GoPro Hero 4

Archív NXT
0

Spoločnosť GoPro prišla koncom minulého roka s ďalšou generáciou obľúbeného modelu športovej kamery s označením Hero 4. V tejto edícii ponúka dva rozdielne modely - Silver a Black.

Telá oboch kamier sú zhotovené z plastu, model Silver má na zadnej strane 1,75-palcový dotykový kapacitný displej s pomerom strán 4:3, v prípade modelu Black displej síce chýba, no výbavu doháňa vyšším FPS pri vyšších rozlíšeniach. Na rozdiel od modelu Hero 3 sa „štvorka" ovláda vďaka zmenenej funkcii bočného tlačidla oveľa jednoduchšie. Navrchu tela sa nachádza jedno tlačidlo slúžiace na spúšťanie záznamu, prípadne potvrdzovanie položiek v menu. Bočné slúži na jeho vyvolanie a predným kameru zapíname/vypíname, prípadne sa pohybujeme v menu.

Na zadnej strane nájdeme slot na externý displej (aj v prípade modelu Silver). Tri konektory s krytom sú mini USB, HDMI a priestor na kartu microSD na ľavej strane, päť LED diód (4 signalizujú nahrávanie, piata zapnuté Wi-Fi) je rozmiestnených po obvode kamery. Na prednej strane vedľa objektívu sa nachádza monochromatický displej informujúci o nastaveniach kamery. Zadný displej modelu Silver sa veľmi dobre ovláda, dokonca má preddefinované skratky, ktoré vyvoláme špeciálnym pohybom po displeji.

hero4-black.jpg

A testujeme

Základný snímací uhol záberu kamery je režim Wide (namerali sme šírku záberu 115°). V niektorých rozlíšeniach sú k dispozícii režimy Superwide (121°), Medium (90°) a Narrow (60°). Podobne je to aj pri fotografovaní, tam je okrem režimu Wide k dispozícii iba režim Medium. Režimy Medium a Narrow vykazujú oproti štandardnému režimu zvýšenie šumu. To je pochopiteľné, keďže ide iba o digitálny výrez obrazu. Preto odporúčame snímať v režime Wide (prípadne Superwide) a orezávať podľa potreby pri finálnom spracovaní v počítači.

Kameru sme používali najmä vo vodotesnom puzdre, ktoré tesní do hĺbky 40 metrov. Puzdro je kvalitne konštrukčne vyhotovené, jeho zadné kryty sú vymeniteľné a môže sa použiť aj na starší rad Hero 3. Uzatvára sa pomocou jedinej spony, na ktorej otvorenie musíme vynaložiť značnú silu. Pri použití tohto puzdra je nahrávaný zvuk zastretý, no stále dobre rozpoznateľný. Dodávaný 3,8 V Li-Ion akumulátor s kapacitou 1160 mAh sme naplno nabili cez port USB počítača za 2 hodiny.

Pri full HD rozlíšení s 50 FPS sme následne na jedno nabitie natočili s vypnutým displejom a Wi-Fi 95 minút záznamu. 64 GB karta microSD v tejto kvalite vystačí asi na 3,5 hodiny záznamu, súbory sa na kartu ukladajú vo formáte MP4, majú maximálnu veľkosť 3,72 GB. Po dosiahnutí tejto veľkosti sa začne vytvárať nový súbor. Pri natáčaní sa môžete spoľahnúť na automatiku alebo si pred začiatkom natáčania manuálne nastaviť ISO, kompenzáciu expozície, prípadne vyváženie bielej.

Zaznamenaný obraz je výborný, je kontrastnejší, s mierne saturovanými farbami, pri bočnom zdroji svetla sa občas objavia „prasiatka", teda odlesky z protisvetla. Napriek tomu zostáva v protisvetle vynikajúci, kamera si dobre poradí aj so zmenou expozície. Najvyššie rozlíšenie videa je 4K (3840 × 2160 pixelov - 16:9). Tu má v režime PAL len 25 FPS a to nie je veľmi vhodné na dynamické scény. Tá správna zábava je tak vo full HD rozlíšení s frekvenciou až 120 FPS (model Black), z čoho urobíte aj efektne spomalené videá.

Svetelnosť objektívu je 2,8, ohnisková vzdialenosť prepočítaná na kinofilmový formát je približne 14 mm, pomer strán je pri fotografiách 4:3. Okrem klasického snímania môžeme nastaviť fotografovanie s frekvenciou 30 obr. /s počas troch sekúnd alebo si vytvárať časozberné snímky. Kamery sú bez autofókusu, no vďaka malému snímaciemu čipu, veľmi širokému ohnisku a správne nastavenému zaostreniu majú veľkú hĺbku ostrosti (približne od 30 cm do nekonečna). Zhotovené fotografie však majú mäkké podanie a sú pomerne zrnité, GoPro je rozhodne v prvom rade kamera, nie je to náhrada za fotoaparát.

Obe kamery majú zabudovaný modul Wi-Fi a dajú sa pripojiť k smartfónom. Pomocou nich možno nielen nastavovať, ale aj sledovať snímaný obraz počas natáčania. Skúšali sme spárovať obe kamery s rôznymi mobilmi, pri Androide 2.2 sa nám to nepodarilo, pri Androide 4.2.2 sa síce kamera dala ovládať, no živý náhľad nefungoval správne. Spojenie so Samsung Galaxy S4 Note s 4.4 fungovalo bez problémov.

Máme natočené. Čo ďalej?

Výrobca ponúka zadarmo program GoPro Studio slúžiaci na spracovanie nasnímaného materiálu. S programom sa do počítača nainštalujú ovládače na kameru aj Quick Time. Ovládanie je veľmi intuitívne, k dispozícii je napríklad strih videa, jeho zoom či posun, zmena FPS, nastavenia obrazu a konverzia (export). Veľmi dobre sa v ňom dá odstrániť efekt rybieho oka, musíte sa však zmieriť s faktom, že dôjde k jeho orezaniu, napríklad z videa s rozlíšením 1920 × 1080 pixelov sa stane video s rozlíšením 950 × 540 pixelov.

Verdikt

Športové kamery si získavajú čoraz väčšiu popularitu medzi ľuďmi. Sú využiteľné nielen pri športovaní, potápaní, šoférovaní, ale v napríklad spojení s lietajúcimi dronmi získame úplne nový náhľad na svet J. Modely GoPro Hero 4 patria k špičke súčasnej ponuky na trhu. Navyše je k nim dispozícii nepreberné množstvo príslušenstva - počnúc rôznymi filtrami, držiakmi, stojanmi, ochrannými puzdrami, náhradnými batériami a končiac dotykovým displejom pre kamery, ktoré ním nie sú vybavené. Existuje aj viacero možností, ako ich pripojiť na drony. A takéto zábery vyzerajú úžasne.

Hodnotenie

kvalita snímaného obrazu v režime Wide a Super Wide
celkové vyhotovenie kamery, ale aj vodotesného puzdra
zlepšené ovládanie oproti radu Hero 3
kvalita zhotovených fotografií
spárovanie so staršími smartfónmi nemusí fungovať

Technické parametre

Efektívne pixely fotoaparátu: 12,0 Mpx
Napájanie: Li-Ion batéria 3,7 V, 1160 mAh
LCD monitor: dotykový, 1,75"
Maximálne rozlíšenie obrázka: 4000 × 3000 bodov
Maximálne rozlíšenie videa: 3840 × 2160 bodov
Rozmery (Š × V × H): 59 × 41 × 21 mm
Hmotnosť tela (bez puzdra s batériou a kartou): Black - 87 g, Silver - 82 g
Cena: GoPro Hero 4 Silver - 380 EUR, Black - 480 EUR

Zapožičal:

VRGA, www.vrga.sk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať