S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement

Ako prehliadať temný web

0

Temný web je virtuálna oblasť za hranicami bežného každodenného internetu. Google a Bing ju neindexujú a na prístup potrebujete špeciálne nástroje. Je to časť internetu, ktorá je menej regulovaná a viac utajená a ponúka platformu na nelegálne aktivity, ako aj legitímne online aktivity, ktoré si vyžadujú súkromie a anonymitu. Táto podmnožina webu zahŕňa všetok online obsah, ktorý nie je indexovaný bežnými vyhľadávačmi.

Temný web vyžaduje na prístup a navigáciu špeciálny softvér, ako je napr. prehliadač Tor. Ten využíva technológiu onion routing na poskytovanie vrstiev zabezpečenia a anonymity prostredníctvom preskakovania prevádzky medzi viacerými uzlami. Temný web hostí rôzne nástroje a služby vrátane vyhľadávacích nástrojov, ako je DuckDuckGo. Adresy temného webu sa zvyčajne končia príponou .onion namiesto .com.

Hoci je táto časť internetu zvyčajne spájaná s nezákonnými aktivitami, ako je obchod s drogami, hackerské nástroje a pornografia, používajú ju aj novinári, informátori a politickí aktivisti na ochranu súkromia. Temný web sám osebe nie je nelegálny, ale je to živná pôda pre nelegálne akcie, a to pre obťažnosť sledovania používateľov.

Prehliadanie temného webu však prináša riziká, pretože tu prevládajú podvodníci a hackeri. Pri jeho používaní sa odporúča postupovať opatrne a komunikovať iba s dôveryhodnými zdrojmi. Orgány činné v trestnom konaní sa aktívne podieľajú na monitorovaní a vypínaní určitých častí temného webu.

Správcovia hesiel a služby ako Apple a Google ponúkajú funkcie na monitorovanie potenciálneho úniku údajov a ohrozenia osobných údajov na temnom webe. Je dôležité minimalizovať interakcie na temnom webe, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné, a uvedomovať si rozdielnosť zákonov týkajúcich sa slobody prejavu a cenzúry v rôznych krajinách.

Zdroj: lifehacker.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať