Grafénové plátky umožnia vysoko efektívne čistenie vody
Vedci z Brownovej univerzity predviedli sľubnú novú technológiu čistenia vody, ktorá využíva malé medzery vo vrstvách grafénu na vysoko účinné odfiltrovanie kontaminantov. Grafén je dvojrozmerná vrstva uhlíka s hrúbkou iba jedného atómu a má množstvo veľmi užitočných atribútov. Je medzi nimi aj schopnosť pôsobiť ako nástroj na filtrovanie vody. Materiál sa dá formovať do membrán, ktoré umožňujú prechod molekúl vody a zároveň zachytávajú nečistoty v kvapaline.
Môže to zahŕňať odčerpávanie soli z morskej vody alebo čistenie kontaminantov z vodných zdrojov v husto osídlených oblastiach. Tím z Brownovej univerzity sa snažil túto technológiu zlepšiť a skúmal, ako možno rôznymi spôsobmi manipulovať s vrstvami grafénových plátkov, aby sa dosiahli lepšie výsledky. Keď sú tieto grafénové plátky naskladané na seba, vytvárajú sa medzi nimi nanokanály, ktoré sa dajú použiť na filtráciu.
To znamená, že možno na navrstvený materiál privádzať vodu, ktorá ním pozdĺžne preteká, pričom materiál nečist ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH