Bezdrôtový multiroomový audiosystém SONOS

0

Prvé produkty značky SONOS uzreli svetlo sveta ešte v roku 2002. Odvtedy má výrobca z americkej Santa Barbary na konte vyše 300 patentov, pomocou ktorých si chráni svoje inovácie pred kopírovaním a napodobňovaním. Pár výrobcov to neodradilo a už sa stihlo poriadne „inšpirovať“. Po pár dňoch detailného testovania sa tomu ani nečudujeme J.

Princíp systému SONOS

SONOS je dômyselný viaczónový hudobný systém, ktorého základom je sieťové prepojenie a jednoduché ovládanie pomocou smartfónu, tabletu či počítača. Na inštaláciu a sprevádzkovanie potrebujete len tri veci – funkčnú lokálnu sieť (buď eternet, alebo Wi-Fi), zariadenie s bezplatnou aplikáciou SONOS Controller (pre smartfón, tablet, PC) a zásuvku 230 V. Testovali sme bezdrôtové reprosústavy typu PLAYBAR, PLAY:3 a SUB. Všetky modely umožňujú káblové aj bezdrôtové sieťové pripojenie Wi-Fi. Spárovaním všetkých šiestich reprosústav v jednej miestnosti sme získali kompletnú zostavu typu 5.1 na domáce kino, pričom na zadné efektové kanály sme použili dve sústavy PLAY:3. Túto zostavu sme porovnali s našou referenčnou zostavou, tvorenou aktívnymi reprosústavami ELAC AM180, AV receiverom Pioneer VSX-924-K. Použili sme LED TV Sharp LC-50LE762E.

Celý sortiment produktov SONOS

SONOS PLAYBAR

PlaybarInside.jpg- PLAYBAR skrýva v úzkom tele až 9 reproduktorov a 9-kanálový zosilňovač

Dnešné moderné televízory s tenkým profilom majú miniatúrne reproduktory bez ozvučnice, a tak je zvuková kvalita dosť mizerná. Preto je vhodné použiť externú reprosústavu, ako napríklad SONOS PLAYBAR. Dá sa zavesiť na stenu pod alebo nad TV, prípadne ju môžete jednoducho položiť na TV skrinku. Jeho rozmery sú 84,5 × 900 × 140 mm. Na prepojenie s TV je určený digitálny optický vstup, pričom prevodník podporuje stereofónny zvuk aj viackanálový formát Dolby Digital 5.1. Tento formát sme využili pri konfigurácii 5.1 po spojení Playbaru so subwooferom a sústavami PLAY:3.

Špecifická vlastnosť optického výstupu v TV je tá, že nie je regulovaný. To znamená, že aj keď stíšite TV, externá reprosústava pripojená cez optiku bude hrať stále rovnako. SONOS to vyriešil jednoducho. Výhodou Playbaru je IR senzor, vďaka ktorému môžete ovládať hlasitosť aj bežným diaľkovým ovládačom televízora. Aktivácia tejto funkcie je otázka niekoľkých sekúnd. Stačí v ovládacom softvéri SONOS Controller zvoliť konfiguráciu a v príslušnej chvíli namieriť ovládač na Playbar a na 2 sekundy stlačiť tlačidlo na zvýšenie hlasitosti. Playbar si z ovládača načíta kódovanie a celý proces je ukončený. Ako zázrakom začne Playbar reagovať na povely regulácie hlasitosti, ale aj na tlačidlo MUTE.

Konštrukcia reprosústavy je veľmi pevná a robustná. Je tvorená kombináciou hliníka a plastu, pričom má hmotnosť nemalých 5,5 kg. Dva eternetové vstupy, optický vstup a sieťový napájací konektor je v zadnej časti, pričom prípojné miesto je zapustené v tele, aby konektory neprekážali pri inštalácii  a nenarúšali dizajn. Playbar obsahuje 6 stredobasových a 3 vysokotónové reproduktory, ktoré budí 9 digitálnych zosilňovačov triedy D. Pri reprodukcii hudby hrá zvuky, ktoré sú v strede stereofónneho obrazu (napr. spev), len stredná reproduktorová sekcia – čiže dva stredobasové reproduktory a jeden vysokotónový. Krajná sekcia je využitá hlavne na zvuky, ktoré sú len na okrajoch stereobázy. Tento koncept zlepšuje lokalizáciu v stereofónnom obraze, ako aj celkový zvukový prejav, a to hlavne pri vyššej hlasitosti. PlaybarInside.jpg

Zvuková kvalita Playbaru je vzhľadom na jeho rozmery solídna. Zvuk je počúvateľný aj dlhodobo, keďže žiadne pásmo nie je dominantné a ani pri vyšších hlasitostiach nebol prejav vyložene agresívny. V porovnaní s referenčnými reprosústavami nám chýbala suverenita a lepšie prekreslenie stredného pásma, ako aj stereolokalizácia. Zvuk síce nie je úplne zliaty do jedného bodu, ale cítiť, že nepočúvame dospelé, priamo vyžarujúce stereofónne reprosústavy. Každopádne bez priameho porovnania s referenčnými reprosústavami by sme si to až tak neuvedomili. Playbar položený na skrinke pod TV sa nám z hľadiska kvality zvuku páčil viac, ako keď bol na stene. V tejto polohe znel prirodzenejšie, za čo môže pravdepodobne menší odraz zvuku z krajných reproduktorov od steny. Zaujímavá inovácia je digitálny procesoring, ktorý pomocou náklonových senzorov rozpoznáva polohu Playbaru a adekvátne prispôsobuje zvukové korekcie. Výrobca síce neudáva výkonové parametre, ale testy ukázali, že výkon sústavy je aj bez použitia subwoofera úplne postačujúci do bežnej obývačky s plochou okolo 20 – 30 m2. Vo väčších otvorených priestoroch je vhodným doplnkom subwoofer SONOS SUB.

Zapožičal: Ketos

Cena: 799 EUR

 

SONOS PLAY:3

Najmenšie testované reprosústavy môžete použiť buď jednotlivo (nočný stolík, kuchyňa, terasa...), alebo v páre (obývačka, pracovňa..). Vďaka nenápadným gumeným nôžkam sa dajú postaviť horizontálne aj vertikálne. Robustná a nečakané ťažká plastová ozvučnica obsahuje dva 2 ¾-palcové stredobasové meniče, jeden 1-palcový vysokotónový kalotový menič a pasívnu membránu na zvýraznenie basov. Membrána je umiestnená na zadnej strane pod perforovanou mriežkou. Funguje v podstate rovnako ako bežný basreflex, ale na rozdiel od neho nezaberá toľko objemu v ozvučnici.Play3odzadu.jpeg

Meniče sú budené dvoma zosilňovačmi Texas Instruments STA339BW, ktoré pracujú v triede D. Každý z nich má výkon 2 × 20 W. Farebné vyhotovenie môže byť čierne alebo biele.

Zvukový prejav je vyvážený a pri troche skromnosti vyhovie aj na náročnejšie hudobné žánre. Náročné ucho síce postrehne, že nejde o drevené reprosústavy, ale vzhľadom na veľkosť im nemáme čo vytknúť. Ak hrajú samostatne bez subwoofera, je vhodné trochu zvýrazniť basy pomocou ekvalizácie v aplikácii SONOS Controller. Vtedy sa naplno prejaví účasť pasívnych membrán a basy sú veľmi príjemné a hlboké. No pri vysokej hlasitosti začne integrovaný procesoring postupne znižovať úroveň basov v rámci prevencie pred skreslením, čo je logické a dobré. Každopádne nie je problém nájsť kompromis medzi hlasitosťou a nastavením korekcií. Po pripojení subwoofera PLAY:3 de facto prestanú hrať najnižšie basy a systém ako celok má skutočne veľký výkon, postačujúci aj na ozvučenie veľkých miestností v rodinnom dome. Nehovoriac o konfigurácií spolu s Playbarom, keď systém funguje ako slušné ozvučenie domáceho kina. V tomto prípade možno samostatne regulovať hlasitosť sústav PLAY:3 na lepšie zladenie systému. Pri reprodukcií stereofónneho signálu (hudby) možno primiešať hudbu aj do zadných kanálov, prípadne ich úplne vypnúť. Určitou nevýhodou použitia PLAY:3 ako surroundových kanálov môže byť potreba prívodu elektrickej energie. Na druhej strane nemusíte k nim vďaka rozhraniu Wi-Fi po celej miestnosti ťahať hrubé a drahé reprokáble od AV receivera, čo môže byť pri už dokončených domoch rozhodujúca vlastnosť.

Zapožičal: Ketos

Cena: 349 EUR

 

SONOS SUB

Aktívny subwoofer SUB svojou mohutnosťou (402 × 158 × 380 mm) a hmotnosťou 16 kg tak trochu vybočuje z konceptu ostatných produktov SONOS. Na druhej strane vďaka úzkemu profilu a bezdrôtovému pripojeniu preň určite nájdete miesto. Môžete ho totiž položiť vertikálne, ale aj horizontálne, napríklad pod nábytok. Výrobca odporúča v polohe ležmo nechať nad subwooferom aspoň 25 mm rezervu, my odporúčame aspoň 100 mm. Súčasťou balenia sú aj mäkké samolepiace nohy, ktoré treba na tento účel nalepiť na subwoofer. Na webe sme natrafili na viacero typov držiakov značky Flexson, medzi ktorými je okrem iného aj nástenný držiak na SUB.

V strede ozvučnice je komora, do ktorej vyúsťujú dva basreflexové nátrubky. Takisto sú tu dva protiľahlé oválne basové reproduktory. Táto koncepcia znižuje chvenie subwoofera, ktoré za normálnych okolností vzniká vplyvom kmitania membrány reproduktora. V praxi sa subwoofer chveje skutočne minimálne a nevznikajú tak žiadne nežiaduce vibrácie. sub komora,jpg

Použité sú zákazkové vysokozdvihové meniče, vyrobené špeciálne pre SONOS. Ich oválna membrána má rozmery približne 9 × 16 cm, čiže vo výsledku sa celková plocha rovná zhruba jednému 10-palcovému reproduktoru.

Zvukový prejav subwoofera je veľmi solídny. Výkonu má na rozdávanie a nestráca dych ani pri vysokej hlasitosti. Výrobca neudáva frekvenčný rozsah, ale len sucho konštatuje, že subwoofer hrá od 25 Hz. Môžeme to potvrdiť, ide skutočne pekne od suterénu. Ak bývate v bytovke, asi ho naplno ani nevyužijete. PlaybarInside,jpg

 Žiaľ, ani v tomto prípade nie je k dispozícii analógový vstup a výstup, takže subwoofer môžete použiť jedine cez sieť (eternetovú alebo Wi-Fi) so systémom SONOS, a to konkrétne s produktmi PLAYBAR, CONNECT:AMP, PLAY:1, PLAY:3 a PLAY:5. Spárovanie s ostatnými sústavami je otázka niekoľkých sekúnd. Stačí spustiť párovanie cez smartfón a stlačiť tlačidlo, ktoré je na prednom paneli. Na nastavenie hlasitosti subwoofera slúži samostatné okno v aplikácii. Po pridaní subwoofera k páru reprosústav PLAY:3 došlo automaticky k presmerovaniu basov z PLAY:3 do subwoofera, pričom dosiahnuteľný výkon takejto zostavy je omnoho väčší ako bez subwoofera. Na druhej strane k lepšiemu celkovému prejavu by podľa nášho názoru prispela o trochu nižšia deliaca frekvencia.

Zapožičal: Ketos

Cena: 799 EUR

Ostatné poznatky z testovania

Setup celého systému je veľmi jednoduchý. Aplikácia vám cez obrazovku smartfónu postupne dáva krátke pokyny napísané jednoduchou angličtinou s ilustráciami, takže to zvládne každý. Žiadny z testovaných produktov nemá bežné vypínacie tlačidlo a režim stand-by. Produkty sú zapnuté nonstop. Našťastie ich spotreba elektrickej energie je nízka (asi 3 watty), takže o rodinný rozpočet sa báť nemusíte. Logo SONOS sa číta rovnako spredu aj zozadu, takže produkty môžete ľubovoľne otáčať.

Milovníci hudby, ktorí radi počúvajú internetové rádiá alebo majú predplatené rôzne služby, ako Deezer, Last.fm a podobne, budú zo SONOSu nadšení. Najmä zo šikovnej integrácie všetkých hudobných služieb do jedného spoločného prehrávača. Stačí zadať do vyhľadávača názov skladby alebo meno interpreta a vzápätí máte pred sebou výsledky zo všetkých služieb, ba dokonca z vlastnej hudobnej knižnice z NAS-u. Pre úplnosť dodáme, že kúpou systému SONOS nedostávate automaticky zadarmo žiadny bezplatný prístup k plateným službám.

Služby.png. Prehrávač je veľmi jednoduchý a intuitívny. Počas prehrávania skladieb môžete ďalej vyhľadávať iné skladby a postupne ich pridávať do poradia. Ak vyjdete z prostredia SONOS Controllera, v hornej lište telefónu si môžete vyrolovať ovládacie okno na ovládanie prehrávača.

Hlasitosť Sonosu sadá nastaviť aj pomocou tlačidiel na reguláciu hlasitosti na telefóne, no len ak máte aktivovanú aplikáciu.

Prostredie prehrávača

Ekvalizácia zvuku

Pri vyhľadávaní skladby alebo interpreta prehrávač vyhľadáva vo všetkých aktivovaných službách

Záver

Najväčšia prednosť systému SONOS je jednoduchá inštalácia, intuitívne ovládanie a vzhľadom na fyzické rozmery solídny zvuk. Vtip je v tom, že smartfón, ktorý je na ovládanie najvhodnejší, máme v dnešnej dobe stále pre sebe. Určitou nevýhodou je trochu vyššia cena, než je bežný konzument zvyknutý. Vyvažuje to však fakt, že jednotlivé komponenty nemusíte kupovať naraz, ale postupne, čo sa pri drvivej väčšine multi-room systémov nedá. Takisto odpadajú náklady na kladenie kabeláže.

 

 

 

Zobrazit Galériu

Peter Mydliar

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať