AJ PRODUKTY AJ PRODUKTY AJ PRODUKTY

Nová fólia na wingsuit posúva ľudský let na rekordnú úroveň

Inovácie
0

Rakúsky letecký kaskadér Peter Salzmann už posunul wingsuit, odev umožňujúci človeku plachtiť vzduchom pri voľnom páde, na úplne inú úroveň pripútaním elektrického pohonného systému. Teraz je späť a zasa prekračuje hranice. Tentoraz vymenil pohon za nový fóliový systém navrhnutý na zvýšenie vztlaku a celkového času letu. 


Zdroj Foto: Joerg Mitter/Red Bull Content Pool

Posledné tri roky Salzmann spolupracoval s kolegom expertom na wingsuit Andreasom Podlipnikom a multidisciplinárnymi inovátormi v Red Bull Advanced Technologies na vývoji nového doplnku na wingsuit s cieľom predĺžiť čas bezmotorového letu a posunúť vyššie latku v tomto športe. V priebehu troch rokov tím vytvoril šesť prototypov, kým našiel ten správny, ktorý by sa dal použiť pri testovaní v reálnych podmienkach na jednom z najvyšších pohorí sveta.



Zdroj Foto: Joerg Mitter/Red Bull Content Pool

Počas tohto procesu používali aerodynamický tunel v Štokholme na testovanie každého prototypu a jeho malých, ale efektívnych úprav. Salzmann a Podlipnik začali postupným prispôsobovaním koncepcie hydroplánu tomuto veľmi odlišnému prípadu použitia. Nakoniec vytvorili nositeľnú fóliu, ktorá sa pripevňuje na trup. Veľa času si vyžiadalo presné nastavenie uhla krídla a rozmerov. Vďaka tímu Red Bull využili aj odborné znalosti z aerodynamiky F1 na optimalizáciu tvaru, veľkosti, geometrie a ďalších parametrov fólie.

SAMSUNG_04_2 Advertisement

Napokon tím vytvoril vrstvené krídlo z vákuovo lisovanej penovej hmoty spojené s hardvérom vytlačeným na 3D tlačiarni. Kompletná zostava fólie, ktorá váži 5,45 kg, bola navrhnutá tak, aby sa dala rozložiť na komponenty a Salzmann ju mohol nosiť do hôr. Vo vzduchu krídlo široké 2,1 m zvyšuje vztlak a zlepšuje kĺzavosť so zámerom predĺžiť celkovú vzdialenosť a čas letu vo vzduchu.


Zdroj Foto: Joerg Mitter/Red Bull Content Pool

Potom sa Salzmann vydal s fóliou na slávny švajčiarsky vrch Jungfrau, jeden z troch veľkých vrcholov, ktoré sa týčia nad oblasťou Interlaken v Bernských Alpách. Zastavil sa na rímse vo výške 4063 m n. m., približne 90 metrov pod vrcholom hory. Tam zmontoval fóliový systém, zaistil ho na mieste, nastavil akčnú kameru, pripevnil si prilbu a urobil historický skok priamo z hory.



Zdroj Foto: Joerg Mitter/Red Bull Content Pool

Vzhľadom na jedinečnosť konštrukcie aerodynamického krídla bol Salzmannov let od začiatku historický, ale podarilo sa mu aj prekonať tri svetové rekordy. Dokázal počas zoskoku vyraziť vpred na neuveriteľných 12,5 km horizontálnej vzdialenosti, čím prekonal predchádzajúcu hranicu 7,5 km, ktorú v roku 2011 na susednom vrchu Eiger stanovil Američan Dean Potter.


Zdroj Foto: Joerg Mitter/Red Bull Content Pool

Celá táto vzdialenosť sa rovnala plným 5 minútam a 56 sekundám vo vzduchu pred nasadením padáka, čím sa vytvoril svetový rekord v najdlhšom čase letu typu BASE jump. Na porovnanie, Potter v roku 2011 strávil vo vzduchu 3 minúty a 20 sekúnd. Salzmann však dosiahol aj tretí rekord: najväčší skok BASE jump s výškou 3402 m od počiatočného pádu zo strmého, zasneženého vrchu Jungfrau až po pristátie v dedinke Lauterbrunnen hlboko pod ním.



Zdroj Foto: Joerg Mitter/Red Bull Content Pool

Stojí za zmienku, že existuje rozdiel medzi rekordmi v obleku wingsuit dosiahnutými z lietadla alebo vrtuľníka a rekordmi dosiahnutými zo zeme. Hoci Jhonathan Florez dosiahol v roku 2012 dlhšiu vzdialenosť 26 km pri lete v obleku wingsuit a 9-minútový čas letu, urobil tak z lietadla a začínal vo výške viac ako 11 000 m, nie BASE skokom. Treba dodať, že Florez aj Potter zahynuli pri nehode v obleku wingsuit v roku 2015.

Ak sa vrátime k Salzmannovmu zoskoku, vydelením vzdialenosti 12,5 km stratou výšky 3,4 km dostaneme kĺzavosť 3,67. Význam fólie sa tak stáva jasným, pretože poskytuje viac kĺzania dopredu a viac zážitku z lietania. Bežný wingsuit dosahuje kĺzavý pomer 2,6 až 2,8, maximálne 3. Video ukazuje, ako sa Salzmann rúti a plachtí rýchlosťou až 200 km/h cez úchvatnú švajčiarsku scenériu pri teplotách od -5 do 9 °C a vetre do 37 km/h.

Zdroj: newatlas.com.

Zdroj Foto: Joerg Mitter/Red Bull Content Pool

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať