Fotoaparáty do vrecka i pre profesionálov

Archív NXT
0

Noviniek sa aj tento mesiac urodilo dosť a ani v tých budúcich sa trend nezmení. Všetky spoločnosti postupne obnovujú svoju ponuku, takže môžete ich testy očakávať v každom vydaní PC REVUE. Tentoraz sme vyskúšali zrkadlovku a dva vreckové ultrazoomy.

Nikon D5200

Spoločnosť Nikon vynovuje svoju ponuku amatérskych zrkadloviek so snímačmi formátu DX. Čoskoro budú mať všetky aktuálne „tisíckové" modely rozlíšenie 24 Mpix - najmenší D3200 sa takýmto snímačom môže pochváliť už rok, najlepšie vybavený D7100 sa objaví v blízkej budúcnosti a my sme tento mesiac testovali model D5200, ktorý leží presne uprostred.

d5200-1.jpg

Rad 5000 je v ponuke Nikonu tak trochu kompromis medzi jednoduchosťou D3200, ktorý je určený pre začiatočníkov robiacich prvé krôčiky so zrkadlovkami, a komplikovanosťou D7000, čo je, naopak, model, ktorý už možno považovať za pracovný nástroj. D5200 ponúka mnoho automatických funkcií a kreatívnych režimov, no zároveň sa môže pochváliť napríklad vynikajúcim zaostrovacím systémom s 39 bodmi, z čoho 9 je citlivých v oboch smeroch. V tejto cenovej hladine je to veľmi silný parameter. Oproti D3200 je jasnou výhodou aj polohovateľná obrazovka, výklopná aj otočná, dostanete ju teda do ľubovoľnej polohy - aj dopredu na autoportrét. Jej rozmer a rozlíšenie ostali štandardné - 3 palce a 921-tisíc bodov.

d5200-2.jpg

Ako už sme spomínali, snímač má 24 megapixelov, no nie je to ten istý ako v D3200. Oproti snímaču z lacnejšej zrkadlovky má rýchlejší odpočet dát a umožňuje fotiť až 5 záberov v plnom rozlíšení za sekundu, navyše podporuje vyššie maximálne ISO, a to až 25 600. Prekvapivo použiteľne vyzerá ISO 12 800, no skôr na webové použitie v zmenšenej podobe fotografie. Samozrejme, na tlač v plnej kvalite môžete pokojne použiť aj ISO 6400, čo je vo väčšine prípadov dostatočná citlivosť. S kvalitným svetelným objektívom by vám mala stačiť aj na večerné interiérové fotenie bez blesku. Hlavnou kvalitou snímača je však dynamický rozsah, ako už je pre Nikon v poslednom období tradíciou. Toto si všimnete, obzvlášť ak fotíte do RAW a fotografie vyvolávate v niektorom z pokročilejších editorov.

raw1.jpgraw2.jpg

Na obrázkoch vidíte príklad, prečo je výhodné fotiť do RAW a následne si fotku spracovať v editore. Tu sme z fotografie vytiahli stratené detaily vo výhľade z okna a získali z tmavých častí záberu normálne farby. Vďaka dynamickému rozsahu snímača na D5200 je šum minimálny aj po výraznom zosvetlení tmavých častí.

Naopak, ak sa radíte skôr k začiatočníkom, poteší vás, že D5200 produkuje veľmi dobré súbory JPG, veľmi často triafa správne vyváženie bielej a nemá nikdy problém s expozíciou scény. Do najnáročnejších svetelných situácií sú k dispozícii režimy ako HDR, väčšinou však stačí nechať zapnutú funkciu Active D-Lightning, ktorá v záberoch automaticky kompenzuje priveľký kontrast. Fotku môžete upravovať priamo vo fotoaparáte niekoľkými spôsobmi - rýchla retuš opravuje automaticky, môžete ju orezať, previesť na čiernobielu, rôzne kreatívne filtrovať farby či napodobňovať rozličné staromódne techniky. Pre nadšencov videa nechýba tradične výborný režim záznamu do full HD s možnosťou 60i alebo 30p snímkovania a s plne manuálnymi možnosťami nastavenia expozície. Pri nakrúcaní videa však neodporúčame spoliehať sa na automatické zaostrovanie, pri zrkadlovkách totiž stále platí, že v režime live view, kde sú nútené zaostrovať len pomocou detekcie kontrastu, im to ide veľmi pomaly.

D5200 patrí svojimi rozmermi k menším zrkadlovkám, a hoci sa skvele drží, dosť sa to podpisuje na ergonómii ovládania. Na telo sa jednoducho nezmestí toľko tlačidiel, ako by sme chceli, a tak si treba dobre rozmyslieť, čo za funkciu si nastavíte na jediné dostupné tlačidlo Fn (ktoré je navyše nepohodlne umiestnené v prednej časti prístroja). Našťastie sem nie je nevyhnutné priraďovať skratku na prístup ISO, pretože D5200 ponúka veľmi dobre nastaviteľný režim Auto ISO, v ktorom si môžete zvoliť, aké minimálne časy uzávierok si želáte používať. Pri ovládaní D5200 teda budete často vstupovať do quick menu cez tlačidlo i, umiestnené vedľa hľadáčika, teda dosť ďaleko pre palec, aby ste zobrazili kompletný výpis nastavení na displeji a mohli si prispôsobiť aj tie, ku ktorým nevedie priama skratka cez tlačidlá na tele.

Nikon D5200 je podarený fotoaparát s vynikajúcou kvalitou výstupných fotografií. Môžeme ho odporúčať aj amatérom, aj pokročilým, ideálne členom prvej skupiny, ktorí by sa postupne chceli dostať do tej druhej. D5200 totiž poskytuje priestor na učenie, rast a postupné objavovanie ohromných schopností svojho fotoaparátu.

Zapožičal: Nikon
Cena: 850 EUR (vrátane objektívu 18-55 AF-S DX VR)


Nikon Coolpix S9500

Coolpix S9500 je pokračovateľom tradične veľmi dobrých ultrazoomov, ktoré sa zmestia do vrecka, no napriek tomu poskytujú veľký rozsah priblíženia. V tomto prípade je to rozsah od 25 až do 550 mm, takže od pomerne širokého záberu môžete opticky priblížiť 22-krát. Táto stabilizovaná optika sa zmestila do prekvapivo tenkého (31 mm, 205 gramov) a odolne pôsobiaceho tela, ktoré vnútri schováva snímač BSI-CMOS s vysokým rozlíšením 18 Mpix. Pri malej veľkosti snímača je takéto vysoké rozlíšenie vždy rizikom z hľadiska šumu, no ten sa darí Nikonu držať pod kontrolou pomerne dobre. Automatické ISO volí maximálne hodnotu 800, pri ktorej fotografie vyzerajú ešte dobre, vyššie ISO 1600 je ešte použiteľné na obstojne vyzerajúce webové fotografie (samozrejme, pokiaľ ich nefotíte v tme). Maximálne ISO 3200 už je plné šumu a rozpitých hrán. Ak chcete fotiť v interiéri, kde ISO 800 nemusí po večeroch stačiť, budete sa musieť spoliehať na blesk, našťastie prisvetľujúci veľmi citlivo a presne.

s9500-1.jpg

S9500 nie je model určený nadšencom, ktorý by si radi nastavili expozíciu manuálne, nie je tu dokonca ani tradičný režim P. Na otočnom voliči máte na výber z týchto režimov: auto, efekty, portrét, protisvetlo, nočný portrét, scény (kde sa ukrýva aj podarený režim automaticky zošitej panorámy a 3D fotografia) a nakoniec automatická detekcia scény. Ide teda o ideálny model pre ľudí, ktorí sa boja komplikovaného ovládania a chcú jednoducho a priamo navoliť, akú scénku fotia, prípadne sa spoľahnúť na automatiku. Podobne malú kontrolu máte nad zobrazením fotografií - ak chcete vedieť pri akom ISO či s akou expozíciou bola fotka zhotovená, musíte si ju otvoriť na počítači.

s9500-2.jpg

Pochvalu si zaslúži špeciálne ešte režim makro, dostupný v rámci nastavenia auto, ktorý vám umožní zaostrovať s čiastočne prizoomovaným objektívom naozaj veľmi blízko k predmetom. Vcelku sa s modelom S9500 pracuje veľmi dobre, je rýchly a na slnku je jeho displej OLED na nezaplatenie. Nechýba mu žiadna z funkcií, ktoré dnes musí kompaktná vlajková loď mať: GPS, elektronický kompas, záznam full HD videa ani konektivita Wi-Fi (s možnosťou diaľkového ovládania a ukladania fotiek do mobilného zariadenia). Pokiaľ hľadáte dovolenkový fotoaparát a netúžite po manuálnych nataveniach, je Coolpix S9500 skoro ideálna voľba.

Zapožičal: Nikon
Cena: 300 EUR

Panasonic LUMIX DMC-TZ40

O niečo drahšie a komplikovanejšie riešenie je TZ40, nový najvyššie vybavený vreckový ultrazoom od Panasonicu. Jeho telo je ešte ľahšie a menšie vo všetkých rozmeroch než Nikon S9500, no napriek tomu sú ich špecifikácie veľmi blízke. TZ40 ponúka 20-násobné priblíženie od 24 do 480 mm, má teda o niečo širší záber, nechýba ani veľmi potrebná optická stabilizácia. Kde sme za režim makro chválili Nikon, patrí ešte väčšia pochvala Panasonicu, ktorý umožní ešte väčšie priblíženie a často aj vyprodukuje presne exponovanú fotografiu so správnym vyvážením bielej. Hlavný rozdiel TZ40 oproti konkurentovi od Nikonu je však dostupnosť manuálnych režimov. Ak radi fotíte v priorite clony (čo na kompakte trošku stráca význam) alebo na úplnom manuáli vymýšľate dlhé expozície, TZ40 vám to umožní. Rozsah časov uzávierky je od 1/1200 sekundy po 15 sekúnd. Na otočnom voliči režimov sú dokonca k dispozícii dva nastaviteľné režimy custom, špeciálne pre vaše potreby.

tz40-1.jpg

Snímač typu CMOS umožňuje navoliť ISO až po 6400, čo je pri rozlíšení 18 Mpix a rozmere 6,17-krát 4,55 mm dosť trúfalé. A ako inak, fotografie získané pri ISO 6400 alebo 3200 trpia silným šumom a stratou detailov, no od ISO 1600 nižšie už by sme ich bez obáv používali na tlač. Snímač aj procesor spolupracujú veľmi rýchlo, takže môžete fotiť až 10-krát za sekundu pri plnom rozlíšení. Fotiť alebo neskôr upravovať priamo v aparáte môžete fotografie v rôznych kreatívnych režimoch či filtroch. Nechýba ani režim HDR na ťažko snímateľné kontrastné scény, ani automatická panoráma.

tz40-2.jpg

Fotografie môžete nechať otagovať podľa lokácie získanej zo zabudovaného GPS alebo ich ukladať do mobilu cez Wi-Fi, ktoré obsahuje jednu novú vychytávku - NFC. Vďaka čipu NFC sa dokáže TZ40 spárovať so zariadením Wi-Fi len ich vzájomným priblížením, čo šetrí mnoho nastavovačiek v menu. Wi-Fi okrem toho dokáže v kombinácii s mobilom slúžiť aj ako diaľkové ovládanie, na ktorom si na naše prekvapenie môžete voliť aj ostriaci bod dotykom cez obrazovku mobilu. Dotyková je aj obrazovka TZ40, takže Quick menu je naozaj rýchle na použitie a tí z vás, ktorí radi ostria alebo priamo fotia ukázaním na displej, sa môžu tešiť. Full HD záznam videa je povinnosť, na výber je ukladanie do MPEG-4 alebo AVCHD pri 50 fps. Nový Panasonic TZ je síce o stovku drahší než S9500, no za túto cenu prináša úplnú kontrolu nad fotografovaním, o niečo lepší snímač a rýchlejšie ostrenie, rýchle sekvenčné snímanie a v neposlednom rade čip NFC, ktorý bude už čoskoro štandardom na mnohých zariadeniach. Má veľmi odolne pôsobiace telo, príjemne rýchle ovládanie a neoceniteľný grip, vďaka ktorému sa s ním manipuluje veľmi pohodlne. Ide o výborný model zo všetkých stránok a zasluhuje si naše odporúčania.

Zapožičal: Panasonic
Cena: 400 EUR

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať