Video: Creative Sound Blaster AE-7 / Keď integrovaná zvukovka nestačí
Samostatné zvukové karty sú, vyjadrené terminológiou živočíšnej ríše, „ohrozeným druhom“, svoje opodstatnenie však stále majú. Nič na tom nemení ani fakt, že k najvyspelejšiemu čipu Realteku (ALC1220), ktorý je pevnou súčasťou každej lepšej základnej dosky, väčšina bežných používateľov nemá výhrady.
Oproti svojej predchodkyni (SB AE-5) je karta AE-7 vybavená výkonnejším (129 dB) digitálno-analógovým prevodníkom ESS Sabre-class 9038. Extra vysoké rozlíšenie (32 bit/384 kHz) zostáva rovnaké. Pribudla však podpora DSD64 a kódovania Dolby Audio a DTS Connect.
Videorecenzia
Creative niekde zaradil i spiatočku a uznal za vhodné, že bude lepší decentnejší vzhľad a upustenie od prvkov osvetlenia RGB LED. Na zvýšenie používateľského komfortu sa k AE-7 dodáva už i káblový ovládač s dvoma 3,5 mm a 6,3 mm jackmi, potenciometrom na reguláciu hlasitosti a vstavaným mikrofónom. Karta je inak pomerne krátka (145 mm) a na výšku jedného slotu. Do počítača sa pripája cez PCIe ×1.
Creative Sound Blaster AE-7
Výbava piatich 3,5 mm audio jackov a optického výstupu (S/PDIF) je v zostave, na akú ste zvyknutí i z integrovaných riešení s 8-kanálovým zvukom. Na dlhšiu životnosť sú všetky konektory pozlátené.
Káblový modul na rýchle pripojenie a reguláciu reprodukčného zariadenia
V porovnaní so spomínanými ALC1220 integrovanými na základných doskách je zvuk o poznanie pestrejší. Teda vtedy, keď nie je obmedzovaný zo strany zdroja zvuku ani prijímača. V hrách rozdiel neprepočujete ani na pomerne lacnom hi-res (10 – 40 000 Hz) headsete Roccat Khan Pro. Odhliadnuc od frekvenčného prednesu je AE-7 i skvelo odtienená od zvyšku komponentov. Do zvuku sa neprenáša žiadny elektromagnetický šum, ktorý by ste mohli vnímať. Ani v plnej záťaži experimentálnej grafickej karty so silno pískajúcimi cievkami, ktoré do integrovaných riešení viac či menej vždy prehovoria. Z testovania na štúdiových reproduktoroch Adam F5 možno konštatovať, že farebnejší je zvuk aj pri počúvaní hudby. Testované na vzorkách vo formáte FLAC naprieč všetkými žánrami. Nahrávky na YouTube s agresívnou kompresiou znejú už, pochopiteľne, na nerozoznanie.
Ovládače (Sound Blaster Command) sú na veľmi slušnej úrovni, čo pre Creative neplatilo vždy. Hneď prvá karta poteší veľkým množstvom prednastavených profilov na konkrétne použitie (hry, film, koncert), ktoré prekvapia najmä tým, že sú optimalizované na mieru konkrétnym herným AAA titulom, ako je napríklad Battlefield V alebo The Witcher 3 a podobne. Frekvencie si však môžete prispôsobiť i podľa vlastnej chuti manuálne a do toho zamiešať aj silu priestorových efektov. Za užitočnú funkciu považujem takisto podporu aktívneho potláčania okolitého hluku pre akýkoľvek mikrofón.
Prezentácia používateľského rozhrania ovládačov Sound Blaster Command
„Cena je už pomerne vysoká, ale používateľov, ktorí si potrpia na pohodlnosť a zvuk bez kompromisov, nesklame.“
PLUSY, MÍNUSY:
+ Prvotriedny DAC, špičkové zosilňovače, efektívna filtrácia elektromagnetického šumu z okolia, široké možnosti prispôsobenia zvuku, spoľahlivé, funkčne bohaté a prehľadné používateľské rozhranie
- Pomerne vysoká cena
HODNOTENIE:
Cena/hodnota: 85 %
Vyhotovenie: 90 %
Zvuk: 100 %
Ovládače: 95 %
Celkovo: 93 %
Cena: 230 EUR
Zobrazit Galériu