
Nový podmorský dron sa dokáže pohybovať aj v extrémnych hĺbkach
Čína nedávno predstavila hlbokomorský dron, nie väčší ako kufrík, skonštruovaný tak, aby uspel tam, kde sa už žiadne iné plavidlá nedostanú. Robot podobný transformerom vyvinuli výskumníci z pekinskej univerzity Beihang. Využíva inteligentné kovové ovládače, ktoré premieňajú extrémny tlak vody na pohon, čo mu umožňuje plávať, kĺzať sa a plaziť sa aj cez Mariánsku priekopu hlbokú 10,7 km. Podrobnosti o ňom boli publikované v štúdii v časopise Science Robotics.
Vývoj menších, ľahkých robotov pre extrémne podvodné prostredie je náročný pre potrebu komponentov, ktoré odolajú vysokým tlakom a nízkym teplotám. Skupina preto vytvorila mäkký ovládač, ktorý používa prechod medzi dvoma stabilnými stavmi. Vďaka svojim nestlačiteľným častiam môže pohon akumulovať viac elastickej energie pri vyšších tlakoch. V dôsledku toho sú jeho pohyby vo väčších hĺbkach silnejšie a rýchlejšie.
Výskumníci postavili robota s týmito mäkkými ovládačmi, mikrokontrolérom a vstavanou batériou a pružinami zo zliatiny s tvarovou pamäťou. Má nohy na plazenie, symetrické chvostové plutvy na plávanie a skladacie prsné plutvy na kĺzanie. Robot môže zmeniť režimy pohybu pohybom nôh a stiahnutím klzných plutiev. Vďaka svojej prispôsobivosti môže efektívne prekonávať rôzne terény pod vodou.
Výskumníci najprv testovali robota v laboratórnom akváriu a potom ho nasadili v hlbokom mori pomocou ponornej lode s posádkou. Dron preukázal svoju schopnosť plaziť sa, plávať a kĺzať sa v rôznych hĺbkach, úspešne operoval aj v Mariánskej priekope v hĺbke 10 666 metrov. Vedci použili rovnakú technológiu pohonu aj na vytvorenie mäkkého chápadla, ktoré úspešne získalo živé exempláre z 3400 metrov hlbokého morského dna Juhočínskeho mora.
Zdroj: scmp.com, interestingengineering.com.
Zdroj Foto: Li Wen