Zo sveta kryptomien, 2. časť
Digitálna kryptografická mena bitcoin a veľké množstvo jej ďalších klonov pokračujú v rúcaní stereotypov. Čoraz väčšej pozornosti sa im nedostáva len od nadšencov, ale aj od obchodníkov. Prostredníctvom nášho seriálu vám prinášame tie najdôležitejšie správy posledných týždňov, ktoré sa udiali v tejto oblasti.
V priebehu februára a marca klesol kurz bitcoinu z 800 na priemerných 600 dolárov za 1 BTC. Po pokojnom januári, v ktorom bola mena relatívne stabilná, prišiel ďalší výkyv. Náhly pokles spôsobila situácia s burzou Mt. Gox, pričom dianie okolo nej bolo v rámci kryptomien tou najvýznamnejšou udalosťou posledného obdobia. Na situáciu zareagovali aj iné kryptomeny, v prípade litecoinu šlo o pokles z 22 na 15 dolárov za 1 LTC.
Vývoj kurzu bitcoinu
Fiasko burzy Mt. Gox
Japonská burza Mt. Gox, na ktorej záujemcovia mohli obchodovať s kryptomenami (za poplatok), bola jednou z prvých inštitúcií tohto druhu. Svoju púť začala v roku 2010 a rýchlo sa stala najznámejšou bitcoinovou burzou s viac ako 80-percentným trhovým podielom. Postupom času však pre problémy a zakopnutia svoju pozíciu strácala a v priebehu času ju predbehli novšie burzy, ako napríklad čínska burza BTC - China, slovinský BitStamp a bulharský BTC-e. Japonská Mt. Gox posledných pár mesiacov pripomínala loď s prehnitým trupom a mnoho skúsenejších používateľov sa od nej odklonilo. Čím horšie to však s ňou bolo, tým viac špekulantov priťahovala.
Začiatkom februára svoju činnosť dočasne pozastavila a odvolala sa na technický problém. Ukázalo sa, že odhalila veľké množstvo zneužití prostredníctvom zmeny identifikátora transakcií. Pri tomto druhu podvodu sa využíva to, že ešte prv, než je transakcia zapísaná do bloku reťazcov (a tým začlenená do bitcoinovej siete), útočník môže v špecifickom prípade zmeniť jej identifikátor silným propagovaním. V praxi ide o to, že poslané bitcoiny od Adama prídu k Eve, ale Eva svojím podvodným konaním burzu presvedčí, že neprišli. Mt. Gox označil tento problém za chybu bitcoinového protokolu, čo spôsobilo v komunite vlnu nevôle a na majiteľov burzy sa zniesla obrovská vlna kritiky. Komunita o tomto type zneužití vie od roku 2011, pričom je uvedený v rámci dokumentácie. Nejde totiž o problém na strane protokolu (peniaze prichádzajú správne), ale na strane „administratívy", teda toho, do akej miery burza kontroluje svoje prevody.
V priebehu februára sa ukázalo, že za všetky problémy si burza mohla sama pre svoje neuveriteľné diletantstvo. Na identifikáciu transakcií totiž používala len tú najprimitívnejšiu metódu v podobe kontroly identifikátorov. V praxi si podvodník kúpil bitcoiny a podvodom zmenil ID transakcie. Z hľadiska protokolu to nebol problém a bitcoiny, ktoré si zakúpil, mu na účet prišli. Následne však zdvihol telefón a zavolal na zákaznícku linku, že mu suma neprišla.
V rámci reklamačného procesu človek na zákazníckej linke skontroloval jeho prevod a zistil, že v systéme sa prevod nenachádza (pre zmenené ID). Je to až neuveriteľné, ale aj takto nízko postavený pracovník firmy mal prístup k peňaženkám burzy a v rámci reklamácie podvodníkovi sumu poslal znova. Vďaka tomuto nezodpovednému postupu tak Mt. Gox prichádzal o obrovské množstvo peňazí. Keďže však uchovával svoje rezervy v tisícoch peňaženiek, z ktorých väčšina bola off-line, problém si dlho nevšimol.
Pri následnej revízii sa ukázalo, že burze chýba 100 000 vlastných a 750 000 BTC zákazníkov, čo je v závislosti od kurzu približne pol miliardy dolárov. Burza v zúfalom pokuse zachrániť sa obchodovanie znova otvorila. Kým na iných burzách sa hodnota BTC pohybovala na úrovni 630 USD, na Mt. Gox sa stlačila najprv na 300 a neskôr dokonca na 135 dolárov. Práve to zakolísalo v priebehu februára celkovým kurzom a mnoho skúsenejších používateľov si vydýchlo, keď na konci februára burza prakticky vyhlásila bankrot a obchodovanie zavrela nadobro.
Žiaľ, nepotešilo to tých, ktorí na nej mali nevyplatené sumy. Doplatili na to predovšetkým tí používatelia, ktorí všetky svoje bitcoiny nezmyselne držali na účte burzy namiesto svojich vlastných peňaženiek na počítači. Obchodovanie na burzách je často veľké riziko, čo však platí aj o burzách s klasickými menami. Rýchlou a vhodnou cestou k nákupu pre obyčajných používateľov sú napríklad bitcoinové bankomaty, ktoré pribúdajú vo veľkých mestách všade vo svete. Výnimkou nie je ani Bratislava, kde je bankomat umiestnený v pasáži medzi ulicami Laurinská a Gorkého.
Bitcoinové bankomaty patria k najjednoduchším možnostiam získania kryptomeny
Rusko sa k bitcoinu stavia chrbtom
Po dobrých správach z USA, kde platbu bitcoinmi povolilo niekoľko veľkých obchodov (čomu sme sa venovali v predošlom vydaní), prišli pre digitálnu menu nelichotivé správy z Ruska. V dokumente vydanom ruskou centrálnou bankou sa objavilo varovanie, že meny tohto typu môžu byť ľahko použité na pranie peňazí a financovanie terorizmu. Oficiálnou menou Ruska je rubeľ a podľa článku 27 zákona o Centrálnej banke Ruskej federácie sú virtuálne meny a iné náhrady peňazí nelegálne.
Na toto významné ohlásenie okamžite zareagovala jedna z najväčších bitcoinových búrz, bulharská BTC-e, ktorá zastavila bitcoinové transakcie z rubľov na bitcoiny a z bitcoinov na ruble. Ostatných mien, predovšetkým amerického dolára, ktorý sa pri výmenách na klasické meny používa najčastejšie, sa táto správa nijako netýka. Nie všetci ruskí finanční experti však s postojom centrálnej banky súhlasia. German Gref, bývalý ruský minister financií a v súčasnosti šéf najväčšej ruskej banky Sberbank, sa digitálnych kryptomien dlho zastáva a pokúša sa na ministerstvách získať pre ne podporu.
Bitcony sa začínajú objavovať aj na výplatných páskach
So zaujímavou možnosťou pre svojich zamestnancov prišla česká firma Oxy Online, ktorá sa zaoberá vývojom on-line riešení pre elektronické obchody. Stala sa totiž prvou firmou v našom okolí, ktorá umožňuje platbu mzdy v bitcoinoch. Jej zamestnanci si môžu o celú výplatu zažiadať v tejto kryptomene alebo si nechať pravidelne vyplácať týmto spôsobom ľubovoľné percento svojej výplaty podľa aktuálneho kurzu. Je to ďalšia možnosť získania kryptomeny, pričom v tomto prípade ide o úplne bezstarostnú možnosť.