
Cez víkend sa konal predposledný Hacknime.to hackathon pre obec Čierne
Svoj návrh, ako vytvoriť centrálny bod pre prístup občanov mikroregiónu Kysuce k digitálnym službám samosprávy, predstavilo porote 9 súťažných tímov.
Hackathon s názvom “Digitálna infraštruktúra v mikroregióne Kysuce” sa konal počas piatka a soboty 11. a 12. apríla v priestoroch UNIZA v Žiline. Predposledný z osemnástich hackathonov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti SR, ktoré organizuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR opäť prilákal šikovných mladých ľudí. Súťažné tímy prezentovali svoje riešenia pred odbornou porotou a 3 najlepšie nápady boli ocenené aj finančnou odmenou.
Víziou obce Čierne bolo prostredníctvom modernizovanej digitálnej infraštruktúry vytvoriť efektívne digitálne riešenie, ktoré zlepší dostupnosť informácií, uľahčí komunikáciu medzi samosprávou a občanmi, zvýši digitalizáciu úradných služieb a podporí turizmus. “Chcem sa vám všetkým poďakovať, že ste v takomto hojnom počte prišli vymyslieť niečo pre našu obec a Kysucký triangel. Obec Čierne leží na hranici troch štátov, Slovenska, Českej republiky a Poľska. Každý deň prechádzam za prácou všetky 3 hranice a vidím, ako sa od susedných krajín vzďaľujeme. Na druhej strane sa im však vieme opäť veľmi rýchlo vyrovnať. Digitálna infraštruktúra a duševné vlastníctvo sa nedajú ovplyvniť veľkou politikou, ale tým, či sme šikovní. A je pevne verím, že vy čo tu dnes sedíte, prispejete k tomu, aby sa obec Čierne stala digitálnym lídrom Kysúc,” opísal na otvorení hackathonu svoje očakávania starosta obce Čierne, Peter Staňo.
“Dnes je to pre mňa už štrnástykrát, čo som v porote počas hackathonu a som veľmi rád, že môžem opäť potvrdiť, že to bolo výborné. Projektom Hacknime.to sme chceli dosiahnuť vznik inovatívnych nápadov pre obce, mestá, samosprávy a verejné inštitúcie, čo sa nám aj darí a ja verím, že budú aj implementované. Dôležité však bolo aj vybudovať komunitu ľudí, ktorí sa hackathonov budú zúčastňovať. Opäť tu vidíme známe tváre, ale aj nováčikov, ktorí dokázali spolupracovať, vytvoriť tím a odprezentovať riešenie, ktoré má potenciál byť realizované,” zhodnotil svoje pocity z podujatia Vladimír Raučina zo Sekcie inovácií a rozvoja eGov služieb MIRRI SR.
Víťazom hackathonu sa stal tím KAVO.WAR
Počas hackathonu navrhli webový portál pre región Kysuce a jeho obce so škálovateľnou architektúrou, ktorý umožňuje správu obsahu pre každú obec samostatne. Súčasťou riešenia je aj admin rozhranie s viacerými rolami, ako napríklad obec, región, redaktor, či správca. Úlohou admin prístupu je zabezpečiť kontrolovaný prístup, decentralizovanú editáciu a jednoduchú publikáciu oznamov, udalostí, dokumentov a aktualít.
“Pri všetkých riešeniach bolo vidiet tvrdú prácu a za nás musím povedať, že hoci sme na hackathone tretí krát, stále je to náročné, stále máme rovnaké nervy. Sme radi, že tu môžeme byť a pomáhať riešiť výzvy,” vyjadril sa na pódiu člen víťazného tímu Oskar Vereš. “Najviac sme sa poučili z vlastných chýb a zapracovali sme na tom, čo nám nevyšlo minule. Urobili sme dobrú technickú záležitosť, ale sústredili sme sa aj na soft-skillovú časť. Teda viac komunikácie s mentormi, nikdy si nepovedať, že už to všetko máme a môžeme ísť oddychovať,” doplnil Andrii Kyrychenko.
Na druhom mieste sa umiestnil tím Lwíčkovci
“Bolo to náročné, ale my sa vždy vieme vynájst. Hlavne za pomoci mentorov dokážeme navrhnúť fakt skvelé veci,” popísal svoj pohľad na ďalšie umiestnenie tímu Roman Masár.
Vytvorili dve funkčné aplikácie, pričom sa zamerali na modulárnosť, komplexnosť a škálovateľnosť. Admin rozhranie slúži pracovníkom miestnych úradov na správu obsahu. Aplikácia určená pre občanov regiónu umožňuje vytvorenie účtu, prispôsobenie nastavení notifikácií, či pridanie rodné číslo na odomknutie sekcie s daňami a poplatkami. Obsahuje taktiež dynamický rezervačný systém návštev miestneho úradu. Návštevníci regiónu majú bez prihlásenia prístup k informáciám o podujatiach prípadne možnosť plánovania turistických trás a podobne.
Tretie miesto patrí tímu Origami
Vytvorili moderný a responzívny webový portál Kysuckého trianglu so zameraním na obce Čierne, Skalité a Svrčinovec. Riešenie prepája informácie pre obyvateľov a návštevníkov od turistických atrakcií, služieb, podujatí, až po elektronické služby samosprávy. Portál ponúka prehľadnú obecnú tabuľu, kalendár akcií, mapu atrakcií, možnosti notifikácií a hlasovania, ako aj plne digitálny proces úhrady poplatkov bez potreby eID. Vizuálna identita každej obce sa prispôsobuje pomocou farebnej schémy, pričom všetko je zjednotené pod spoločným vizuálom mikroregiónu.
“Ja som z nášho tímu ako jediný na hackathone už bol. Prvýkrát som to išiel len vyskúšať, nemal som ani tím, ale bol to skvelý pocit navrhnúť riešenie, ktoré môže niekomu naozaj pomôcť. Tak sme sa teraz dali dokopy, hackathon sa konal v našom meste a sme hrdí na to, že sme získali tretie miesto,” vyjadril svoje dojmy Adam Jankech pri preberaní výhry.
Zaujímavosťou je vôbec prvá účasť čisto ženského tímu s názvom Ten ženský tím, ktorý nakoniec aj získal cenu poroty a cenu starostu obce Čierne. Vo svojom riešení kombinujú funkčnosť, estetickosť a zrozumiteľnosť. Na rozdiel od iných portálov, jeho úloha nie je len informačná. Navrhli interaktívny, navigačne jednoduchý a priamo použiteľný nástroj, kde si každý používateľ nájde presne to, čo potrebuje. “Ani jedná z nás nie je developerka a boli sme v skupine takmer samých mužov. Bol to veľmi špecifický zážitok, vyskytli sa aj nejaké prekážky, ale aj napriek tomu sme radi, že sme si to mohli vyskúšať,” zhodnotila svoju skúsenosť s hackathonom Ema Mančíková.
Posledné Hacknime.to podujatie sa bude konať v máji v Bratislave
Na poslednom MIRRI SR hackathone, ktorý sa bude konať 23. a 24. mája 2025, budú hackeri hľadať riešenie na výzvu bratislavskej mestskej časti Ružinov. Cieľom podujatia bude vytvorenie digitálneho dvojčaťa budovy Mestskej časti Bratislava-Ružinov, respektíve jej vybraných častí a vytvorenie aplikácie, ktorá umožní sledovanie a manažment pobytových parametrov pre klientov a zamestnancov v najviac využívaných priestoroch.
O projekte Hacknime.to
Hacknime.to projekt z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktorý vzniká s podporou Campus Innovation Hub. Cieľom je vďaka komunite kreatívnych ľudí s nadšením pre technológie, vytvoriť riešenia v oblasti zjednodušovania procesov verejnej správy a zlepšovania kvality poskytovaných digitálnych služieb. Projekt je financovaný z prostriedkov mechanizmu Plánu obnovy a odolnosti SR.
Zobrazit Galériu