CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Video: Creative Sound Blaster AE-7 / Keď integrovaná zvukovka nestačí

8

Samostatné zvukové karty sú, vyjadrené terminológiou živočíšnej ríše, „ohrozeným druhom“, svoje opodstatnenie však stále majú. Nič na tom nemení ani fakt, že k najvyspelejšiemu čipu Realteku (ALC1220), ktorý je pevnou súčasťou každej lepšej základnej dosky, väčšina bežných používateľov nemá výhrady.

Oproti svojej predchodkyni (SB AE-5) je karta AE-7 vybavená výkonnejším (129 dB) digitálno-analógovým prevodníkom ESS Sabre-class 9038. Extra vysoké rozlíšenie (32 bit/384 kHz) zostáva rovnaké. Pribudla však podpora DSD64 a kódovania Dolby Audio a DTS Connect.

Videorecenzia



Creative niekde zaradil i spiatočku a uznal za vhodné, že bude lepší decentnejší vzhľad a upustenie od prvkov osvetlenia RGB LED. Na zvýšenie používateľského komfortu sa k AE-7 dodáva už i káblový ovládač s dvoma 3,5 mm a 6,3 mm jackmi, potenciometrom na reguláciu hlasitosti a vstavaným mikrofónom. Karta je inak pomerne krátka (145 mm) a na výšku jedného slotu. Do počítača sa pripája cez PCIe ×1.


Creative Sound Blaster AE-7

 Výbava piatich 3,5 mm audio jackov a optického výstupu (S/PDIF) je v zostave, na akú ste zvyknutí i z integrovaných riešení s 8-kanálovým zvukom. Na dlhšiu životnosť sú všetky konektory pozlátené.


Káblový modul na rýchle pripojenie a reguláciu reprodukčného zariadenia

V porovnaní so spomínanými ALC1220 integrovanými na základných doskách je zvuk o poznanie pestrejší. Teda vtedy, keď nie je obmedzovaný zo strany zdroja zvuku ani prijímača. V hrách rozdiel neprepočujete ani na pomerne lacnom hi-res (10 – 40 000 Hz) ­headsete Roccat Khan Pro. Odhliadnuc od frekvenčného prednesu je AE-7 i skvelo odtienená od zvyšku komponentov. Do zvuku sa neprenáša žiadny elektromagnetický šum, ktorý by ste mohli vnímať. Ani v plnej záťaži experimentálnej grafickej karty so silno pískajúcimi cievkami, ktoré do integrovaných riešení viac či menej vždy prehovoria. Z testovania na štúdiových reproduktoroch Adam F5 možno konštatovať, že farebnejší je zvuk aj pri počúvaní hudby. Testované na vzorkách vo formáte FLAC naprieč všetkými žánrami. Nahrávky na YouTube s agresívnou kompresiou znejú už, pochopiteľne, na nerozoznanie.

Ovládače (Sound Blaster Command) sú na veľmi slušnej úrovni, čo pre Creative neplatilo vždy. Hneď prvá karta poteší veľkým množstvom prednastavených profilov na konkrétne použitie (hry, film, koncert), ktoré prekvapia najmä tým, že sú optimalizované na mieru konkrétnym herným AAA titulom, ako je napríklad Battlefield V alebo The Witcher 3 a podobne. Frekvencie si však môžete prispôsobiť i podľa vlastnej chuti manuálne a do toho zamiešať aj silu priestorových efektov. Za užitočnú funkciu považujem takisto podporu aktívneho potláčania okolitého hluku pre akýkoľvek mikrofón.


Prezentácia používateľského rozhrania ovládačov Sound Blaster Command

„Cena je už pomerne vysoká, ale používateľov, ktorí si potrpia na pohodlnosť a zvuk bez kompromisov, nesklame.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Prvotriedny DAC, špičkové zosilňovače, efektívna filtrácia elektromagnetického šumu z okolia, široké možnosti prispôsobenia zvuku, spoľahlivé, funkčne bohaté a prehľadné používateľské rozhranie
- Pomerne vysoká cena

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: 85 %
Vyhotovenie: 90 %
Zvuk: 100 %
Ovládače: 95 %
Celkovo: 93 %

Cena: 230 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Creative Sound Blaster zvuk

8 komentárov

. reakcia na: Creative Sound Blaster AE-7 / Keď integrovaná zvukovka nestačí

3.8.2020 13:08
1. "samostatné zvukové karty"... V obchode sa pytate: "Chcem kupit samostatnu zvukovu kartu"? Je to zvukova karta, bez slova samostatna.
2. "zvukové karty sú, vyjadrené terminológiou"... Zvukova karta sa nevyjadruje terminologiou. Ked uz tak, napr. Zvukové karty sa daju vyjadrit terminológiou živočíšnej ríše, „ohrozeným druhom“,..
3. Vlastne abstraktne prepisanie skutocnosti, si radsej precitajte 3x, ci je to pravda.
4. Pisete pre tych, co nieco alebo vela o IT vedia. Ti netoleruju zavadzajuce alebo nepravdive informacie.
5. Nech sa vam teda v tych literarnych vyrazoch viacej dari, ale nepouzivajte ich casto pls :)
Reagovať

RE: . reakcia na: .

3.8.2020 17:08
Ďakujem za podrobnú analýzu.

1.) V obchode si, samozrejme, samostatnú zvukovú kartu nepýtam. Ale tam personál vie, o čo ide. Možno by ste boli prekvapený, ale veľa ľudí hovorí o tom, že má v počítači integrovanú grafickú kartu a nie integrované grafické jadro v procesore, ako by to bolo správne. A pojem "dedikovaná" grafická karta je takisto hojne rozšírený a často sa používajú (dokonca i na hard-core weboch pre nadšencov) skratky ako iGPU a dGPU, čo je tiež trochu nezmysel, že. Chápem, že tá vsuvka "samostatné" je tam z vášho pohľadu navyše/redundantne, ale dôvod použitia toho slova som vysvetlil.
2.) Nad tou formuláciou uvažujem... a hoci sa nepovažujem za žiadneho logika, ale v tej vetnej konštrukcii nevidím takú implikáciu, aby z vety vyplývalo, že "sa zvukové karty vyjadrujú terminológiou živočíšnej ríše". Od toho je v tej vete tá čiarka s umiestneným až za slovíčko "sú".
3.) Text si vždy po sebe čítam viackrát, niekedy aj viac, než by bolo zdravé, čo by asi kolega pri štvrtých-piatych korektúrach textu PDF kvôli úplnym prkotinám vedel potvrdiť :) A k druhej časti vety: nehnevajte sa, ale nevidím tam žiadnu nepravdu...
4.) ...ani zavádzanie či nepravdivé informácie. Hoci priznávam, že zvukové karty (a audio vo všeobecnosti) nie sú tým, na čo sa špecializujem, a tá textová recenzia je informačne chodobná, určená pre bežných používateľov, ktorí uvažujú o vyššej kvalite (a lepších možnostiach správy) zvuku v stolovom počítači.
5.) Uznávam, že sem tam sa podarí kostrbatá konštrukcia, ktorá je na úkor zrozumiteľnosti, ale tak to už v živote býva. Niektoré veci vyjdú lepšie, iné sú na tom horšie. Isteže sú fakty a užitočné informácie prvoradé a takéto nepodstatné vetičky sú len na pobavenie a uznávam, že práve v tomto prípade je takýto úvod už v technologickom magazíne dosť na hrane a možno i mierne za ňou, za to sa biť nebudem. A vo všeobecnosti tiež nemám rád omáčky, ale v jednej vete, na lepšie dostanie sa do deja, ich ešte zvládam :)

Každopádne znovu ďakujem za vyčerpávajúcu analýzu, určite máte v tých veciach, čo píšete, pravdu. Len niekedy to je o tom uhle pohľadu, ktorý môže byť rôzny...

Reagovať

Re: Creative Sound Blaster AE-7 / Keď integrovaná zvukovka nestačí reakcia na: Creative Sound Blaster AE-7 / Keď integrovaná zvukovka nestačí

2.8.2020 17:08
Ďakujem za reakcie. Viete mi prosím napísať, čo nedáva zmysel na tvrdení, že sú samostatné zvukové karty v stolových počítačoch na ústupe a že väčšina používateľov sa zaobíde aj s kvalitou integrovaných riešení? Dozaista sa to v článku dalo napísať aj menej literárne a zrozumiteľnejšie, ale zrovna takto mi to v čase písania prebehlo hlavou. Bulvárny podtón to ale podľa mňa naozaj nemá a ani nebol úmyslom. :)
Reagovať

RE: Re: Creative Sound Blaster AE-7 / Keď integrovaná zvukovka nestačí reakcia na: Re: Creative Sound Blaster AE-7 / Keď integrovaná zvukovka nestačí

3.8.2020 19:08
"Samostatné zvukové karty sú, vyjadrené terminológiou živočíšnej ríše, „ohrozeným druhom“, svoje opodstatnenie však stále majú. Nič na tom nemení ani fakt, že k najvyspelejšiemu čipu Realteku (ALC1220), ktorý je pevnou súčasťou každej lepšej základnej dosky, väčšina bežných používateľov nemá výhrady." - Ako ma integrovana zvukovka nieco menit na fakte, ze samostatna zvukovka je na ustupe? Ved predsa presne naopak integrovana jej este viac podkuruje aby este rychlejsie zmizla z trhu.
Reagovať

RE: RE: Re: Creative Sound Blaster AE-7 / Keď integrovaná zvukovka nestačí reakcia na: RE: Re: Creative Sound Blaster AE-7 / Keď integrovaná zvukovka nestačí

3.8.2020 22:08
Druhá veta v mojom vnímaní sveta nadväzuje na koniec prvej a teda v tejto analógii je to tvrdenie myslené tak, že "samostatné zvukovky majú opodstatnenie aj napriek tomu, že väčšina používateľov nemá výhrady ani k integrovaným", nie tak, že "sú samostatné zvukovky ohrozené a nič na tom nemení ani fakt, že väčšina používateľov nemá výhrady ani k integrovaným", to už je naozaj nezmysel :).

Ale určite nejdem sa škriepiť o elegancii mojich formulácii, sú naozaj kostrbatejšie, než by mohli byť. Nechcem to písať ako výhovorku, ale väčšina recenzií na webe je primárne písaná tak, aby vyhovovali tlačenému časopisu, kde je vždy málo miesta. Takže sa text vždy musí rôzne zhusťovať, preškrtávať a potom niekedy dokážem napísať aj takéto sporné vety, ktoré sa po prvom prečítaní niekedy ťažko vstrebávajú. Za to sa ospravedlňujem a budem pracovať na tom, aby bolo v budúcnosti takýchto nedorozumení čo najmenej. :)

Ďakujem za spätnú väzbu, cením si jej. Pri ďalších článkoch budem určite nad jednoznačnosťou všetkých tvrdení viac rozmýšľať, aby sa to každému dobre čítalo.

. reakcia na: Creative Sound Blaster AE-7 / Keď integrovaná zvukovka nestačí

2.8.2020 14:08
Tiez nemam rad taketo bulvarne nevydarene vlozenia pisatelov: "Samostatné zvukové karty sú, vyjadrené terminológiou živočíšnej ríše, „ohrozeným druhom“,". Ked chcete napisat nieco literarne, tak nech to ma hlavu a patu na 100% jasnu do prvej sekundy po precitani. Nie ze, najskor zistime, ze je to nezmysel a potom ho uz len zachranovat a hladat v nom polopravdu. Polopravda je klamstvo aj tak a na to pri denniku ludia nie su zvedavi.
Reagovať

.......................... reakcia na: Creative Sound Blaster AE-7 / Keď integrovaná zvukovka nestačí

2.8.2020 10:08
Prvy odsek clanku je logicky nezmysel. Preto som to dalej uz ani necital a radsej len preklikal video.
Reagovať

. reakcia na: Creative Sound Blaster AE-7 / Keď integrovaná zvukovka nestačí

1.8.2020 15:08
Dobra karta, mam podobnu uz 12 rokov. Stare ovladace stale funguju tiez.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať