ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

BenQ W1700: Cenovo dostupný 4K projektor

0

Pri pohľade na parametre, predovšetkým UHD rozlíšenie 3840 × 2160 pixelov, a zároveň na cenu vám určite napadne, že v tom bude nejaký trik. A máte pravdu, malý technologický trik v tom skutočne je. Projektor má čip s uhlopriečkou 0,47" a rozlíšením full HD, teda 1920 × 1080 pixelov. Aby bolo možné natívne zobraziť 4K rozlíšenie, využíva projektor technológiu XPR, teda mikroskopické posuny čipu v obidvoch smeroch s frekvenciou 240 Hz, ktoré by ľudské oko nemalo postrehnúť. Obraz s rozlíšením 1080p sa teda zobrazuje 4×, zakaždým posunutý o rozmer pixela. Funguje to veľmi dobre a obraz v 4K má pri subjektívnom posudzovaní skutočne lepšie rozlíšenie než ­downgradovaný a zobrazený v 1080p. V rozlíšení 1080p projektor podporuje aj 3D, okuliare však treba dokúpiť.

Už na prvý pohľad vás na modeli BenQ W1700 upútajú na 4K projektor veľmi kompaktné rozmery a nízka hmotnosť. Telo prístroja je z plastu. Ovládacie prvky na manuálne nastavovanie sú sústredené tradične na hornej ploche. Samozrejmosť je diaľkový ovládač s podsvietenými tlačidlami. Nastaviteľné nožičky vám umožnia jemné nastavenie polohy projektora. Aby výrobca dosiahol prijateľnú cenu, musel pristúpiť k ďalším kompromisom. Projektor nemá možnosť vertikálneho posunu objektívu oproti snímaču, čím by sa opticky vykompenzovalo lichobežníkové skreslenie v prípade, ak je objektív mimo osi premietaného obrazu. K dispozícii je softvérová korekcia, ktorá však badateľne znižuje ostrosť obrazu, takže odporúčam venovať dostatočnú pozornosť polohe projektora vzhľadom na plátno. Objektív má zoom, takže môžete prispôsobiť veľkosť obrazu aj inak než vzdialenosťou objektívu od plátna, ale rozsah zoomovania je iba 1,2×.

Hornú deklarovanú hranicu rozmeru uhlopriečky obrazu 200" považujem skôr za teo­retickú. Na to, aby ste dosiahli dobrý obraz, odporúčam ako maximum na projekciu SDR veľkosť plátna 120", na HDR možno ešte menej – 100". Takúto uhlopriečku v závislosti od nastavenia zoomu dosiahnete zo vzdialenosti približne 3 metrov. Pri takomto zväčšení je obraz dobre pozorovateľný aj v miestnosti so zatiahnutými žalúziami za slnečného dňa. Pri premietaní obsahu HDR je obraz oveľa lepšie prekreslený, hlavne v kontrastných scénach a na prechode svetla a tieňa. Projektory BenQ vyššej triedy využívajú veľmi kvalitné objektívy. Potvrdilo sa to aj v prípade modelu W1700, kde môžem potvrdiť veľmi dobre vykompenzovanú chromatickú aberáciu. Vinetácia, teda stmavenie obrazu v rohoch je pri väčšine projektorov iný príbeh, je to prirodzená vlastnosť svetelných, odclonených objektívov. Našťastie ľudské oko má na úroveň svetla logaritmickú citlivosť, takže ani väčšie rozdiely nevníma rušivo. Technológia XPR, nazývaná aj pixel shift, má, samozrejme, vplyv aj na kontrast. Kontrastný pomer 10 000:1 nie je špička, no vzhľadom na cenu projektora je to primeraná hodnota.


Adaptér na bezdrôtové pripojenie treba dokúpiť zvlášť

Kvalitu premietaného obrazu a vernosť farieb pozitívne ovplyvňuje farebné koliesko typu RGBRGB, kde sa výrobca vyhol triku s bielym segmentom na zvýšenie jasu, technológia CinematicColor a, samozrejme, aj HDR. Výrobca udáva vernosť farieb na úrovni 96 % pokrytia Rec. 709, takže pri sledovaní filmov budete mať zobrazené presne také farby ako v kine, teda presne podľa zámeru režiséra. Ťažko pri subjektívnom posudzovaní porovnať vernosť farieb bombastických efektov, ktorými sú hollywoodske filmy doslova preplnené. Tam ekvivalent scény v reálnom svete neexistuje, veľmi dobre sa však dá posúdiť vernosť podania odtieňov pleti a v tomto ohľade BenQ W1700 exceluje. Projektor môžete využiť aj na počítačové hry. V 4K aj full HD rozlíšení je obnovovacia frekvencia 60 Hz, dvojnásobok, teda 120 Hz dosiahnete v HD rozlíšení 1200 × 800. Latencia je okolo 50 ms.

Príjemne ma prekvapil zvuk vstavaných reproduktorov, ich výkon stačí na ozvučenie obývačky pri priemerných nárokoch. Samozrejme, domáce kino je predovšetkým o zvuku, takže sa predpokladá, že priestorový zvuk filmov si budete vychutnávať na vhodnej zostave reproduktorov alebo soundbare. Chladenie je účinné, zvuk ventilátora neruší. Treba dbať na voľný priestor pri výduchoch, pretože vzduch vychádzajúci z projektora je dosť teplý.

Prevádzka projektora je úsporná, a to nielen čo sa týka spotreby energie v ekologickom režime, ale v tomto režime má projekčná lampa aj veľmi dlhú životnosť – až 15 000 hodín. Konektorovú výbavu označujem ako konzervatívnu, starodávny konektor VGA na modernom 4K projektore považujem za anachronizmus, namiesto neho mal výrobca inštalovať radšej tretí konektor HDMI. Dva konektory, jeden podľa štandardu HDMI 2.0 a druhý podľa 1.4a, nemusia pri použití v domácnosti stačiť.

Resumé

Technológia XPR sa nemôže vyrovnať projektorom s natívnym 4K čipom, ale tu sme na dvojnásobku, no skôr trojnásobku ceny. Zobrazovanie pomocou mikroskopických posunov čipu je však veľmi dobrý kompromis a v danej cenovej relácii je to absolútna špička.

Parametre:

• Systém projekcie: DLP (0,47" čip DMD); zoom 1,2×; natívne rozlíšenie: 4K UHD (3840 × 2160 pixelov); jas: 2200 ANSI lúmenov; počet zobraziteľných farieb: 1,07 milióna; kontrastný pomer: 10 000:1; rozmer obrazu: 60" – 200"; životnosť lampy 4000 – 15 000 hodín; reproduktory 2× 5 W; príkon: 385 W/330 W/250 W (max./normal/eco),< 0,5 W (stand-by); rozmery: 353 × 135 × 272 mm; hmotnosť: 4,2 kg

• Cena: 1499 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Verné podanie farieb, dlhá životnosť lampy, kompaktné rozmery, dobrý zvuk, nízka hlučnosť chladenia
- Chýba optická korekcia lichobežníkového skreslenia

Celkovo: 92 %

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
BenQ 4K

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať