Architektonická firma vyvíja 3D tlačené modulárne stavebné bloky vyrobené z podhubia
Londýnska architektonická firma PLP Labs vyvinula prelomovú inováciu v stavebníctve, ktorá využíva mycélium (podhubie), vegetatívnu časť húb, na vytvorenie modulárnych stavebných blokov vytlačených 3D tlačou. Tieto bloky sú nielen univerzálne a biologicky rozložiteľné, ale aj opakovane použiteľné, ľahké a ohňovzdorné. Vyrábajú sa tak, že sa forma najprv naplní pilinami, konope a ľanom. Mycélium potom prerastá cez blok a vytvára sieť, ktorá by mohla nahradiť tehly a iné stavebné materiály.
Spoločnosť PLP presúva svoje zameranie z architektúry na „sumbiotektúru“ a v spolupráci s prírodou bojuje proti významnému príspevku stavebníctva ku globálnemu znečisteniu. Stavebný priemysel totiž vytvára 40 % ročného znečistenia oxidom uhličitým.
Spoločnosť PLP si uvedomuje potenciál mycélia a jej cieľom je rozšíriť funkčnosť materiálu a preniesť ho z menších aplikácií, ako sú izolačné a akustické dosky, na veľké vrátane nosných blokov. Nový materiál je veľmi ekologický, úplne obnoviteľný, udržateľný a biologicky odbúrateľný. A hotový produkt má takisto pozoruhodné akustické a izolačné vlastnosti. Je preto ideálnou alternatívou k betónu a oceli.
PLP skúma aj možnosť komercializácie výrobných súprav typu „urob si sám“, ktoré sa dajú vytvarovať podľa individuálnych potrieb. Cieľom je minimalizovať vplyv na životné prostredie a zároveň vytvárať pevné konštrukcie s použitím menšieho množstva materiálu.
Zdroj+foto: .thecooldown.com