ASUS TUF Gaming Dash F15 / Kompaktný výkonný herný stroj
Testoval som model s označením FX516PR, ktorý využíva najnovší hardvér dostupný na začiatku roku 2021, konkrétne výkonný procesor Intel Core i7 11. generácie a grafický čip NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU. Vďaka masívnemu nasadeniu algoritmov umelej inteligencie tento grafický čip značne posúva zážitok z plynulosti hrania na notebookoch. Samozrejme, závisí od účinnosti chladenia, či možno inštalovaný výkon procesora a GPU aj naplno a dlhodobo využiť.
Dizajnéri stavili na elegantný dizajn bez blikajúcich farebných prvkov, ktorý sa niekomu môže zdať konzervatívny. Väčšina používateľov, hlavne študentov a ľudí, ktorí tento počítač budú používať v škole a v práci, však takýto dizajn privíta a ocení aj na herný notebook pomerne malú hrúbku len 2 cm. Krémovo biely povrch variantu Moonlight White je jemne matný a príjemný na dotyk, a ak sa aj ušpiní, dá sa ľahko vyčistiť. Typické rozpoznávacie znaky produktovej rodiny TUF sú veľké logo s elegantným tenkým fontom na kryte displeja, priesvitné „herné“ klávesy WASD a tlačidlo hexagonálneho tvaru na zapnutie/vypnutie. Klávesy WASD sú podsvietené tyrkysovou farbou na celej ploche, takže ľavá ruka ich intuitívne nájde aj v dobre zatemnenom hernom „brlohu“. Ostatné klávesy majú podsvietený obvod a, samozrejme, aj symboly. Klávesnica má klávesy s abecedou a kurzormi štandardných rozmerov, tie v numerickej časti sú trochu užšie, takže sa nehodia na ovládanie hier. Zdvih klávesov je dostatočne dlhý, približne 2 mm, takže ovládanie hier z klávesnice a aj písanie je presné. Pružný odpor klávesov by vzhľadom na to, že ide o herný notebook, mohol byť ešte o niečo silnejší. Touchpad má hladký povrch, takže gestá na ňom sú presné. Spodná stena má vysoké nožičky, ktoré uľahčujú nasávanie chladiaceho vzduchu.
Notebook má plnohodnotný herný displej s frekvenciou 240 Hz, latenciou 3 ms, podporou technológie Adaptive Sync a verným podaním farieb, o čom svedčí 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB. Jas podsvietenia som v strede obrazovky nameral na úrovni 280 nitov. Kolorimetrickou sondou som nameral 92 % pokrytie farebného priestoru RGB. Na reguláciu jasu je síce použitá impulzová šírková modulácia (PWM), ale na veľmi vysokej frekvencii 23 kHz, takže blikanie nemáte šancu zrakom postrehnúť. Reproduktory sú nasmerované nadol a zvuk je aj vďaka pomerne vysokým nožičkám na bežné účely vcelku kvalitný, na vychutnanie dunivých efektov v hrách určite použijete slúchadlá či externé reproduktory.
Štvorjadrový procesor Intel Core i7-11370H 11. generácie Tiger Lake, vyrábaný 10 nm technológiou SuperFin, je pri bežnej záťaži taktovaný na 3,3 GHz, pričom rozsah pracovnej frekvencie je od 3,3 až do 4,8 GHz. Je to síce procesor určený do mobilných zariadení, ale parameter TDP (Thermal Design Power) 35 W svedčí o vysokom výkone, samozrejme, iba vtedy, ak chladiaci systém dokáže toto stratové teplo odviesť.
Testovaný model mal k dispozícii 32 GB RAM. Pri hrách sa bude využívať dedikovaná grafika NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU s najnovšou architektúrou Ampere. GPU série GeForce RTX 30, určené do prenosných počítačov, prinášajú vysoký výkon, hlavne čo sa týka ray tracingu a technológie Max-Q 3. generácie, ktoré využívajú umelú inteligenciu. Pri notebooku napriek prívlastku herný je popri výkone dôležitá aj energetická efektívnosť, preto je nová generácia GPU pre notebooky navrhnutá na optimálny výkon i spotrebu. Grafika RTX 3070 je určená na hranie v rozlíšení 1440p pri 90 snímkach za sekundu. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou 2070 prináša o polovicu viac výkonu. Hry aj kreatívne aplikácie sú dynamické a požiadavky na systém sa menia snímka po snímke. Funkcia Dynamic Boost 2.0 sa na báze AI snaží o vybalansovanie spotreby CPU, GPU a v novej verzii aj grafickej pamäte Tieto „komodity“ sú rozdeľované podľa aktuálnej potreby tak, aby bol vždy zaistený maximálny výkon.
Technológia WhisperMode zabezpečuje tichý chod ventilátorov pri bežnom chladení. Na základe vybraného akustického profilu sa pomocou AI algoritmov optimalizuje rýchlosť ventilátorov a teploty CPU, GPU a ostatných komponentov pri zachovaní čo najvyššieho výkonu. TDP grafického čipu RTX 3070 sa pohybuje od 80 W do 125 W pri aplikovaní Dynamic Boost. V benchmarkovom teste 3D Mark Fire Strike som dosiahol skóre 20 680 bodov. Pre zaujímavosť, iný model ASUS TUF s rovnakou grafikou, ale s procesorom AMD Ryzen 5000 H dosiahol v rovnakom teste 21 328 bodov.
Výhody grafickej karty GeForce RTX 3070, samozrejme, využijú aj tvorcovia obsahu v grafických či inžinierskych aplikáciách, prípadne v aplikáciách na editovanie videa umožňujúcich akceleráciu pomocou GPU. V teste PC Mark 10 zameranom na bežné scenáre používania počítača dosiahol testovaný notebook skóre 6172 bodov. Na porovnanie, model s procesorom AMD Ryzen 5000 H dosiahol 6953 bodov. Samozrejme, vyskúšal som aj niekoľko hier rôznych žánrov vrátane MS Flight Simulátora 2020 náročného na výkon a plynulosť zobrazovania ma vo všetkých hrách príjemne prekvapila. Teplota na povrchu nad klávesnicou neprekročila v najteplejšom mieste 48 °C.
Väčšina portov je na ľavej strane, na pravej strane sú dva porty USB-A, do jedného si určite pripojíte hernú myš. Najuniverzálnejší je port USB-C s podporou USB 4.0 a Thunderbolt 4 a Power Delivery s maximálnym príkonom 100 W. Samozrejmosť je podpora najnovšieho štandardu Wi-Fi 6. Herný notebook sa pri maximálnom výkone cez port USB-C napájať nedá, potrebuje vyšší príkon – v balení je 200 W napájací zdroj. Výdrž na batériu je pri sledovaní videa viac než 9 hodín, pri hraní klesne približne na hodinu.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Atraktívny kompaktný dizajn, displej s obnovovacou frekvenciou 240 Hz, USB 4, dobrá výdrž na batériu
- Potešila by kamera
PARAMETRE:
Procesor: Intel Core i7-11370H, štvorjadrový, 10 nm technológia, taktovacia frekvencia 3,3 GHz – 4,8 GHz; 32 GB DDR4 3200 MHz; disk 1 TB NVMe SSD, grafika integrovaná Intel Iris Xe + NVIDIA GeForce RTX 3070, displej 15,6", rozlíšenie FHD, 1920 × 1080 px; konektivita: Wi-Fi 802.11ax 2×2, bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: USB-C 4.0 40 Gb/s s podporou Thunderbolt 4, 3× USB-A 3.2, HDMI 2.0b, 3,5 mm jack, batéria 76 Wh; rozmery 360 × 252 × 20 mm, hmotnosť 2 kg
Cena: od 1899 EUR
HODNOTENIE: 9/10
Zobrazit Galériu