CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Dell Alienware Aurora R11 – herné PC so zaujímavým dizajnom a konštrukciou

1

Už letmý pohľad na dizajn skrine tohto herného počítača prezradí príslušnosť do produktovej rodiny Alienware inšpirovanej prvkami sci-fi. Na testovanie som mal k dispozícii tmavosivý variant, ktorý marketingoví špecialisti štýlovo pomenovali Dark Side of the Moon. Predný panel má tvar podlhovastého nasávacieho otvoru turbíny, pričom profil skrinky sa smerom dozadu vertikálne zväčšuje Je to nielen efektné, ale aj funkčné, pretože výkonný procesor aj grafická karta si vyžaduje účinné chladenie.  A mimochodom, pri vysokej záťaži chladiaci systém tak trochu ako turbína znie. U kancelárskeho počítača by to bola nevýhoda, u herného stroja to hráči očakávajú ako prejav vysokého výkonu.

Video predstavuje zaujímavú konštrukciu s odklopným zdrojom

V strede predného panelu je úzka zvislá oválna plocha s podsvieteným orámovaním. Je na nej vypínač v tvare podsvieteného loga Alienware a taktiež USB a audio porty na operatívne používanie. Podsvietenie si môžete naprogramovať podľa svojho vkusu, prípadne hry, ktorú práve hráte. Vzduch sa nasáva štrbinou po obvode tejto plochy a ohriaty sa vyfukuje nahor v zadnej časti horného panelu. Presnejšie ventilátor za dizajnovo funkčnou prednou maskou nasáva vzduch do vnútra skrinky počítača a taktiež dovnútra odklopného modulu napájacieho zdroja. Vzduch sa nasáva aj cez dva okrúhle otvory v ľavej bočnej stene. Ďalší ventilátor v hornej časti zas vyfukuje ohriaty vzduch. Mimochodom pri konzervatívnom nastavení podsvietenia bude tento počítač vhodný aj na pracovný stôl inžiniera, či kreatívneho tvorcu multimédií.

Vďaka zaoblenému vrchu skrinka opticky vyzerá väčšia než v skutočnosti je. Technicky sa jedná o formát MicroATX.  Konštruktéri veľmi originálne vyriešili nielen umiestnenie zdroja, ale aj otváranie skrine, na ktoré nepotrebujete žiadne nástroje. Na zadnej stene je plastová páka zaistená skrutkou. Po jej potiahnutí budete môcť odobrať bočnú stenu. Tam je obrazový návod ako uvoľniť dve veľké posuvné západky na zadnej stene a odklopiť teleso zdroja, ktoré je na masívnych kĺboch. Takto jednoducho získate prístup k základnej doske. V testovanej konfigurácii bol osadený jeden 16 GB modul RAM. Štyri sloty umožňujú rozšíriť kapacitu RAM až na 128 GB. SSD disk formátu M.2 mal kapacitu 1 TB. V dolnej časti skrine sú k dispozícii dva mechanické sloty na inštalovanie 2,5 palcových diskov

Vľavo je horná časť skrinky so slotmi pre RAM a vpravo je dolná časť s dvomi pozíciami na 2,5 palcové disky

Procesor Core i5 desiatej generácie série KF je vyrobený 14 nm technológiou. Má 6 jadier a 12 vlákien. Parameter TDP (Thermal Design Power) 125 W udáva priemerný výkon, ktorý procesor rozptýli pri prevádzke na základnej frekvencii so všetkými jadrami aktívnymi pri vysokom komplexnom pracovnom zaťažení. Taktovacia frekvencia 4,1 GHz sa dá krátkodobo prepnúť až na 4,8 GHz. Ako dlho môže procesor v takomto režime fungovať, závisí od účinnosti chladenia. Spolu s grafickou kartou RTX 2060 Super je to konfigurácia typu zlatá stredná cesta, alebo veľa výkonu za rozumný peniaz. Pri pohľade na cenovku to tak síce nevyzerá, avšak  Alienware Aurora R11 začína v najslabšej konfigurácii (i5 10400F + Radeon RX 5300 ) na cene 900 eur a končí nad 5 000 eur (i9 10900KF + NVIDIA RTX 3090). Inak povedané u modelov strednej úrovne sú ceny prijateľné a počítač môžete neskôr upgradovať.

Aby ste mohli herný počítač používať hneď po vybalení, súčasťou balenia je aj klávesnica a myš. Sú pomerne kvalitné, avšak majú konzervatívny dizajn, takže hráči, ktorí si potrpia na podsvietené herné príslušenstvo si ho určite zaobstarajú. Počítač som testoval s herným monitorom s rozlíšením Full HD s podporou  FreeSync a G-Sync pripojeným cez Display port a taktiež aj so 4K televízorom pripojeným cez HDMI. Hry bežali hladko a mohol som si vychutnať efekty odrazov svetla a taktiež dobre prekreslené detaily v temných scénach, takže atmosféra scény zostala zachovaná tak ako naplánovali tvorcovia hry. Väčšina hier, ktoré som skúšal fungovali dobre aj v rozlíšení 4K. Snímková frekvencia atakovala 60 fps. Podľa hluku som postrehol, že ventilátory reagujú na zvýšenú záťaž operatívne až prediktívne, takže pri náročných úlohách môže procesor a grafika bežať dlhšie na pevný výkon. Situácia sa nezmenila, ani keď som miestnosť s počítačom úmyselne prekúril na 29 stupňov, čím som simuloval podmienky počas letných horúčav.

V aplikácii DaVinci Resolve som editoval hodinové video a plynulosť prostredia a rýchlosť priebežného a záverečného rendrovania ma veľmi príjemne prekvapila. Taktiež prenosová rýchlosť medzi počítačom a NAS serverom s multimediálnymi súbormi prekročila 280 Mbit/s napriek tomu, že testovaná konfigurácia nemala podporu WiFi 6. Alienware Aurora R11 výpočtovým a grafickým výkonom uspokojí aj inžiniera a konštruktéra a ak si zaobstará monitor s dobrým podaním farieb, tak aj grafika, či dizajnéra, ktorí sa radi odreagujú pri hraní. Veľmi rýchle je aj spúšťanie hier obsahujúcich gigabajtové súbory. Súčasťou zážitku z hry je aj kvalitný, pokiaľ možno priestorový zvuk. Počítač má metalický aj optický digitálny SPDIF zvukový výstup, prípadne môžete aktívne suround reproduktory pripojiť na Jack konektory. Pri testovaní som využil optické pripojenie na 7.1 receiver domáceho kina a kvalita zvuku bola veľmi presvedčivá.

Aj výsledky benchmarkov dokazujú, že R11 v spomínanej konfigurácii je zlatou strednou cestou. V 3D Mark Time Spy dosiahol počítač 8 507 bodov v teste Port Royal zameraného na ray tracing skóre 4 997 bodov a v teste NVIDIA DLSS (Deep Learning Super Sampling) bola snímková frekvencia pri vypnutom DLSS 23 fps a pri zapnutom DLSS 33 fps. Pomocou aplikácie Alienware Command Cente môžete nastavovať nielen osvetlenie, ale aj vytvárať profily pre jednotlivé hry, hlavne čo sa týka nastavenie chladenia. Pokročilejších používateľov určite zaujmú možnosti pretaktovania grafickej karty.

Verdikt: Výkonný herný počítač s elegantným sci-fi dizajnom, účinným chladením a možnosťou rozšírenia pamäťovej a diskovej kapacity   

Technické údaje: Procesor: Intel Core i5-10600KF, taktovacia frekvencia 4.1 – 4.8 GHz, 16 GB RAM DDR4 3 200 MHz, 1 TB M.2 PCIe SSD disk, grafika Intel UHD Graphics 630 + NVIDIA RTX 2060 Super 8GB DDR6, konektivita: 802.11ac, bluetooth 5; operačný systém: Windows 10; konektory vpredu: 3 x USB 3.2 (Typ-A), 1 x USB 3.2 (Typ-C), 2 x Audio Jack, konektory vzadu: 1 x USB 3.2 Gen 2 (Typ-C), 4 x USB 3.2 (Typ-A), 6 x USB 2.0 (Typ-A), RJ45 Ethernet, 6 x Audio Surround Output,  S/PDIF optický aj koaxiálny, HDMI, Display Port, rozmery  482 x 432 x 223  mm, hmotnosť 13.8 kg . Cena 2400 eur

+ moderný atraktívny dizajn,  vysoký výkon, účinné chladenie, možnosti rozšírenia,   

- nič podstatné

Hodnotenie: 9

Tip redakcie: dizajn a konštrukcia

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Dell Alienware Aurora R11 Dell Alienware

1 komentár

Herne pc? reakcia na: Dell Alienware Aurora R11 – herné PC so zaujímavým dizajnom a konštrukciou

7.12.2020 08:12
Alienware byvali vzdy vykonne pc,ale toto s poriadnym hernym pc vela spolocne nema. Zakladne chladenie ktore je max na pracu,a herne zatazenie nezvladne. Doska tak isto bez chladenia. Zial ako vyhrevna jednotka uplne super.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať