Českí vedci ako prví vyrobili nekovový magnet. Možnosti využitia budú obrovské
Sen mnohých generácií bádateľov sa podarilo splniť objavom českých vedcov z Regionálneho centra pokročilých technológií a materiálov (RCPTM) na Univerzite Palackého v Olomouci. Pomocou grafénu, ultratenkých plátkov uhlíka, pripravili prvý nekovový magnet, ktorý uchováva svoje magnetické vlastnosti pri izbovej teplote. Vyvrátili tak staré presvedčenie o tom, že všetky materiály , ktoré sú magnetické pri izbovej teplote, sú založené na kovoch alebo ich zlúčeninách. Chemicky modifikovaný magnetický grafén má širokú škálu možných aplikácií, a to najmä v oblasti biomedicíny a elektroniky.
„Už niekoľko rokov sme tušili, že cesta k magnetickému uhlíku vedie cez grafén – dvojrozmernú vrstvu atómov uhlíka. Prekvapivo chemickou úpravou pomocou iných nekovových prvkov, ako sú atómy fluóru, vodíka a kyslíka, sme boli schopní vytvoriť nové zdroje magnetických momentov,“ povedal hlavný autor projektu a riaditeľ RCPTM Radek Zbořil.
Štúdia vznikla výhradne na základe práce olomouckých vedcov, ktorí ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH