S_WatchUltra Advertisement S_WatchUltra Advertisement S_WatchUltra Advertisement

AOC Q2790PQU: Elegán na moderné pracovisko

0

Tento monitor AOC na prvý pohľad vyzerá ako vhodná voľba na pracovný stôl, kde sa aspoň trochu kladú nároky na zobrazovaciu kvalitu, ale zase cena má zostať pri zemi. Konfigurácia Q2790PQU je dôkladne vyvážená – obsahuje plnohodnotný 8-bitový panel IPS s uhlopriečkou 27", rozlíšením 2560 × 1440 px a nezabudlo sa ani na reprezentatívny vzhľad. To podstatné však prezradí až detailnejší pohľad.

Funkčný dizajn

Keď začnem doslova od podlahy, musím pochváliť šikovný stojan. Na fixnej podložke sa efektne otáča celá zvrchu viditeľná plocha s vyvedenou nohou. Je to drobnosť, ale pekne to zapadá do decentného spracovania kostry monitora s dvojmilimetrovými rámčekmi. No treba počítať s tým, že aktívna časť LCD sa začína až 6 mm od okraja panela.

Konštrukcia je síce plastová, ale všetky časti pekne lícujú a nič nikde nevŕzga ani pri manipulácii s monitorom. Strieborná farba v kombinácii s vrúbkovanou povrchovou úpravou substrátu navyše pôsobí luxusnejším dojmom. Držiak je inak stabilný, monitor sa nerozkníše ani pri otrasoch na doske pracovného stola. Hmotnosť 5,8 kg pritom nie je vysoká.  Chválim aj široké možnosti polohovania, ktoré sú často Achillovou pätou „štýlových“ monitorov. V tomto prípade je možné otáčanie do strán v rozsahu ± 45 stupňov a hlavne nechýba výškové polohovanie. Najnižšia nastaviteľná vzdialenosť od podložky je 57/72 mm (okraj rámčeka/displeja). Pri maximálnom zdvihu k tomu pripočítajte ešte 130 mm. Vyhotovenie vonkajšieho spracovania a ergonómiu hodnotím na výbornú.

Panel vhodný aj na grafiku

Prvá vec, ktorá padne do oka, sú pekné farby. Pokrytie farebného priestoru je široké, čo môžete vidieť i na diagrame na ploche monitora. Po kalibrácii a hlavne vyvážení bielej ide teda o dobrú voľbu aj pre začínajúcich grafikov.

Škálovanie sivej je v továrenských nastaveniach (t. j. pri nastavení kontrastu na 50 %) v poriadku. Krivka gamy sa pod referenčnú hodnotu trošičku prepadáva pri 10 % bielej a pri 90 % začína, naopak, mierne presahovať. V každom prípade sú to nadštandardné výsledky. Statický kontrast je však už skôr podpriemerný – 943:1. Širší mohol byť aj rozsah jasu, ktorý sa pohybuje v rozmedzí 65 – 309 cd/m2 (čomu zodpovedá príkon 14,5 – 38,6 W). Menšie výhrady mám k obom hraniciam, spodnej i vrchnej. Minimálna svietivosť nemusí uspokojiť pri práci v noci a naopak, maximálna nedosahuje 350 cd/m2, sľubovaných v špecifikáciách. Na túto hodnotu sa síce dotiahnete po zvýšení kontrastu, ale iba za cenu prepalov a zlievania sa svetlejších odtieňov.

Pozorovacie uhly sú výborné, teda pokiaľ nehovoríme o typickom neduhu IPS, ktorým je nežiaduci glow. Čierny podklad pri pohľadoch zo strán začína prechádzať v tomto prípade trochu do bronzu. Rušivejšie je však  ­presvitanie podsvietenia – pri testovanom modeli v štyroch miestach blízko okraja (fotografiu nájdete v galérii na pcrevue.sk). Nejde o nič vážne, rozdiel jasu sa zmestí do 5 %, no pri sledovaní filmu môže mať náročnejší divák k tomu výhrady.

Pri testovaní ma zaujala voľba clear vision na doostrovanie. Zvýraznenie hrán je efektné napríklad pri videu – wildlife in 4K (dostupné na YouTube). No ak to aplikujete na statický obrázok, napríklad fotku s pekným bohehom razom zmeníte na „olejomaľbu“. Z užitočných funkcií stojí za zmienku aj možnosť lokálne upravovať jas v rôzne veľkých plošných vymedzeniach. Od najmenšieho okna pod full screen je to šesť medzikrokov.

Slabší zvuk, ale silná konektivita

Vo výbave sú aj vstavané reproduktory (2× 2 W), ide však o núdzové riešenie. Kvalita zvuku je vyššia než pri lowendových monitoroch, nechrapčí ani pri vyššej maximálnej hlasitosti. No ak máte radi pri práci hudbu v pozadí, ploché podanie bez basov túto potrebu ­neuspokojí a najskôr siahnete po externých ­reproduktoroch alebo slúchadlách. Tie spolu s mikrofónom (zvlášť) možno pripojiť priamo k monitoru.

Pozitívne hodnotím arzenál konektorov. Dvojica portov HDMI v1.4, DisplayPort v1.2 a štyri USB 3.0 je z môjho pohľadu optimálna nádielka k pracovnému monitoru. A ako bonus na spätnú kompatibilitu so staršími zariadeniami je k dispozícii aj analógový D-Sub.

Hodnotenie

AOC Q2790PQU má síce nejaké muchy, vcelku však ide o monitor so všetkými predpokladmi na to, aby vynikal (a to vo všetkých ohľadoch) u vás v práci.  Farebne je výborný, minimálny jas síce mohol byť nižší, no v bežne osvetlených priestoroch by ste ho pod najnižších 65 nitov asi aj tak nesťahovali. Podsvietenie je na bežnú prácu takisto v poriadku a  úplne skvelá je výbava konektormi vrátane tých na pripájanie všetkých periférií.

Za zmienku stojí aj ukážkovo spracované menu OSD. Platí to tak z hľadiska príjemne prehľadného a intuitívneho grafického rozhrania, ako i pohybu v ňom pomocou polohovacieho joysticku. Ten je dobre dostupný vpravo na chrbte monitora. Azda je konštruovaný s ohľadom na dlhú životnosť.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Široký gamut,  vzhľad, perfektné možnosti polohovania, skvelé ovládanie, bohatá konektorová výbava, prijateľná cena
- Nepresná biela, pomerne vysoký minimálny jas, podsvietenie mohlo byť rovnomernejšie

HODNOTENIE:

Obraz:  90 %
Konektivita:  100 %
Cena/hodnota:  90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 93 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
AOC

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať