S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Motorola Edge 40 / Stredná trieda, ktorá mieri vyššie

0

Nová Motorola Edge 40 prichádza na trh s androidovými smartfónmi, ktorý je pomerne presýtený a zaujať zákazníka nie je jednoduché. Telefón musí ponúkať dobrú kombináciu kvality, zaujímavých funkcií a prijateľnej ceny, čo sú veci, ktorými sa snaží Edge 40 zaujať.

S_1124 T Gaming Advertisement  

Prvé, čo vás po vybalení Edge 40 upúta, je jeho dizajn a nízka hmotnosť. Smartfón je na svoje rozmery nezvyčajne ľahký a tenký. S hmotnosťou iba 167 g je Edge 40 jeden z najľahších smartfónov v pomere k uhlopriečke displeja. V našej testovanej čiernej alebo zelenej verzii je zadná strana zariadenia pokrytá mäkkým povrchom z vegánskej kože. Smartfón je tak príjemný na dotyk a odolný proti odtlačkom. V kombinácii so 6,55" displejom a hrúbkou iba 7,6 mm sa veľmi dobre drží aj bez potreby obalu a väčšinu funkcií možno ovládať jednou rukou. Vegánska koža pokrýva celú zadnú časť vrátane modulu kamier. Celistvú zadnú stranu narúša iba logo výrobcu. Smartfón s certifikáciou IP68 je odolný proti vode a prachu, čo v tejto cenovej kategórii nebýva obvyklé. Haptická reakcia je veľmi dobrá, s malými ostrými vibráciami na spätnú väzbu klávesnice.

Edge 40 má veľký, jasný a zakrivený 6,55" pOLED displej. Je dobre kalibrovaný priamo z krabice, ale môžete sa pohrať s nastaveniami na prirodzenejší alebo sýtejší tón. Panel má FHD+ rozlíšenie 2400 × 1080. Text a obrázky vyzerajú ostré ako britva a displej má zriedkavú obnovovaciu frekvenciu 144 Hz, čo je viac ako 120 Hz, ktoré nájdete na Samsung Galaxy S23 Ultra alebo iPhone 14 Pro. Na rozdiel od týchto vlajkových lodí však nedokáže znižovať frekvenciu až na 1 Hz, aby šetril batériu, môžete nastaviť buď 60, 120, alebo 144 Hz, prípadne auto režim, ktorý skáče medzi 60 až 120 Hz. K tomu možno pridať podporu pre videá HDR10+ a rýchlu dotykovú frekvenciu 360 Hz a máme tu kvalitný, dobre reagujúci displej. Jemné zakrivenie displeja prispieva k lepšiemu držaniu mobilu v ruke. Stereo reproduktory produkujú prekvapivo dobrý zvuk vzhľadom na štíhle telo. Nezaskočí ich prehrávanie hudby na plnú hlasitosť napríklad na Spotify a systém je výborný na hranie hier, aj keď pravá ruka blokuje reproduktor smerujúci nadol naspodku zariadenia pri hraní hier na šírku.

Zariadenie je poháňané čipovou súpravou MediaTek Dimensity 8020, ktorá vykazuje vysoký výkon. Hoci smartfón patrí cenovo do strednej triedy, špecifikácie a výkon ho posúvajú vyššie. Pri každodennom používaní veľmi necítiť rozdiel oproti vlajkovým modelom s čipovou súpravou Snapdragon 8 Gen 2. Výborne zvládol náročné mobilné hry ako Call of Duty Mobile a Asphalt 9 a veľmi dobré výsledky dosahoval aj v benchmarkoch GFX mark, Geek Bench 5 alebo AI Benchmark. Zariadenie si aj pri vysokej záťaži udržuje prijateľnú teplotu a neprehrieva sa.

Vo výbave je 8 GB RAM LPDDRX4 a 256 GB úložiska UFS 3.1, ktoré pomáhajú udržať vysoký výkon. Rozšírenie pamäte pomocou microSD nie je možné a k dispozícii je jeden fyzický slot na nano SIM kartu, ale môžete pridať druhú eSIM. Pripojenie je takisto špičkové – s Wi-Fi 6 a bluetooth 5.2, NFC pre mobilné platby a podporou 5G.

Vyšší model Motorola Edge 40 Pro má trojitú zadnú kameru, na Edge 40 prichádzate o teleobjektív a zostanú vám iba dve kamery vzadu. Hlavná kamera Edge 40 má snímač s rozlíšením 50 Mpx, f/1,4 a veľkosťou 1/1,5". Pre smartfónovú kameru je to výborná svetelnosť a očakával som, že snímky v slabom svetle budú veľmi dobré. Sľubuje to aj marketing spoločnosti Motorola, ale v praxi to nevyšlo až tak dobre.

V noci a vo večerných hodinách sa výsledky líšia od dobrých po veľmi slabé, a to aj v rámci jedného miesta a času. Systém spracovania obrazu pomocou umelej inteligencie má aj svoje slabiny a často záleží na drobnostiach, aby snímku vyhodnotil ináč. Ultraširokouhlá kamera má snímač s rozlíšením 16 Mpx, f/2,2, ktorý robí prijateľné snímky pri dobrých svetelných podmienkach, ale pri slabom svetle je kvalita podpriemerná. Som rád, že aplikácia kamery je urobená jednoducho a bez komplikovaných nastavení, väčšina ľudí chce len otvoriť aplikáciu, cvaknúť a ísť.

Batéria s kapacitou 4400 mAh má podľa výrobcu udržať zariadenie pri živote dva dni a v tomto sa nemýli. Pozitívom je, že aj pri intenzívnejšom využívaní sa dostanete na viac ako jeden deň.

Keby to nestačilo, priamo v balení dostanete 68 W nabíjačku, ktorou batériu nabijete veľmi rýchlo. Vzhľadom na veľkosť celého zariadenia dobre vidieť, akým tempom postupuje vývoj batérií, keď 4400 mAh vojde do takého kompaktného tela.

Motorola Edge 40 je jeden z najlepších smartfónov strednej triedy. Ponúka vynikajúci výkon, skvelý displej a veľmi pekný a ergonomický dizajn.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, displej, rýchlosť nabíjania, výdrž, výkonná nabíjačka v balení
- Slabší výkon fotoaparátov

PARAMETRE:

• Procesor: MediaTek Dimensity 8020, pamäť: 8 GB RAM, 256 GB úložisko, OS: Android 13, displej pOLED 2400 × 1080, 1× slot Nano SIM, 1× eSIM (obe s podporou 5G), batéria LiPol 4400 mAh, rýchle káblové nabíjanie max. 68 W, bezdrôtové Qi nabíjanie 15 W, podpora 5G sietí, pripojenia: Wi-Fi 6 (2,5 GHz, 5 GHz), ďalšie: bluetooth v5.2, USB typ C (2.0), NFC, navigácia (GPS, Galileo, Glonass), fotoaparáty: 50 Mpx (f/1,4; 1,0 μm), technológia Quad Pixel, PDAF, optická stabilizácia obrazu (OIS),13 Mpx (f/2,2; 1,12 μm), zorný uhol 120°, makro, predný: 32 Mpx (f/2,4; 1,4 μm), technológia Quad Pixel, odolnosť IP68, video max. 4K 30p, rozmery: 158,43 × 71,99 × 7,49 mm, hmotnosť: 167 g, farba Eclipse Black

• Cena: 599 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať