Gudsen MOZA AIR: Stabilný obraz v každej situácii
Pri natáčaní videa sa používa veľa rôzneho príslušenstva a medzi najdôležitejšie patrí to, ktoré zabezpečuje stabilitu záberov. Môžete mať akúkoľvek kvalitnú kameru, rozhýbaný záber vie výsledok vášho úsilia úplne pokaziť. Zatiaľ čo pri stabilnom postavení kamery postačí statív alebo aspoň monopod, ak sa potrebujete s kamerou pohybovať, je situácia zložitejšia. Existuje, samozrejme, viacero riešení, ale pre menšie kamery, zrkadlovky či bezzrkadlovky sú v poslednom čase obľúbené gimbaly. Ešte donedávna technológia neumožňovala vyrábať takéto zariadenia v prijateľnej veľkosti a hlavne za prijateľnú cenu.
Technológia
Gimbal je z technologického hľadiska gyroskopicky stabilizovaná bezsilová plošina. To znamená, že zariadenie obsahuje sústavu MEMS gyroskopov a akcelerometrov, ktoré snímajú polohu zariadenia oproti zemi a uhlové rýchlosti pohybu, a vďaka tomu dokážu udržovať plošinu umiestnenú na trojosovom závese, v tomto prípade základňu pre kameru, v rovine so zemou. To, že je plošina bezsilová, znamená, že v základnom nastavení musí byť kamera na nej čo najpresnejšie vyvážená tak, aby ju v pokoji motory udržali v stabilnej polohe s minimálnym silovým momentom. Gimbal sa po zapnutí pomocou akcelerometrov nastaví do základnej polohy oproti zemi, takže nainštalovaná kamera sa zrovná v náklone aj sklone s prirodzeným horizontom a v smere sa nastaví do nulovej polohy vzhľadom na rukoväť. Polohu kamery potom gimbal udržuje, kým nie je zmenená ovládacími prvkami.
Konštrukcia a vlastnosti
Moza Air je určený pre kompaktné kamery a malé a stredné DSLR s maximálnou užitočnou hmotnosťou 3,2 kg. Je vyrobený z hliníkových trubíc a novinkou je základňa na kameru nastaviteľná v dvoch osiach. Tá je prevzatá z menšieho modelu Moza Aircross a umožňuje jednoduchšie vyváženie kamery. Obsahuje navyše systém dvojitej koľajničky pre klasickú doštičku, ktorá je v balení, aj pre doštičku systému Arca Swiss. Ja som testoval s kamerou Panasonic GH5. Ak nestačí na nastavenie rovnováhy pohyb základne, vo všetkých troch osiach sú nastaviteľné aj ramená, takže vo väčšine prípadov by ste nemali mať s vyvážením kamery problém. Gimbal má rozsah pohybu 360° vo všetkých troch osiach, pri použití rozmernejšieho prístroja, respektíve objektívu však najskôr narazíte na obmedzenie. V základnej zostave je konštrukcia s jednou centrálnou rúčkou, v ktorej je umiestnená trojica dedikovaných akumulátorov, tlačidlo a štvorsmerový joystick ovládania. V elegantnom pevnom kufríku dostanete aj zostavu obojručného držiaka, ktorá je plne prispôsobiteľná a v strednej časti sa obopnutím pripevní na stredovú rukoväť. Zariadenie možno používať v tomto režime dvoma spôsobmi – tak, že gimbal stojí nad rukoväťou alebo visí pod ňou, podľa toho, ako vám vyhovuje. Stredná rukoväť má na spodnej časti statívový závit,ktorý umožňuje jej pripevnenie na statív. Výrobca dodáva aj malú trojnožku, ktorá sa sklopí do tvaru trubice a je v podstate nevyhnutná pri príprave zariadenia a vyvažovaní kamery. Z nepochopiteľných dôvodov ju však v kufríku nenájdete a musíte si ju dokúpiť zvlášť. Ďalšie príslušenstvo na dokúpenie je bezdrôtový ovládač Moza Wireless Thumb Controller, ktorý potrebujete práve pri používaní v obojručnom režime, ale aj pri ovládaní Mimic Motion control, o ktorom bude reč. Zaujímavá je aj možnosť ovládania cez aplikáciu pre Android aj iOS.
Praktické skúsenosti
Na Moza Air sa mi veľmi páčilo, že nejde iba o obyčajný stabilizátor kamery, ale v spojení s voliteľným ovládačom a smartfónom má viacero zaujímavých funkcií. Pomocou smartfónu môžete gimbal kompletne ovládať aj kalibrovať. Pri filmovaní sa dajú nastaviť až 4 kľúčové body tak, že kameru ovládačom nastavíte do požadovanej polohy a tú uložíte. Nastavíte si čas, počas ktorého kamera celú akciu vykoná, a spustíte. Gimbal sa vráti do prvej polohy a podľa nastaveného času prejde naprogramované polohy. Podobne možno nastaviť aj dráhu a parametre na časozberné video. Prístroj by mal vedieť ovládať aj kamery a v súprave dostanete aj káble pre Sony, Panasonic a Canon. S GH5 ovládanie funguje iba v režime štart/stop, pri prístrojoch Canon s objektívmi USM má fungovať aj zaostrovanie. Možno to výrobca dorieši v niektorej z ďalších verzií aj pre iné značky. Napriek tomu však nebol problém natočiť časozberné video, iba som musel parametre v kamere a pre gimbal zadávať zvlášť a ručne spustiť kameru. Čo sa týka natáčania, stabilizácia je vynikajúca a v tomto smere problémy neboli. Pri používaní v jednoručnom režime sa kamera rýchlo prenesie a dokážete ju takto držať iba na krátke zábery (pritom GH5 je zdanlivo ľahká kamera). Ovládací joystick na rukoväti navyše neumožňuje jemné pohyby. Iná situácia je pri použití obojručného držiaka a diaľkového ovládača, ktorý sa upevní do polohy na palec. Tu sa dajú nastaviť až tri rýchlosti sklonu a otáčania, takže ovládanie je plynulejšie. Ovládač má malý displej OLED, ktorý umožňuje pomerne širokú škálu nastavení vrátane kalibrácie.
Napájaný je vstavanou nabíjateľnou batériou. No ak potrebujete naozaj jemné a plavné pohyby kamery, je tu novinka Mimic Motion control. V tomto prípade obojručný držiak s ovládačom odmontujete a vezmete do rúk. Kameru s gimbalom môžete mať na statíve alebo s ňou chodí iný operátor a vy pohybom a nakláňaním ovládate jej pohyb. Toto ovládanie je veľmi precízne a jemné a umožňuje veľmi presné pohyby kamery. Ovládate takto sklon a otáčanie. V sklone je ovládanie presné aj po dlhšom čase, pri otáčaní však treba počítať s tým že po pár otáčkach sa kamera nevráti presne do východiskovej polohy. V tejto osi totiž akcelerometre nemajú takú citlivosť a potrebovali by korekciu z iného zdroja, tým by sa však zariadenie dosť predražilo. V praxi to veľmi neprekáža, väčšinou aj tak natáčate po záberoch a medzi nimi si môžete smer zrovnať. Výrobca uvádza výdrž akumulátorov do 8 hodín. V praxi však veľmi záleží na spôsobe používania, hmotnosti kamery a presnosti vyváženia. Dobíjate ich v priloženej nabíjačke napájanej z USB. Stabilizácia je kvalitná a k činnosti nemám žiadne výhrady. Niektoré veci však nie sú dostatočne doriešené. Uchytenie kamery je síce jednoducho nastaviteľné, ale v prípade výmeny batérie alebo pamäťovej karty musíte vždy kameru znova vyvažovať, rovnako aj pri zmene objektívu. Našťastie sú však na všetkých nastaviteľných častiach stupnice, takže aspoň trochu si to urýchlite. Ďalšia vec je nemožnosť aretácie gimbalu vo vypnutom stave. Toto je asi najotravnejšie a nie je to vec iba tohto modelu. Ak totiž vypnete napájanie a potrebujete sa niekam presunúť, motory sa uvoľnia a kamera sa voľne pohojdáva a napríklad slnečnou clonou sa obúchava o konštrukciu. Ak ju zmontujete, kardanové závesy aj tak poletujú a vy musíte kameru zase vyvažovať. Pritom by stačili jednoduché aretačné kolíky vo všetkých závesoch a problém by bol vyriešený. Samozrejme, gimbal sa dá zložiť do kufríka, táto možnosť je však dobrá iba vtedy, ak sa ďalej prepravujete, a určite ju nebudete využívať počas natáčania. No a nakoniec v príslušenstve chýba trojnožka, bez ktorej sa v podstate nezaobídete.
Záver
Napriek výhradám, s ktorými sa však stretnete pri viacerých modeloch v tejto kategórii, je Moza Air vynikajúci stabilizátor a svoju úlohu si plní naozaj dobre. Čerešničkou na torte je široká ponuka prídavných režimov, ako je predprogramovaný pohyb či Mimic Motion control, ktoré ho posúvajú na popredné priečky v kategórii.
Verdikt
Gudsen Moza Air v najnovšej verzii je silný hráč na trhu a vo svojej kategórii ponúka kvalitné spracovanie aj množstvo nadštandardných funkcií.
Zapožičal: Syntex
Cena: základný set 642 EUR, bezdrôtový ovládač 118,80 EUR, trojnožka 17,88 EUR, úchyt príslušenstva 42 EUR
Hodnotenie:
+ Kvalitné spracovanie, výdrž na batérie, rozšírené funkcie ovládania, Mimic Motion control
- Trojnožka nie je v základnom sete, nedoriešená aretácia pri prenášaní
Spracovanie: 100 %
Výbava: 85 %
Ovládanie: 100 %
Funkčnosť: 95 %
Celkovo: 95 %
Zobrazit Galériu