Honor Magic 5 Pro / Vlajkový smartfón s výkonným hardvérom a výbornými foťákmi
Honor po osamostatnení dokazuje svoj potenciál nielen v segmente cenovo dostupných, ale aj vlajkových smartfónov, medzi ktoré Magic 5 Pro nepochybne patrí. Snaží sa konkurovať Samsungu či Applu tak kvalitou, ako aj cenou. A určite aj tým, že na rozdiel od väčšiny konkurencie je v balení 66 W nabíjačka a silikónové puzdro. Cenovka, samozrejme, navodzuje vysoké očakávania a nepripúšťa žiadne kompromisy.
Vizuálnou dominantou smartfónu je veľmi kvalitný displej s rozlíšením 1312 × 2848 pixelov. Je zaoblený na všetkých štyroch stranách, pričom horná a spodná hrana majú zaoblenie s malým polomerom, ktoré sa zvykne označovať ako 2,5D. Dlhšie bočné strany majú výraznejšie zaoblenie, ktoré je efektné, prispieva k príjemnému držaniu, ale zobrazovaný obsah tesne pri kraji môže byť mierne skreslený. Displej využíva technológiu LTPO, čo v praxi znamená, že umožňuje meniť obnovovaciu frekvenciu až do 120 Hz. Vyššia obnovovacia frekvencia poskytuje plynulejšie zobrazovanie dynamických scén a rýchlo rolovaného obsahu, no zároveň znamená aj vyššiu spotrebu energie, preto Honor Magic 5 Pro využíva adaptívne nastavovanie obnovovacej frekvencie v závislosti od zobrazovaného obsahu až do 120 Hz, čím zabezpečuje vyššiu energetickú účinnosť a zároveň maximálne plynulé zobrazovanie, ktoré ocenia hlavne hráči. Pomocou interpolácie snímok a technológie AI HDR možno dosiahnuť vyššiu frekvenciu snímok a dynamický rozsah videa na dokonalý zážitok zo sledovania. Samozrejme, najlepšie výsledky dosiahnete pri sledovaní videoobsahu s natívnym HDR 10+. Ku kvalite zobrazovania hlavne dynamických scén prispieva aj samostatný čip. Technológia MEMC (Motion Estimation, Motion Compensation) robí automatickú konverziu obsahu zo SDR na HDR v reálnom čase.
Na reguláciu jasu sa využíva PWM na frekvencii 2160 Hz, ktorú ľudské oko nemá šancu postrehnúť. Maximálny jas v špičke je až 1800 nitov, takže displej s veľkou rezervou spĺňa požiadavky certifikácie HDR10+. Dokáže zobraziť 1,07 miliardy farieb a pokrytie „kinematografického“ gamutu DCI-P3 vám umožňuje vidieť vo filmoch rovnaké farebné odtiene, aké zamýšľali ich tvorcovia. Pri sledovaní dokumentárnych filmov zo streamovacích služieb ma prekvapila brilantnosť a verné podanie farieb. Aj laik dokáže posúdiť vernosť podania farieb napríklad tak, že môže odlíšiť jemné odtiene zelenej farby na záberoch z prírody. Displej je výborne čitateľný aj na priamom slnečnom svetle. Displej OLED umožnil implementovať funkciu Always on, teda zobrazovanie informácií na displeji vypnutého smartfónu.
Displej je chránený odolným sklom, výrobca nešpecifikuje typ. Z výroby je na ňom nalepená ochranná fólia, ktorej hranu cítite na zaoblených okrajoch a pravdepodobne tam nevydrží veľmi dlho. Ultrazvukový senzor odtlačkov prstov pod displejom funguje rýchlo a presne, ibaže je umiestnený trochu nízko. Vďaka ToF senzoru veľmi dobre a zároveň bezpečne funguje aj autentifikácia skenovaním tváre.
Zadnej strane dominuje kruhová platforma fotoaparátov, ktorej vyčnievanie je opticky maskované elegantnou prechodovou krivkou do plochy zadnej steny z odolného skla. Na jej jemne matnom metalickom povrchu sa nezachytávajú odtlačky prstov. Zaoblenie dlhších strán displeja aj zadnej steny umožňuje príjemné a pomerne spoľahlivé držanie. Samozrejmá je odolnosť proti vnikaniu prachu a vody podľa požiadaviek štandardu IP68. Smartfón by mal vydržať 30 minút ponorenia v hĺbke 1,5 m, takže prípadného náhodného pádu do vody sa obávať nemusíte. Kovový rám dáva smartfónu robustnosť a zrejme aj odolnosť, pokiaľ spadne na roh alebo hranu. Odolnosť zadnej steny je diskutabilná, pretože tvrdené sklo je primárne odolné proti poškriabaniu, otázka je, do akej miery je krehké.
Srdcom smartfónu je najmodernejší výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 8 druhej generácie. K dispozícii má 12 GB pamäte RAM LPDDR5X. Výkon procesora vrátane GPU je špičkový a ani pri dlhšom hraní graficky náročných hier sa telo smartfónu nadmerne nezahrieva. Najnáročnejšie výpočtové úlohy na seba preberá jadro Cortex-X3 taktované na 3,2 GHz. Rýchly prenos dát do a z 512 GB úložného priestoru zabezpečuje podpora rozhrania UFS 4.0. Batéria s kapacitou 5100 mAh utiahne aj takúto výkonnú hardvérovú zostavu počas celého dňa veľmi intenzívneho alebo dvoch dní bežného používania. Nabíjať môžete buď pomocou kábla príkonom 66 W, alebo bezdrôtovou nabíjačkou až do 50 W. Funkcia reverzného bezdrôtového nabíjania umožňuje nabíjať iné zariadenia, napríklad hodinky, slúchadlá, prípadne môžete takto dobiť aj iný smartfón maximálnym príkonom 5 W.
Reprodukcia zvuku je, samozrejme, stereofónna a vzhľadom na malé rozmery smartfónu aj prekvapivo kvalitná. Aj pri vyššej úrovni hlasitosti je zvuk takmer bez skreslenia. Novinkou sú technológie AI Directional Sound a AI Privacy Call, takže ľudia vedľa vás nepočujú, čo hovorí človek, s ktorým telefonujete.
Vzadu na kruhovej platforme sú tri plnohodnotné fotoaparáty, LED blesk a senzory zaostrovania. Všetky fotoaparáty majú snímače s rozlíšením 50 megapixelov. Ten hlavný má mierne širokouhlý objektív so svetelnosťou f/1,6 a zorným uhlom ekvivalentným ľudskému oku. Využíva rýchle a presné automatické laserové zaostrovanie. Ultraširokouhlý objektív má uhol záberu 122°, takže pokryje širšiu scenériu. Tento objektív má takisto automatické zaostrovanie a využíva sa aj na makrofotografie. V režime Super Macro môžete snímať z minimálnej vzdialenosti 2,5 cm. Samozrejme, musíte dať pozor, aby bol snímaný objekt dobre osvetlený a nebol zatienený rukou či samotným smartfónom.
Teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou 90 mm (po prepočítaní na full frame) má 3,5-násobný optický zoom. Využíva periskopickú konštrukciu, takže zrkadlo alebo optický hranol pod veľkým otvorom v strede kruhovej platformy zmení smer dopadajúceho svetla o 90 stupňov a ďalej prechádza cez optické členy, umiestnené kolmo na smer snímania. Objektív hlavného fotoaparátu aj teleobjektív majú optickú stabilizáciu. Pri teleobjektíve je účinná stabilizácia obrazu priam nevyhnutnosť. Snímač má rozlíšenie 50 Mpx, takže kombináciou dlhej ohniskovej vzdialenosti a výrezu dosiahnete až 7-násobný zoom bez straty kvality. Teoreticky môžete nastaviť až 100-násobné priblíženie, ale kvalita takýchto záberov je veľmi diskutabilná. Vyšší než 10-násobný zoom sa hodí len na dokumentárne účely, napríklad na prečítanie vzdialeného nápisu a podobne.
Fotoaparáty v implicitnom nastavení kombinujú štyri fyzické pixely do jedného obrazového s cieľom zachytiť viac svetla, takže dobré zábery dosiahnete pri slabom osvetlení alebo v protisvetle. Pri dobrom svetle môžete fotoaparát prepnúť na plné rozlíšenie 50 Mpx a zachytiť viac detailov. Bez ohľadu na žáner fotenia odporúčam mať zapnutú podporu AI. Umelá inteligencia mi nijaký záber nepokazila, no mnohé zlepšila. Jedinou výnimkou je fotenie večer a v noci, kde zrejme trochu predĺži čas expozície, čo aj napriek účinnej stabilizácii môže spôsobiť rozmazanie. Navyše si treba uvedomiť, že stabilizácia kompenzuje len chvenie rúk so smartfónom, na to, aby ste ostro zachytili pohybujúce sa objekty, pomôže len skrátenie času expozície. Nočné zábery sú pomerne dobré, no ak je svetla fakt veľmi málo a podmienky to dovoľujú, odporúčam smartfón o niečo oprieť, prípadne použiť statív a režim Pro s dlhším časom expozície. Veľmi dobre funguje aj režim clona s umelým rozostrením pozadia, ktorý je ideálny na fotenie portrétov. Pri fotení v tomto režime si treba zvyknúť na to, že po stlačení spúšte treba smartfón niekoľko desatín sekundy držať nehybne, inak môže byť záber rozmazaný.
Tri kvalitné fotoaparáty, výkonná čipová súprava a umelá inteligencia umožnili implementovať technológiu Ultra Fusion, ktorá využíva fúziu v celom rozsahu ohniskových vzdialenosti. Výrobca udáva, že táto technológia zvyšuje ostrosť záberov o 29,5 %. Vyskúšal som aj funkciu marketingovo nazývanú Falcon na zachytenie rýchleho pohybu. Smartfón identifikuje pohyb a urobí sériu záberov s expozičným časom 1/1000, pri ktorej sa spoľahlivo „zmrazí“ aj pohyb pretekárskeho auta. Vy si potom zo série záberov vyberiete najlepší. Musím pochváliť kontinuitu farieb pri prepínaní medzi jednotlivými objektívmi pri zoomovaní počas nakrúcania videa. Pri 4K je podporovaná snímková frekvencia 60 fps a takisto HDR10+ aj 10-bitový Magic Log. Vďaka certifikácii IMAX Enhanced a technológii 3D LUT môžete nahrávať videá v kinematografickej kvalite. Videá nakrútené v 4K rozlíšení som potom prehrával na 65-palcovom televízore OLED a musím pochváliť kontrast aj dynamiku farieb. Predný fotoaparát má široký uhol záberu, takže si môžete ľahko urobiť aj skupinovú selfie. Druhý ToF objektív umožňuje snímať vzdialenosť nielen na účel rozmazania pozadia, ale aj na bezpečnú autentifikáciu pomocou 3D tvárovej biometrie.
Honor Magic4 Pro má Android 13 s používateľskou nadstavbou Magic OS 7.0, ktorá bude vyhovovať väčšine používateľov. Využíva strojové učenie, aby si osvojila zvyky používateľa s cieľom optimalizovať spotrebu a priniesť čo najlepší používateľský zážitok.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Výkon, vynikajúci displej, výborné fotoaparáty, pohodlné držanie
- Nízko umiestnený snímač odtlačkov prstov
PARAMETRE:
• Procesor: 4 nm procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (1× 3,2 GHz Cortex-X3 + 2× 2,8 GHz Cortex-A715 + 2× 2,8 GHz Cortex-A710 + 3× 2 GHz Cortex-A510), GPU Adreno 740; pamäť 12 GB RAM; 512 GB úložného priestoru; displej: LTPO OLED 6,81", rozlíšenie 1312 × 2848 px, 460 PPI, obnovovacia frekvencia 120 Hz, HDR10+, 1800 nitov (v špičke); zadný fotoaparát: hlavný fotoaparát 50 Mpx, OIS, f/1,6, ohnisková vzdialenosť 23 mm; ultraširokouhlý 50 Mpx, f/2,0, ohnisková vzdialenosť 13 mm, uhol záberu 122˚, periskopický teleobjektív 50 Mpx, 3,5× optický zoom, OIS, f/2,0, ohnisková vzdialenosť 90 mm; predný fotoaparát 12 Mpx, f/2,4 + 3D ToF senzor; batéria 5100 mAh; nabíjanie: káblové 66 W, bezdrôtové 50 W, 5 W reverzné nabíjanie; konektivita: 5G, LTE, Wi-Fi 6, Wi-Fi Direct, bluetooth 5.2; operačný systém Android 13, nadstavba MagicOS 7.1; rozmery: 162,9 × 76,7 × 8,8 mm; hmotnosť: 219 g
• Cena: 1249 EUR
HODNOTENIE: 9/10
Zobrazit Galériu