AOC AG271UG: Monitor s ukážkovou rovnováhou
S rôznymi hernými monitormi sa v posledných rokoch roztrhlo vrece. Za herné sa označujú často preto, že umožňujú rýchlejšie prekresľovanie obrazu, než je tradičných 60 fps. Alebo majú 60 Hz, no všetky ostatné prvky inklinujú k hráčom. To je i prípad AOC AG271UG. Samozrejme, na to, aby bol nejaký monitor hodný odporučenia, nesmie mať výrazný nedostatok v žiadnom smere.
Robustná a detailná konštrukcia
AG271UG je poriadny kus hardvéru. S hmotnosťou približne 7,5 kg je dvakrát ťažší než mnohé iné monitory s rovnakou uhlopriečkou. To i pre naozaj masívny oceľový stojan. Vďaka tomu s panelom len tak niečo nezakolíše, ani keď po prehratom boji rozčúlení buchnete po stole. Fakt, že to nie je žiadne pierko, vám bude trochu sťažovať prenášanie, ktoré zrejme nebude ojedinelé. Tento monitor totiž počíta s tým, že sa bude nosiť po rôznych herných akciách. Aj preto výrobca šikovne navrch stojana urobil výrez slúžiaci na uchopenie. Podobných prvkov spríjemňujúcich používanie je tu viac. Na nohe je i ryska, podľa ktorej si môžete pri inštalácii počítača napríklad na LAN party rýchlo nastaviť presný zdvih panela, na ktorý ste zvyknutí. Pri prestávkach medzi hraním si zase môžete pohodlne zavesiť slúchadlový headset na výklopný držiak na pravej strane monitora.
Výškové nastavenie panela je v rozsahu 135 mm, pričom pri spodnej hranici je hrana rámčeka/displeja od podložky vzdialená 72/89 mm. Pri pivote idete s rámčekom až na stôl, maximálny odstup je 35/47 mm. K dokonalosti chýba iba širší uhol natáčania do strán, ktorý je v tomto prípade -45/+45 stupňov.
Možno si spomeniete, že sme nedávno v recenzii konštrukčne rovnakého (len menšieho) modelu AG251FZ kritizovali nejaké nedostatky v zlícovaní. Tentoraz je všetko v poriadku a napriek tomu, že je šasi z plastu, nepôsobí lacným dojmom. Na atraktivite mu pridáva i čierno-červená kombinácia a do véčka vysunutá časť (rozširujúca hrúbku z 18 mm na 63 mm) s konektormi, ku ktorým sa ešte dostaneme po obhliadke panela.
Nielen rýchly, ale i perfektne podsvietený
Jednou vetou, voľbou použitého panela výrobca trafil klinec po hlavičke. Prečo? Má všetky vlastnosti, ktoré by som očakával, a v takej kvalite, ktorú považujem za primeranú pre bežného hráča. Panel má natívnych 8 bitov, to znamená, že farebné spektrum je zodpovedajúce hernému použitiu. A napriek tomu, že nejde o monitor pre grafikov, presnosť farieb je v továrenských nastaveniach vynikajúca. Priemerná odchýlka RGBYCMW od štandardu je na úrovni 2,07, pričom biela sa drží v zelených číslach (Δ 1,7), v červených je iba červená (Δ 3,9). Statický kontrast je priemerný (1050:1) a IPS glow pomerne nedeštruktívny. Samozrejme, je viditeľný, pri bočných pohľadoch sivá chytá mierne striebristý nádych. Tento nedostatok však majú všetky matrice IPS spoločný a panel použitý v tomto monitore si počína nielen v tomto smere nadmieru dobre. Vyniká hlavne rovnomernosťou podsvietenia. Rozdiel medzi najsvietivejšou a najmenej svietivou časťou sa zmestí do 2 %, čo je výborné. Na lepšiu predstavu si môžete kvalitu podsvietenia pozrieť v online verzii článku na webe pcrevue.sk.
Nejde síce o najrýchlejší panel, ale podpora adaptívneho G-Sync (do 60 Hz) tu je. Input lag, t. j. oneskorenie medzi pohybom myšou a zobrazením tejto požiadavky, je pod 2 ms a priemerná reakcia GtG je pri nastavení zrýchlenia (OverDrive) na Medium približne 9 ms, čo považujem zároveň za najrozumnejšie nastavenie. Pri silnom OD už začína dochádzať k viditeľnejším farebným prekmitom.
Efektivita monitora je vzhľadom na rozlíšenie 4K a vysokú svietivosť pri plnom jase vynikajúca: 44,5 W pri 402 cd/m2 je perfektný pomer. Okrem nadštandardného maximálneho jasu je dostatočne nízky aj ten minimálny (42 cd/m2), takže nemusíte mať obavy ani z hrania v noci. Jas sa dá stlmiť na pomerne nízku úroveň, pri ktorej vám panel zrak vypaľovať nebude.
Konektorov tak akurát
O porty núdzu mať nebudete. Štvorica USB 3.0 uživí myš, dvojportovú klávesnicu i headset. Ak máte slúchadlá s jackom, dva 3,5-milimetrové konektory sú takisto dobre dostupné po pravej ruke zboku monitora.
Z videovýstupov je k dispozícii 1× HDMI a 1× DisplayPort, teda žiadny prepych. No s ohľadom na predpokladané používanie prakticky viac nepotrebujete a obstarožné DVI dátovo na požiadavky tohto panela nestačí ani náhodou. Druhý port HDMI alebo DP by však neurazil.
Hodnotenie
AOC navrhlo AG271UG veľmi rozumne – 60-hertzový G-Sync v rozlíšení 3840 × 2160 px 8-bitového panela IPS s 27 palcami považujem za ideálnu kombináciu pre domácich hráčov. Niekto by mohol namietať nízku obnovovaciu frekvenciu, no na vyššiu v 4K stále neexistujú grafiky s adekvátnym výkonom. A osobne som toho názoru, že mimo profesionálneho hrania 100 a viachertzové panely nemajú príliš opodstatnenie.
Konkurenčné výhody tohto panela sú výborné podsvietenie a konštrukčné spracovanie. To je nielen masívne, ale obsahuje i rôzne herné finesy (viac-menej drobnosti, ale praktické). Vysoký nadpriemer si drží i rozsah jasu a pritom energetickú triedu B presahuje na hranici svojich možností iba o slabé tri watty. To nie je zlé drvivá väčšina monitorov s podobnými vlastnosťami sa vyznačuje vyššou spotrebou.
Doteraz som nespomenul, že monitor má i svoje vstavané dvojwattové reproduktory, ide však len o núdzové riešenie, ktoré nestojí za reč. Zvuk je o niečo lepší než na kancelárskych monitoroch, no stále je zastretý a pomerne plochý. To sa dá považovať za rozumnú úsporu, pretože drvivá väčšina hráčov používa vlastný headset. AOC vzhľadom na typické herné použitie optimalizoval i konektorovú výbavu a napríklad žiadny zo vstupov nebol použitý duálne a nepočíta sa ani so spätnou kompatibilitou DVI či D-Subu.
Jediné, čo mohol na záver AOC okresať, je cena. Asi tak o stovku. Tá jediná totiž tento model mierne znevýhodňuje. Nuž, G-Sync nie je zadarmo.
» Ľubomír Samák