Philips 241B7QPJEB/00: Pôjde to aj s jedným káblom
Hoci sa to nezdá, monitory prechádzajú pomerne prudkým vývojom a občas sa objavia aj trochu nezvyčajné modely. Jeden z nich je aj testovaný Philips 241B7QPJEB/00.
Hardvér a vybavenie
Novinka sa etabluje ako dokovací monitor s pripojením cez rozhranie USB 3.0. Výrobca určil tento model predovšetkým pre používateľov notebookov, pre ktorých prináša 24-palcovú pracovnú plochu s rozlíšením full HD (1920 × 1080 bodov) a replikáciu portov, takže k notebooku môžete prostredníctvom jedného kábla USB 3.0 pripojiť ďalšie zariadenia USB 3.0 alebo USB 2.0, eternet či stereofónne reproduktory. Môžete si tak cez monitor pripojiť klávesnicu či myš a písať pohodlnejšie ako na klávesnici notebooku. Panel je osadený v tenkom rámiku, v ktorého spodnej časti sa nachádza senzor schopný detegovať prítomnosť používateľa. To rozhodne nie je nová funkcia, ale nemala by chýbať v zariadeniach, ktoré chcú byť šetrné k životnému prostrediu.
Snímač deteguje prítomnosť používateľa vo vzdialenosti medzi 30 a 100 cm a s uhlom päť stupňov na každú stranu od osi obrazu. Funkcia má možnosť nastavenia v 4 stupňoch. Keď senzor nedeteguje prítomnosť používateľa, monitor prejde do módu šetrenia so zníženým jasom. Len čo sa vrátite, monitor automaticky obnoví predvolené nastavenia. Ako som spomínal, panel má rozlíšenie 1920 × 1080 bodov, používa technológiu IPS, takže pozorovacie uhly sú 178° v oboch osiach. A chválim jeho antireflexnú úpravu. K dispozícii sú aj technológie na ochranu zraku, ako je Flicker free čiže podsvietenie bez blikania či režim Low Blue na potlačenie modrých odtieňov pri práci v noci. Podstavec umožňuje jednoduché otáčanie monitora, nastavenie výšky, sklonu a otočenie o 90° do polohy pivot. Ťažko sa vám teda stane, že by ste nenašli tú správnu polohu podľa svojich predstáv. Vnútri podstavca je priestor na organizáciu káblov. Telo monitora bolo vyrobené z 85 % z recyklovaných plastov a neobsahuje škodlivé látky ako PVC/BFR, ortuť či olovo.
Merania a praktické skúsenosti
Čo sa týka praktických skúseností, musím priznať, že som bol dosť v rozpakoch. Výrobca monitor deklaruje ako Plug and play a cieli ho na ultrabooky. Trošku mimo sa tak zdá spôsob pripojenia. Moderné ultrabooky totiž väčšinou využívajú port USB-C, ku ktorému však kábel v balení nenájdete. Na monitore paradoxne sú iba vstupy USB 3.0 a obstarožný VGA, takže žiadny z tých, ktoré by ste mohli nájsť na ultrabooku. Ak už aj máte notebook s veľkým USB 3.0, príde ďalšie rozčarovanie. Žiadne Plug and play sa nekoná. Po chvíli pátrania som v škatuli našiel CD (!) s ovládačmi. Takže na rozchodenie monitora budete potrebovať PC či notebook s optickou mechanikou alebo externú optickú mechaniku.
Ja som teda na veľkom PC stiahol ovládač z CD na USB kľúč a z neho nainštaloval. Potom sa notebook k monitoru pripojil. Iste môžete namietať, že sa ovládač dá stiahnuť z internetu. Samozrejme, je aj taká možnosť. Ide však o to, že v dodanej dokumentácii nie je o potrebe niečo inštalovať ani zmienka, takže menej skúsený používateľ by pravdepodobne skončil s reklamáciou v predajni. Podotýkam, že som testoval na novom notebooku s Windows 10. S testom na iBooku Pro sme však neuspeli vôbec, tento systém podporovaný nie je. Ovládanie menu je tlačidlové na pravej strane zospodu. Ako to už býva, ide o najhorší spôsob ovládania a budete radi, keď sa k nemu nebudete musieť vracať.
Po strastiplnom sprevádzkovaní monitor okrem jedného zamrznutia fungoval dobre. Korektne nastavil rozlíšenie a všetko fungovalo správne. Napriek iba 8-bitovej farebnej hĺbke podľa našich meraní obsiahne až 100 % farebného priestoru sRGB a 77 % priestoru Adobe RGB. Dobré výsledky však dosiahol aj v ďalších parametroch. Gama krivku sledoval s nulovou odchýlkou, statický kontrast sme namerali na hodnote 750:1 a maximálnu svietivosť 238 cd/m2. Vo svojej kategórii prekvapil aj presnosťou farieb s priemernou odchýlkou δE=1, čo je na túto kategóriu veľmi slušná hodnota. Ako vidieť, z obrazovej stránky mu rozhodne nie je čo vyčítať a pre majiteľov menších notebookov s uhlopriečkou do 17" to bude zaujímavý doplnok. Pri väčších uhlopriečkach už jeho prínos bude diskutabilný pre pomerne malý prínos oproti vstavanému displeju, ledaže budete potrebovať rozšíriť portovú výbavu. Zvukový diel je rovnako ako pri väčšine monitorov použiteľný iba na systémové zvuky či v prípade núdze. Treba iba dúfať, že výrobca dotiahne jeho podporu.
» René Hubinský