen vo firmách, ale aj v moderných domácnostiach pribúda počet pripojených zariadení a v súvislosti so streamovaním videa, či prehrávaním filmov z domáceho NAS servera v rozlíšení 4K a čoskoro aj 8K rastú nároky na prenosovú rýchlosť. Online hry zas vyžadujú čo najnižšiu latenciu. Zároveň pribúdajú zariadenia s podporou nového štandardu WiFi 6, ktorý umožňuje pripojiť viac takýchto zariadení a využívať optimálne prenosové rýchlosti pre každé z nich. Okrem vyššej prenosovej rýchlosti, dokážu WiFi 6 routre využívajúce štandard 802.11ax obslúžiť súčasne 4x viac zariadení.
Kompaktné rozmery a elegantný minimalistický dizajn bielej skrinky so štyrmi plochými výklopnými anténami umožňuje zakomponovať router do každého interiéru. Na zadnej strane je jeden WAN a tri LAN porty na pripojenie zariadení pomocou ethernetových káblov. renosová rýchlosť je 574 Mb/s v pásme 2,4 GHz a 2,4 G/s v pásme 5 GHz. Router môžete spárovať až s piatimi ďalšími zariadeniami HONOR Router 3. Výrazne si tak rozšírite dosah pokrytej oblasti s minimom mŕtvych zón bez signálu. Pri vhodnom rozmiestení vám to zaistí plynulý používateľský zážitok z rýchleho pripojenia. Možno vám predchádzajúce dve vety vzhľadom k bežnej cene WiFi 6 routrov budú pripadať maximalistické, ale pozrite si cenu tohoto zariadenia a zistíte, že vytvorenie tohoto typu mesh siete prepojených routrov vás nezruinuje.
Router disponuje technológiou OFDMA čiže Orthogonal Frequency Multiple Access, ktorá umožňuje kanály dynamicky zoskupovať do blokov a tieto bloky prideľovať zariadeniam podľa aktuálnej potreby. Pridelený kanál sa tak využije oveľa efektívnejšie. Zjednodušene povedané, zatiaľ čo pri predchádzajúcom WiFi štandarde s náhodným prideľovaním, kde komunikovalo zariadenie, ktorému sa podarilo „uchmatnúť“ si pre seba voľný kanál, WiFi 6 funguje na princípe koordinovanej komunikácie. HONOR Router 3 dokáže komunikovať v pásme 2,4 GHz so štyrmi a v pásme 5 GHz so 16-timi zariadeniami súčasne. Manažment pásiem, optimalizácia smerovania rádiových lúčov a prioritizácia zariadení si vyžadujú vysoký výpočtový výkon. Srdcom zariadenia HONOR Router 3 je dvojjadrový čipset Gigahome, taktovaný na 1,2 GHz. Technológie 1024-QAM, čiže 1024 stavová kvadratúrna amplitúdová a TWT (Target Wake Time) umožňujú rýchlejšie pripojenie a zároveň pomáhajú predĺžiť výdrž batérií pripojených zariadení.
Konfigurácia je veľmi jednoduchá, k vyresetovanému routeru pripojte smartfón, alebo počítač. Budete automaticky presmerovaní na vstupnú stránku na ktorej zadáte všetky potrebné konfiguračné údaje, čiže názov Wi-Fi siete, heslo a heslo správcu. Pri pripájaní externých zariadení, alebo ďalších HONOR Routrov 3 stačí stlačiť tlačidlo H na hornej stene. Pomocou aplikácie Al Life si na HONOR Router jednoducho nastavíte limit rýchlosti, nastavenie a plánovanie času pripojenia na internet. Pre tých, ktorí potrebujú mať pod kontrolou používanie internetu deťmi, je tu funkcia rodičovskej kontroly. Aplikácia má aj inteligentnú diagnostiku na identifikáciu problémov, ako sú napríklad sila Wi-Fi signálu, zabezpečenie internetového pripojenia apod.
HONOR Router 3 som dostal na testovanie v najnevhodnejšom, (alebo najvhodnejšom?) čase, pretože som práve testoval dva iné WiFi 6 routre iných značiek. Toto je ale celkom reálna situácia v bytovke, keď byty vedľa seba majú prekrývajúce sa siete, takže routre som neodpojil, pripojil som k nim len dva notebooky a ich kopírovaním súborov z USB diskov pripojených priamo k routrom. Ostatné zariadenia, čiže dva smartfóny s podporou Wifi 6. ďalšie zariadenia, čiže tri 4K televízory a streamer HiRes skladieb podporovali len štandard 802.11ac (WiFi 5). Dva NAS servery boli k routru pripojené cez ethernetové káble. Jeden NAS využívame na ukladanie a zdieľanie multimediálnych súborov vrátane filmov a videí v rozlíšení 4K a druhý na ukladanie dokumentov, fotografií v RAW formáte a nakrútených klipov, väčšinou v 4K rozlíšení. Zopakoval som test, ktorý som už raz robil pri testovaní iného routra. Počas prehrávania 4K videí na troch televízoroch som išiel s notebookom do miestnosti najďalej od routra. Pri kopírovaní súborov na notebook v časti domu, najviac vzdialenej od routra, ktoré som robil som dosiahol prenosovú rýchlosť 8 megabajtov za sekundu. Ak to vynásobíme počtom 8 bitov v bajte tak by to bolo 64 Mbit/s. V praxi sa však neprenášajú len dátové bajty, ale aj ďalšie údaje, ktoré sú súčasťou komunikačného protokolu, takže skutočnú prenosovú rýchlosť by som odhadol na 80 Mbit/s. NAS, ktorý používam na multimédiá síce dokáže prispôsobovať rozlíšenie podľa možností zariadenia a komunikácie. Prehrávanie však bolo vo vysokom rozlíšení a plynulé. Pri druhom teste som išiel do miestnosti s routrom a zastavil prehrávanie videí. Prenosová rýchlosť stúpla na 47 megabajtov za sekundu. V praxi to znamená, že film v HD rozlíšení, ktorý má 800 Mb prenesiete za 17 sekúnd.
Technické parametre: kategória prenosovej rýchlosti: AX3000, štandard IEEE 802.11 ax, automatické nastavenie rýchlosti v rozmedzí 100 – 1000 Mbps. prenosová rýchlosť 2402 Mbps (5 GHz) + 574 Mbps (2.4 GHz), podpora MU-MIMO, OFDMA a 1024-QAM. Rozmery 245 x 159,2 x 39,7 mm, Cena: 69.90 eur
Výhody: zaujímavý dizajn, možnosť vytvorenie mesh siete z viacerých routrov,
Nevýhody: nič podstatné.
Hodnotenie: 9
Zobrazit Galériu