“Plasty” vyrobené z cukru disponujú bezprecedentnými mechanickými vlastnosťami
Pri hľadaní udržateľných alternatív k bežným plastom vedci skúmajú, ako by sa ich stavebné prvky mohli získavať z iných zdrojov ako z ropy. V novej sľubnej štúdii tím vytvoril novú formu plastu s „bezprecedentnými“ mechanickými vlastnosťami, ktoré sa zachovávajú počas štandardných recyklačných procesov. Dosiahli to použitím materiálov pochádzajúcich z cukru.
Vedci z Birminghamskej univerzity v Spojenom kráľovstve a Dukeovej univerzity v USA sa zamerali na alkoholy cukru. Tieto organické zlúčeniny majú podobnú chemickú štruktúru ako cukry, z ktorých sú odvodené, čo podľa výskumníkov môže priniesť niektoré jedinečné výhody pri výrobe plastov. Ide o dve zlúčeniny – izoidid a izomanid – ktoré vedci použili ako stavebné bloky pre novú skupinu polymérov. Polymér na báze izoididu sa vyznačoval tuhosťou a poddajnosťou ako typické plasty a pevnosťou porovnateľnou s technickými plastmi.
Polymér vyrobený z izomanidu mal zasa podobnú pevnosť a húževnatosť, ale s vysokým stupňom pružnosti, čo m ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH