Bezdrôtové full HD vysielanie na doma

Archív NXT
0

Nedávno BenQ vypustil do sveta svoj Wireless FHD Kit, čo sú dve neveľké škatuľky, ktoré doplnia aj spätne kompatibilné full HD projektory BenQ o funkciu bezdrôtového streamovania nekomprimovaného full HD audio/video signálu (1080p).

Nenechali sme si ujsť príležitosť túto funkciu vyskúšať v pohodlí domova. Vzali sme na to novinku z dielne BenQ, projektor W1080ST+ v cene pod 1000 eur. A konštatujeme, že ak si chcete pozrieť film na obrazovke veľkosti kinoplátna a pritom byť v pohodlí domova, tu sa vám ponúka vhodné zariadenie. A nebudete sa musieť ani piplať s káblami. A nastavenie? Obrázkový návod má štyri kroky :-).

Domáci projektor W1080ST+ je elegán so všetkým potrebným, čo od neho očakávate. Oceňujeme nové spracovanie menu, ktoré je ešte intuitívnejšie, a to najmä pre začiatočníkov.

Wireless FHD Kit

Otvárame balenie a nachádzame dve elegantné biele škatuľky s pripojeniami HDMI. Tá menšia je prijímač vysielaného full HD signálu a pripája sa bežným krátkym káblom HDMI k projektoru. Môžete využiť bežné napájanie zo siete, prípadne cez rozhranie miniUSB prijímač napojíte aj z projektora. A vďaka jednoduchej montážnej súpravy v balení viete túto menšiu škatuľku aj fyzicky pripevniť k projektoru. Receiver má jediný port HDMI, slúžiaci ako výstup signálu HDMI, ktorý prepojíte so vstupom signálu HDMI do projektora.

Druhá, o niečo väčšia škatuľka je napájaná identicky ako prvá, my sme ju pripojili k elektrickej sieti. Má tri porty HDMI, jeden výstupný a dva vstupné. Do nej môžete pripojiť rôzne zdroje HDMI podľa potreby - notebook, set-top box, domáci NAS. A práve medzi týmito dvoma škatuľkami prúdi vzduchom bezdrôtový signál HDMI, úplne nekomprimovaný, s podporou audia aj 3D. Pripojenie je automatické, nič netreba nastavovať a vďaka štyrom integrovaným anténam je dosah skoro 30 metrov. My sme skúšali v prostredí, kde bol vysielač umiestnený pri zdroji signálu (notebook a NAS) a projektor sa nachádzal v obývačke, fyzicky cez dve betónové steny.

Test sa uskutočnil v dvoch nastaveniach - najskôr sme streamovali z tabletu s Windows pripojeného k vysielaču cez redukciu microHDMI a druhý variant bol domáci NAS server pripojený cez bežné HDMI. Všetko prebehlo bez problémov, nestretli sme sa s jedinou komplikáciou, nezaznamenali sme žiadne trhanie. BenQ tvrdí, že obnovovacia frekvencia obrazu je 1 ms (čo je vhodné aj pre hráčov), my sme ani pri veľmi dynamických scénach nezaznamenali trhanie. Za ideálny scenár využitia v domácnosti považujeme pripojenie domáceho NAS servera, ktorý sa dá mobilnou aplikáciou ovládať na diaľku - tým využijete smartfón ako diaľkový ovládač. Mimochodom, vysielač aj prijímač bezdrôtového signálu HDMI obsahujú tlačidlá s možnosťou prepnutia zdroja HDMI - k dispozícii je zdroj 1 a 2 a prepnutie medzi nimi trvá približne 4 sekundy aj s automatickou úpravou obrazu.

W1080ST+ podporuje 3D a má prekvapivo dobrý zvuk

Tento neveľký elegán z hmotnosťou 2,85 kg sa dá uchytiť na strop, projektor podporuje všetky režimy premietania. BenQ výrazne zapracoval na novom menu s intuitívnym prvotným nastavením. Už v nastavení z výroby bude väčšina používateľov spokojná s obrazom, pre pokročilejších používateľov je tu podpora ISFcc. Kým sa dostaneme k hodnoteniu kvality obrazu, musíme pochváliť kvalitu zvuku.

K dispozícii je síce 1× 10 W (možno by bolo výhodnejšie mať kombináciu 2× 5 W), ale reproduktor poskytuje dostatočnú kvalitu zvuku na to, aby pokryl obývaciu miestnosť vo veľkosti do 25 m2 bez toho, aby ste ho museli ďalej odosielať do domácej Hi-Fi súpravy. Ani pri plnom výkone a basoch reproduktor nerezonuje. Úprava lichobežníkového efektu v obidvoch smeroch (± 20°) umožňuje umiestnenie projektora aj do rohovej stropnej časti izby.

Z pohľadu čipu a optiky je model W1080ST+ jednočipový projektorom DLP typu short-throw. V praxi to znamená, že už zo vzdialenosti jedného metra dokáže vytvoriť 65-palcový obraz, jeho maximum je 300 palcov. Ak máte doma dostatočne veľké plátno, short-throw jednoznačne oceníte. Za čipom DLP (natívnych 16:9) so šesťsegmentovým farebným kolieskom sa nachádza 240 W lampa, ktorá vo výstupe vytvorí obraz so svietivosťou 2200 ANSI lúmenov, čo na domáce použitie bohato postačuje. Optika (F=2,6-2,78, f=10,2-12,24 mm) potom už len vypustí výsledný obraz na plátno. Farby sú pomerne verné, pekné je vykreslenie línií pri menšom písme. Biela je naozaj biela, o čiernej to však úplne neplatí, ale nie je to nič, čo by vám malo prekážať.

Výsledný kontrastný pomer udáva výrobca na hodnote 500:1, reálne bude o kúsok nižší. Aj prechody medzi gradientmi sú v poriadku, pri domácom projektore hrá dôležitú úlohu skôr obnovovacia frekvencia (144 Hz), takže nehrozia žiadni duchovia či bolesti hlavy z nekorektného prekresľovania obrazu. Maximálne podporované rozlíšenie je full HD (1920 × 1080 pixelov), formát strán možno z natívnych (fyzický pomer strán čipu) 16:9 nastaviť na päť iných. Zoom je klasický - 1,2:1. Lampa v projektore vydrží v bežnej prevádzke 3500 hodín, v ekonomickej 5, resp. 6-tisíc hodín. To sú štandardné hodnoty dnešných domácich projektorov a museli byť ste byť extrémnymi filmovými fanúšikmi, aby ste lampu vypálili za prvé dva roky používania.

Rozhrania, 3D, MHL a verdikt

Portfólio rozhraní je nasledujúce: 1× VGA, 2× HDMI (jeden s podporou MHL), vstup kompozitného aj komponentového videa, 3,5 mm jack na vstupe a klasické L/R audio (2× RCA). Výstup zvuku je možný aj cez 3,5 mm jack. Nechýbajú ani dve rozhrania USB, jedno klasické typu A (s 1,5 V napájaním, napr. na Wireless FHD Kit), druhé typu mini B, servisný RS-232. 3D obraz už akosi nie je v móde, no ak patríte k výnimkám, BenQ uspokojí aj vašu požiadavku. My sme si skôr chceli vyskúšať streamovanie z mobilu cez MHL, no testovací smartfón si nerozumel s projektorom - len nevedno, na ktorej strane bola chyba J. BenQ W1080ST+ hodnotíme ako vydarený projektor na domáce použitie, aj keď práve v tejto kategórii zúri riadna vojna. Cena je nastavená rozumne, za ponúkanú kvalitu sa určite nebudete hanbiť, budete istotne spokojní. Novú úroveň komfortu domáceho kina ponúka Wireless FHD Kit, ktorý vás zbaví káblov v obývacej izbe. Efektné, účelné, pohodlné.

Cena projektora: 909 EUR
Cena Wireless FHD Kitu: 289 EUR
Zapožičal: BenQ

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať