Bežné potravinárske farbivo zmení živé myši na transparentné
Vedci zo Stanfordovej univerzity zistili, že aplikácia obľúbeného potravinárskeho farbiva na kožu myší im umožnila vidieť vnútorné orgány a iné štruktúry hlodavcov. Možnosť nahliadnuť dovnútra živého tvora ponúka vedcom ďalší nástroj na analýzu biologických funkcií a posun vo výskume. Môže to byť aj humánnejší spôsob vykonávania výskumu, kde sa možno vyhnúť bolesti alebo smrti zvierat.
Jedným z problémov pri pokuse o pohľad cez kožu živého zvieraťa je, že bielkovinové a tukové zložky kože veľmi dobre rozptyľujú svetlo, čím sa koža stáva nepriehľadnou. Stanfordskí výskumníci však zistili, že aplikácia tartrazínu, potravinárskeho farbiva E102, tento efekt rozptylu zmierňuje. Konkrétne sa zistilo, že farbivo absorbuje svetlo blízke ultrafialovej a modrej časti spektra, čo umožňuje červenému a oranžovému svetlu preniknúť hlbšie do tkaniva myší. Tým sa ich koža v podstate stala priehľadnou, pričom tento účinok sa po zmytí farbiva ľahko zvrátil.
Výskumníci aplikovali farbivo na brucho myší a boli schopní sledovať neuróny označené fluorescenčnými markermi, ktoré v reálnom čase odhalili črevnú motilitu hlodavcov. Takáto technika by mohla pomôcť získať lepší prehľad o tráviacich problémoch, ako je syndróm dráždivého čreva. Tím aplikoval farbivo aj na lebky myší, čo im umožnilo vidieť fungovanie mozgových krvných ciev, a na zadné končatiny hlodavcov, čo zviditeľnilo činnosť ich svalov.
Objav môže takisto rozšíriť druhy zvierat, ktoré vedci používajú na výskum. Výskumníci poukazujú na to, že zebričky a háďatká sa často vyberajú na štúdie, pretože majú priehľadnú kožu, ktorá umožňuje výskumníkom sledovať ich vnútorné procesy. Vďaka novým postupom založeným na farbivách sa však takmer každé zviera môže dočasne stať transparentným, aby sa umožnilo výskumníkom nahliadnuť dovnútra. Štúdia bola publikovaná v časopise Science.
Zdroj: newatlas.com.
Zdroj Foto: freepik.com.