S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Gramofón Sony PS-LX310 BT pre začínajúcich audiofilov

1

Skôr než sa budem venovať recenzii konkrétneho prístroja považujem za potrebné vysvetliť prečo sa gramofóny znovu dostávajú do módy a to hlavne u najnáročnejších poslucháčov. S nástupom CD sa určitý čas zdalo, že tieto moderné digitálne nosiče pošlú klasické vinylové platne definitívne do histórie. Digitálny záznam zvuku má však svoje špecifiká a nie všetky sú pozitívne. 

Videorecenzia



Naproti tomu analógový zvuk z dlhohrajúcich platní má svoje kúzlo. Zvuk je prirodzenejší, jemnejší, basy sú naturálnejšie, výšky menej ostré... takto by som mohol subjektívne porovnávať hudbu z CD a  vinylových platní ešte niekoľko odstavcov, takže len konštatujem, že analógová nahrávka obsahuje oveľa viac jemných zvukových detailov, než digitálna. Navyše sú tu aj psychologické aspekty a ďalšie zmyslové vnemy. Patňa je zároveň  hmotným a vizuálnym stvárnením hudobného diela, obaly a etikety sú často malé umelecké diela a prehrávanie platne je určitý rituál. V dnešnom uponáhľanom svete je to doslova balzam na dušu. Napriek tomu, že platne majú prívlastok „dlhohrajúce“, na jednej strane majú „len“ 20 – 30 minút záznamu, potom je potrebné platňu ručne obrátiť na druhú stranu. Je to zdanlivo smiešne nedokonalé, ale presne lahodiace našej psychike a zvyklostiam, veď aj počas koncertu je prestávka. U kvalitnejších gramofónov by ste márne hľadali diaľkové ovládanie. S platňou sa predsa manipuluje ručne a práve táto manipulácia dotvára celkovú atmosféru. LP platňa je na rozdiel od hudby na diskoch, alebo internete taktiež hmotným a vizuálnym stvárnením hudobného diela. Obal poskytuje dostatočnú plochu na výtvarný námet a obaly mnohých platní sú umelecké skvosty. Na trhu sa preto objavuje čoraz viac hudby na vinylových platniach, tak reedície, alebo nové albumy. Takmer každá významnejšia skupina  súčasnosti svoju hudbu distribuuje nielen digitálne, ale aj na vinyloch.  

Sony PS-LX310 BT je plne automatický gramofón, to znamená, že stačí položiť LP platňu na tanier, otrieť ju antistatickou utierkou, zatvoriť plexisklový kryt proti prachu a stlačiť tlačidlo Štart. Gramofón sa už postará o zvyšok. Otočí ramienko prenosky nad počiatočnú drážku platne a spustí prenosku do drážky. Po dohraní strany platne sa ramienko automaticky zodvihne a vráti do východiskovej polohy. Tlačidlo Stop umožňuje prehrávanie kedykoľvek ukončiť.  U gramofónov vyšších cenových tried budete takúto automatiku márne hľadať, pretože ako som vysvetlil v úvode, ochudobnila by vás o zmyslové pôžitky z ovládania prehrávania. Nakoľko veľa mladších záujemcov nemá s prehrávaním platní skúsenosti plne automatický gramofón je pre nich dobrým kompromisom.  Tento gramofón nemá implementovanú funkciu prechodu nad nasledujúcu, alebo zvolenú skladbu. Má však tlačidlo Up/Down, ktoré zodvihne prenosku a počas držania tlačidla ju môžete posunúť nad začiatok požadovanej skladby. Keď vám gramofón niekoľko krát „ukáže“ ako sa to robí, môžete umiestniť ramienko prenosky do úvodnej drážky, prípadne na požadovanú skladbu sami. Akonáhle začnete ramienkom pohybovať smerom k stredu platne, zapne sa pohon taniera a spustí kulisa, ktorá inak pridržiava ramienko nad platňou.  

Pohyb ramena prenosky je odvodený od pohybu taniera

Gramofón môžete k pripojiť k zosilňovaču pomocou kábla s dvojicou RCA (Cinch) konektorov. Jedna strana kábla je pevne pripojená ku gramofónu. Na zadnej stene je veľmi dôležitý prepínač Phono / Line, ktorým sa zapína, prípadne vypína korekčný predzosilňovač v gramofóne. To si znovu žiada vysvetlenie. Zvukový záznam sníma prenoska pomocou ihly, ktorá sa relatívnym pohybom v drážke rozkmitá. Chvenie sa z hrotu prenáša na sústavu magentodynamických snímačov. Pre záznam najnižších kmitočtov by však drážka musela byť veľmi široká, preto sa zvukový záznam na platni upravuje tak, že sú zdôraznené výšky a potlačené basy. Táto korekcia je nelineárna a definuje ju krivka podľa normy RIAA. Pri prehrávaní sa preto musí uplatniť opačná korekcia na zdôraznenie nižších frekvencií. Tento korekčný predzosilňovač môže byť v gramofóne, alebo koncovom zosilňovači.  Ak pripájate gramofón k niektorému z bežných vstupov zosilňovača ako je CD, Tuner, či Line, je potrebné mať prepínač v polohe Line. Vtedy sa uplatní korekčný predzosilňovač v gramofóne. Kvalitné stereo zosilňovače však majú korekčný predzosilňovač zabudovaný a takmer vždy je kvalitnejší, než predzosilňovač v gramofóne. Vtedy na gramofóne prepnite prepínač do polohy Phono, a gramofón pripojte na vstup Phono zosilňovača. Vtedy sa predzosilňovač v gramofóne neuplatní a na výstupe bude signál priamo z prenosky. Druhý prepínač Gain umožní nastaviť zosilnenie signálu na výstupe v troch stupňoch.  

V nadpise som úmyselne použil slovné spojenie „začínajúci audiofil“. Ak vás očarí analógový zvuk a kúzlo vinylových platní, začnete svoju zostavu rozširovať. Výrobca gramofónu s tým počítal, preto Sony PS-LX310BT umožňuje aj pripojenie slúchadiel, či reproduktora cez bluetooth, takže spočiatku si môžete hudbu z platní vychutnať aj cez bluetooth slúchadlá, prípadne reproduktor, aj keď túto možnosť považujem skutočne za núdzovú, pretože vtedy sa zvuk prevedie do digitálnej podoby a analógové kúzlo sa stratí. 

Zostavenie gramofónu je jednoduché a spočíva v nasadení taniera – presného výlisku z ľahkej zliatiny, na ktorom je už zvnútra pripravený remienok aj s pásikom z červenej fólie, pomocou ktorej nasadíte remienok na remeničku. Postup ukazuje sprievodné video.

Pred nasadením taniera si môžete všimnúť sústavu bielych ozubených kolies a kovových kulís, ktoré slúžia na ovládanie pohybu ramienka prenosky. Tento mechanizmus využíva pohon taniera, takže to vysvetľuje zvuky pri spúšťaní prenosky. Ovládacie tlačidlá na prednom paneli sú čisto mechanické a ich zatlačením aktivujete mechanizmus pohybu prenosky. Počas prehrávania je tento mechanizmus vyradený, takže počúvanie nie je ničím rušené.  Rýchlosť otáčania medzi 33.3 otáčkami za minútu pre LP platne a 45 otáčkami pre single sa prepína elektronicky. Gramofón je napájaný z externého zdroja, čo eliminuje prípadné rušenie z elektrickej siete

Gramofón som testoval s rôznymi zosilňovačmi a reproduktormi. Už zostava bežného nf zosilňovača Monacor s dvojpásmovými reproduktormi AQ Toba poskytovala vynikajúci a brilantný zvuk.

Potom som testovaciu zostavu upgradoval a použil zosilňovač Yamaha A-S201, ktorý už má aj vstup pre gramofón s magnetodynamickou prenoskou a trojpásmové reproduktory rovnakej značky.

Pri počúvaní platní rôznych žánrov som mohol rozpoznať plastické podanie hudby jednotlivých nástrojov a vychutnať vynikajúce, silné, no prirodzené basy a do popredia vystupujúce vokály a sólové nástroje. Aj keď kvalitné zosilňovače majú možnosť nastaviť korekcie výšok a basov, majú väčšinou aj niečo oveľa lepšie – tlačidlo označené ako „pure stereo“ ktorým sa tieto obvody vyradia z činnosti, takže môžete hudbu počúvať presne tak, ako ju jej tvorcovia v štúdiu nahrali. 

Na záver namiesto resumé bude varovanie. Počúvanie hudby z vinylových platní a kvalitnej hudby vo vysokom rozlíšení je veľmi návykové, takže podobne ako u iných záľub tomu môžete naplno podľahnúť a nevyhnete sa priebežnému vylepšovaniu audio zostavy, čo môže mať mierne negatívny vplyv na rodinný rozpočet. Gramofón za niečo vyše 200 eur rozpočet určite vydrží, ale môže sa ľahko stať, že časom budete chcieť prístroj vyššej kvalitatívnej a teda aj cenovej triedy. V posluchovej miestnosti predajne pre audiofilov, zistíte že takéto gramofóny majú brilantnejší zvuk a dokážete lepšie rozoznať polohu jednotlivých nástrojov, budete chcieť individuálne nastavovať prítlačnú silu na hrot a antiskating. Prídete na to, že rôzne prenosky majú rôzne podanie zvuku, takže pre niektoré žánre sa hodia viac, než pre iné. U recenzovaného gramofónu výrobca neudáva odstup hluku, u prístrojov vyššej triedy býva 65 dB a viac.   

Verdikt: Entry-level gramofón na vychutnanie kúzla zvuku hudby z vinylových platní

Technické parametre: Pohon remienkom, otáčky: 33 a 45 ot/min, konektivita: RCA konektory, Bluetooth   Rozmery: 11 x 43 x 37cm, hmotnosť 3.5 kg.

Cena: 214 eur

+ poloautomatické ovládanie, kvalitný zvuk, vstavaný predzosilňovač

  • hluk mechanizmu ovládania pohybu prenosky

Hodnotenie: 88 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
gramofon Sony PS-LX310 BT LP platne vinyl

1 komentár

podakovanie reakcia na: Gramofón Sony PS-LX310 BT pre začínajúcich audiofilov

28.9.2022 13:09
Vdaka za recenziu!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať