S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Život na Marse zrejme navždy zmení ľudské telo

Technológie
0

Kyle Zagrodzky, zakladateľ spoločnosti OsteoStrong, ktorá sa špecializuje na zdravie kostí, povedal, že neľútostné prostredie na Marse by mohlo spôsobiť, že ľudia, ktorí tam budú žiť, prejdú drastickými zmenami. Astronauti na Marse sa podľa Zagrodzkého budú spočiatku cítiť celkom dobre, pretože nižšia úroveň gravitácie zmierňuje záťaž na ich kosti a kĺby. No očakáva sa, že život v gravitácii, ktorá predstavuje asi 38 % tej zemskej, počas dlhšieho obdobia bude mať významný vplyv na ľudské telo.

Optimistické odhady zo Stanfordskej štúdie z roku 2020 zistili, že astronauti na trojročnej misii na Mars a späť stratia tretinu hustoty svojich kostí. Približne u polovice z nich by sa mohla vyvinúť osteoporóza. Predĺženie chrbtice by bolo pravdepodobne prvou výraznejšou zmenou, vysvetľuje Zagrodzky. Okrem toho pre zmeny v rozložení tuku by ľudia časom mohli vyzerať čoraz čudnejšie. Spochybňuje veľké plány na kolonizáciu Marsu, lebo nie je isté, ako ľudia prežijú v drsnom prostredí.

Excentrický miliardár Elon Musk si zasa myslí, že ľudia by mohli v nie takej vzdialenej budúcnosti žiť na Marse dlhodobo. Chce vziať ľudí na Mars už o menej ako 10 rokov a postaviť tam mesto za dve desaťročia. „Nové generácie narodené na Marse by pravdepodobne vyzerali oveľa inakšie ako ich pozemskí bratranci,“ poznamenal Zagrodzky. Ich tváre budú vyzerať nafúknutejšie a budú mať dlhšiu chrbticu a končatiny. Môžu byť takisto chronicky bledí v dôsledku deformovaného kardiovaskulárneho vývoja.

„Bez účinkov zemskej gravitácie by som očakával, že ľudia budú vo všeobecnosti podstatne slabší: vývoj kostí, svalov a kardiovaskulárneho systému by bol značne sťažený,“ povedal Zagrodzky. Zápasili by s dôsledkami kozmického žiarenia a narušenej hladiny glukózy v krvi. Slabé, nedostatočne vyvinuté svaly by mali pravdepodobne menej inzulínových receptorov a diabetes 2. typu by bol jedným z mnohých vážnych problémov, ktorým by ľudia žijúci na Marse čelili.

S_1124 T Gaming Advertisement

Volodymyr Usov, bývalý predseda ukrajinskej národnej vesmírnej agentúry, sa domnieva, že na kolonizáciu Marsu potrebujeme geneticky modifikovaných astronautov. Naznačuje, že súkromný priemysel a vedci by mali viac investovať do prispôsobenia ľudskej biológie pre vesmír. „Ak to neurobíme“ hovorí Usov, „dlhodobé vesmírne cestovanie bude prakticky nemožné.“

Keby ľudia žili na Marse po niekoľko generácií, mohol by sa objaviť „odlišný marťanský“ ľudský variant. A keby potom prišli na návštevu Zeme, veľmi ťažko by sa prispôsobili. Museli by veľa posilňovať, aby sa mohli vôbec prejsť. Slabší kardiovaskulárny systém, kosti a svaly by veľmi skomplikovali aj tie najjednoduchšie úlohy.

Zdroj: the-sun.com.

Zdroj Foto: freepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať