Zásadnými úlohami v zdravotníctve sú efektivita informačných systémov a bezpečnosť
Na 28. ročníku Kongresu Nemocničné informačné systémy sa stretávajú informatici, manažéri kybernetickej bezpečnosti zo zdravotníckych zariadení a v neposlednom rade aj riaditelia aj lekári.
Digitalizácia zdravotníctva priamo ovplyvňuje kvalitu zdravotnej starostlivosti, efektívnosť zdravotníckeho systému a bezpečnosť pacientov. Vzdelávanie a prehľad trendov sú preto nevyhnutnou podmienkou prevádzkovania nemocničných informačných systémov. IT profesionáli si uvedomujú, že nemôžu čakať iba na pokyny zhora, a vzdelávanie organizujú vlastnými silami.
„V slovenskom zdravotníctve hľadáme riešenia a možnosti financovania aj v oblasti informatiky a pracujeme na tom, aby sme rozširovali komunikáciu a spoluprácu zdravotníckych zariadení,“ vysvetľuje Jozef Zoričák, organizátor kongresu.
Ak sa prvé ročníky Kongresu NIS zamerali na výber a prevádzkovanie nemocničných informačných systémov, neskôr sa podujatie zameralo na prevádzku a aktuálne témy informatizácie zdravotníctva. S nariadením o ochrane osobných údajov a zákonom o kybernetickej bezpečnosti sa stala nosnou témou aj kybernetická a informačná bezpečnosť.
Kongres je pod odbornou záštitou Národného centra zdravotníckych informácií „Ochrana zdravotníckych dát je nevyhnutná pre zachovanie dôvery medzi pacientmi a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, zároveň je investíciou do budúcnosti. Kybernetická bezpečnosť patrí ku kľúčovým prioritám NCZI, preto neustále hľadáme riešenia ako zlepšiť ochranu udajov s využitím moderných postupov a technológií,“ uviedol riaditeľ NCZI Pavol Vršanský.
Úlohou pre všetkých zamestnancov v zdravotníctve a aj pre sám kongres je nestratiť schopnosť reagovať na aktuálne témy a trendy v zdravotníckej informatike a kybernetickej bezpečnosti.
Keďže elektronické zdravotné záznamy umožňujú lepší prístup k informáciám o pacientoch v reálnom čase, lekári môžu lepšie diagnostikovať a rozhodovať. Automatizácia a digitalizácia procesov znižujú administratívne časy a umožňujú rýchlejší prístup k liečbe. Digitalizácia podporuje aj komunikáciu medzi zariadeniami a odborníkmi či s pacientmi a využívanie telemedicíny. Úlohou informatizácie je efektívne riadenie zdravotných systémov, udržateľnosť a zníženie nákladov a s tým všetkým neoddeliteľne spojená kybernetická bezpečnosť.
To, že témy reflektujú potreby praxe a informatici v zdravotníctve vyžadujú čoraz viacej vzdelávania, potvrdzuje aj každoročný rast počtu účastníkov. V roku 2024 je na Kongrese NIS 2024 registrovaných viac ako dvestodvadsať účastníkov a dvadsať odborných partnerov.
****
Kongres NIS organizuje od roku 1996 Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy, v súčasnosti v spolupráci s Národným ústavom detskej tuberkulózy a respiračných chorôb Dolný Smokovec a spoločnosťou Info consult.
Foto zdroj: https://www.kongresnis.sk/