CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Eizo FlexScan EV2785: Kvalitný obraz k vášmu notebooku

0

Spoločnosť Eizo je známa predovšetkým ako výrobca špičkových profesionálnych monitorov s kvalitnou správou farieb. Testovaná novinka mieri skôr do radov domácich či podnikových používateľov, to však určite neznamená, že by nemala čo ponúknuť.

Hardvér

Vzhľadom na určenie monitora výrobca nenecháva nič na náhodu a prvé, čo zaujme, je dizajn. Nejde však o nijaké bláznivé kreácie. Eizo sa drží prísne funkcionalistického a minimalistického konceptu. Predná časť má jednoliaty tmavý povrch s úzkou čiernou lištou v dolnej časti. Krycie sklo displeja je matné, so silnou antireflexnou ochranou. Okolo neho je nenápadný čierny lem s hrúbkou iba 1 mm. Vyzerá to celé veľmi efektne. Po zapnutí sa ukáže pod týmto krycím sklom tenký rámik, široký iba 6 mm zvrchu a bokov. Vpravo v spodnej lište je umiestnená šestica multifunkčných dotykových tlačidiel, dotykové tlačidlo vypnutia, stavová LED a v strede snímač okolitého osvetlenia. Monitor je tradične vybavený masívnym podstavcom s variabilnými možnosťami nastavenia náklonu, sklonu, výšky, natočenia aj pivotu. Široká je aj ponuka prípojných miest. Nájdete tu DisplayPort, 2× HDMI, a USB-C s podporou Thunderbolt 3, výstup na slúchadlá a dvojportový rozbočovač USB 3.0. Dvadsaťsedempalcový panel IPS má rozlíšenie 3840 × 2160 bodov a frekvenciu 60 Hz, pomer strán je 16:9. Panel disponuje vysokým jasom a hybridnou reguláciou jasu, ktorá zabraňuje blikaniu podsvietenia. V časti rozsahu využíva spojité a v časti vysokofrekvenčné riadenie jasu. Monitor je vybavený viacerými ekologickými technológiami, ktoré pomáhajú znižovať spotrebu energie a šetriť váš zrak. Ako sa na Eizo patrí, vďaka softvérovej utilite možno monitor ovládať priamo myšou, navyše ak máte pripojených viac monitorov, tie sú synchronizované, takže ak nastavíte parametre obrazu na jednom, prenesú sa automaticky aj na ostatné. Na ušetrenie miesta na stole je vybavený aj dvojicou reproduktorov. Napájací zdroj je vstavaný.

Skúsenosti a merania

Veľa moderných notebookov ponúka dnes dis­plej so 4K rozlíšením. Na miniatúrnej ploche 13 či 15-palcového displeja však takéto rozlíšenie nedáva žiadny zmysel a jediný efekt je zvýšené vyťaženie hardvéru, a teda vyššia spotreba energie. Novým supertenkým notebookom však často chýba výstup HDMI. Na pripojenie externého monitora možno využiť USB-C s podporou Thunderbolt 3. To umožňuje aj EV2785. Pravda, uhlopriečka 27" nie je na prácu v 4K stále to pravé orechové, ak to však budeme porovnávať s displejmi notebookov, bude rozhodne veľkým prínosom. K monitoru možno navyše pripojiť rovno dva zdroje a obraz rozdeliť. Okrem spomínaného USB-C je, samozrejme, k dispozícii aj klasika v podobe dvojice HDMI a DisplayPortu. Ja som pripojenie cez USB-C testoval s dvojicou smartfónov Samsung Galaxy Note 8 a Huawei P20, ako aj s notebookom Acer Travelmate X3. Vo všetkých troch prípadoch bola spolupráca bez problémov a bez potreby špeciálnych nastavení.

Výrobca si dáva záležať na kvalite konštrukcie a celkovom vyladení aj nastavení produktu. Veľká devíza je masívny stojan s obrovskými možnosťami nastavenia. Okrem práce môžete kvality monitora využiť aj na sledovanie videa alebo hranie hier. Vďaka vysokému rozlíšeniu môžete naprí­klad pri práci v textovom editore mať naraz zobrazené až tri stránky textu. V grafických programoch zase máte lepšiu kontrolu nad projektom a využijete zobrazenie väčšieho množstva pracovných panelov. V mojich meraniach tento model potvrdil svoje kvality. Nejde o špecializovaný grafický monitor, čomu zodpovedajú aj hodnoty gamutu, keď je schopný pokryť 100 % farebného priestoru sRGB a 81 % Adobe RGB. Gama krivku však dokáže sledovať s nulovou odchýlkou a vynikajúci je aj rozptyl farebnej teploty so zmenou jasu. Maximálny jas som nameral na úrovni 357,5 cd/m2, čo je viac, ako udáva výrobca. Výborné boli aj hodnoty jednotnosti farieb a jasov na ploche. Veľmi dobrá je presnosť farieb, pri ktorej som nameral priemernú odchýlku farieb δE = 2. V režime sRGB však bola δE = 1. Monitor má viacero za­ujímavých pracovných režimov. Okrem spomínaného sRGB je tu režim Paper, ktorý napodobňuje obrazovku farebnej čítačky kníh, a režim DICOM, ktorý umožňuje používať monitor aj v lekárskych ordináciách na posudzovanie snímok z diagnostických prístrojov a röntgenových snímok. Okrem toho sú tu dva používateľsky nastaviteľné profily. Ako som už uviedol, vo výbave nájdete aj dvojicu reproduktorov, ktoré majú výduchy v spodnej úzkej lište. Postačia na núdzové počúvanie, ak nemáte nič iné, no veľmi rýchlo si zaobstaráte externé ­reproduktory alebo aspoň slúchadlá.

Verdikt

EIZO FlexScan EV2785 výrobcovi hanbu určite neurobí. Kvalita obrazu aj výbava sú výborné, rovnako aj ovládanie monitora. Hoci dotykové tlačidlá v tomto prípade nie sú podsvietené, stačí sa dotknúť kdekoľvek pravého ovládacieho panela a nad tlačidlami sa rozsvietia na obrazovke nápisy. Ovládanie je jednoduché a priamočiare. Pri práci v aplikáciách oceníte vysoké rozlíšenie panela, na prácu v 4K sú však vhodnejšie 32" a väčšie monitory. Vysoký jas v kombinácii s vynikajúcou antireflexnou úpravou umožňuje nasadenie v priestoroch, kde vám občas bude presvitať aj slnečné svetlo. Jediným limitujúcim faktorom by mohla byť vyššia cena, prístroj sa vám však za to odvďačí výbornou ergonómiou pri práci aj nízkou spotrebou energie.

Parametre:

• Uhlopriečka: 27 palcov, rozlíšenie: 3840 × 2160 pixelov, pomer strán: 16:9, technológia displeja: LCD In-plane switching (IPS), kontrastný pomer: 1300:1, Flicker Free, široký rozsah na nastavenie jasu: 1 % – 100 % max. hodnoty jasu, režim Paper – simulácia čítačky na čítanie e-dokumentov, režim DICOM na použitie v medicíne, porty: DisplayPort 1.2, 2× HDMI 2.0, USB-C, nízka prevádzková spotreba: typicky 31 W
• Cena: 1099 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz, jednoduché ovládanie, zaujímavý dizajn, nízka spotreba
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Merania: 90 %
Výbava: 98 %
Ovládanie: 100 %
Celkovo: 96 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Eizo FlexScan

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať