CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Huawei P20 Pro: dlhodobý test

0

Väčšinu smartfónov máme k dispozícii na testovanie týždeň, maximálne dva, v prípade najnovšej vlajkovej lode Huawei P20 Pro bola história oboznamovania sa oveľa zaujímavejšia. Počas neoficiálneho predstavenia, ktoré sa konalo trochu v predstihu pred svetovou premiérou v Paríži, som mal možnosť prístroj testovať približne tri hodiny.

Na prvý pohľad málo času, ale v dejisku prezentácie bolo pripravených 8 stanovíšť, kde som mohol za asistencie špecialistov vyskúšať jednotlivé funkcie fotoaparátu na starostlivo pripravených scénach, ako napríklad modelová železnica v tmavej miestnosti, modelky na testovanie fotenia portrétov, scéna na testovanie 1, 3 a 5-násobného zoomu, naaranžované jedlo a takisto modely a obrazy na testovanie rozpoznania exteriérových scén, ako je pláž a vodopád. Bez preháňania môžem konštatovať, že tri hodiny takéhoto testovania sú ekvivalentné niekoľkodňovému testu, kde by som musel testovacie scény hľadať a aranžovať, nehovoriac o špecialistoch predvádzajúcich nové funkcie.

Opis skúseností začnem komponentom, ktorý síce funguje perfektne, ale používam ho len veľmi sporadicky. Uhádli ste, je to snímač odtlačkov prstov. Autentifikácia pomocou rozpoznávania tváre, a to aj v tme, funguje tak dobre a spoľahlivo, že oválny snímač odtlačkov pod displejom vlastne používam v jedinej situácii, keď mi smartfón slúži na navigáciu pri jazde autom a P20 mám v držiaku. Poloha snímača pod dis­plejom sa ukázala ako správna a užitočná. Navyše plocha snímača odtlačkov supluje trojicu androidových tlačidiel, takže používateľ nemusí používať virtuálne tlačidlá.

Výrez v hornej časti dis­pleja s odstupom času posudzujem už nie ako dizajnový výstrelok, ale logickú evolúciu, ktorej sa už prispôsobili výrobcovia displejov. Modelov s výrezom teda bude pribúdať a podobne ako pomer strán 18:9 sa stane de facto štandardom, ktorý budú musieť brať do úvahy vývojári aplikácií. Android 8.x už výrez plne akceptuje. Pri dlhodobom používaní s výrezom nemala problém žiadna androidová aplikácia. Navyše Huawei P20 Pro má výrez veľmi úzky. Je v ňom miniatúrny reproduktor, predná kamera a proximity senzor snímajúci priblíženie telefónu k uchu. P20 Pro má displej s uhlopriečku 6,1", pomerom strán 18,7:9 a rozlíšením 2240 × 1080 pixelov.

Výkon a výdrž

Elektronickým srdcom smartfónov je čipová súprava vlastnej výroby Kirin 970 s neurónovým procesorom (NPU), ktorá bola prvýkrát použitá v Huawei Mate 10 Pro. Pre znalcov niekoľko jej parametrov: Octa-core 4× Cortex A73 2,36 GHz + 4× Cortex A53 1,8 GHz. Grafické jadro je Mali G72. Procesor má k dispozícii 6 GB RAM a úložná kapacita je 128 GB. Výkon je na úrovni konkurencie s procesormi Qualcomm Snapdragon 845 či Exynos 9810, takže v tomto ohľade niet čo riešiť. Z komunikačných parametrov spomeniem LTE cat. 18, a to na obidvoch SIM kartách, samozrejmá je aj podpora VoLTE. Batéria modelu P20 Pro má kapacitu 4000 mAh. Technológia Supercharge umožňuje nabíjať smartfóny prúdom 5 A pri napätí 4,5 V. Batéria sa nabije približne za 80 minút.

Odolnosť

Prekvapila ma tvrdosť a odolnosť sklenej zadnej steny. Po trojmesačnom každodennom používaní a nosení vo vrecku bez ­puzdra, často aj s kľúčmi, prípadne ešte s iným smartfónom, nie je ani na zadnej stene, ani na sklených plochách prekrývajúcich objektívy ani jediný škrabanec, ktorý by bol viditeľný pri zbežnom pohľade. Pri pozornejšom prezeraní pod silným svetlom som zbadal tri jemné vlásočnicové mikroskopické krátke ryhy. Možno si poviete, prečo som pri hodnotení odolnosti proti poškriabaniu začal zadnou stenou. Má to logiku. Displej je totiž chránený fóliou, ktorú tam nalepil výrobca. Na nej takisto vidno jemné náznaky rýh, ale v tomto prípade to vôbec neprekáža. Podľa stavu povrchu fólie po troch mesiacoch odhadujem, že ju bude treba vymeniť po roku používania. Displej bude stále ako nový a vlastnosti povrchu fólie pri gestách sa nelíšia od displejov s oleofóbnou vrstvou.

Daňou za atraktívny dizajn a sklenú zadnú stenu je jej šmykľavosť, ale v tomto ohľade si záujemca o vlajkový smartfón nevyberie. Prakticky všetky nové vlajkové lode akoby medzi sebou súperili o to, ktorý bude mať šmykľavejšiu zadnú stenu. Odporúčam teda veľkú opatrnosť alebo puzdro, najlepšie priesvitné silikónové, ktoré nezakryje dielo dizajnérov, obzvlášť ak máte variant twilight s elegantnými a nevtieravými gradientmi z jemnej tyrkysovej do fialovej farby. Telefón mi niekoľkokrát spadol, ale len zo stolíka alebo pracovného stola na laminátovú podlahu a vždy to prežil bez ujmy. Vodovzdornosť sa našťastie k slovu ešte nedostala, aspoň nie pri namočení. Vlhkosť z potu a občasné telefonovanie v daždi neprekážajú.


Umelá inteligencia rozpoznáva motív záberu

Tri objektívy s umelou inteligenciou

Všetky pripravené testovacie stanovištia počas predpremiéry boli zamerané na funkcie fotoaparátu, ani jedno na demonštráciu latencie dátových prenosov LTE či podobných technologických špecialít. Je to logické, pretože fotografovanie a filmovanie budú hlavnou tvorivou činnosťou jeho používateľov.

Model P20 Pro má tri objektívy. Prvý zhora má dlhšiu ohniskovú vzdialenosť ekvivalentnú 80 mm pri full frame a za ním je farebný snímač s rozlíšením 8 Mpx. Pod ním v spoločnom oválnom monobloku je široko­uhlý objektív takisto s farebným snímačom, ale s rozlíšením až 40 Mpx. Toto rozlíšenie je voliteľné, implicitne je nastavené fotografovanie s rozlíšením 10 Mpx. Tretí objektív je samostatný a má monochromatický snímač s rozlíšením 20 Mpx. Takáto kombinácia umožňuje nastaviť zväčšenie 1×, 3× a 5×. Trojnásobný zoom sa dosiahne opticky a ďalšie dvojnásobné zväčšenie zabezpečí hybridný zoom. Spočiatku som si na takéto odstupňovanie zväčšenia nevedel zvyknúť a uprednostnil by som možnosti 1×, 2× a 5×. Rýchlo som pochopil, že sa ma tvorcovia fotoaparátu snažia vychovávať. Keď mi už nevyhovuje základný uhol pohľadu, trochu širší, než je uhol pohľadu voľným okom, a nechcem alebo nemôžem prísť bližšie, naservírujú mi vyššie zväčšenie (3×), aby som sa koncentroval na zachytenie nejakého detailu. A ak chcem detail ešte priblížiť, mám k dispozícii aj zväčšenie 5×. V režimoch 3× a 5× je však trochu problém odfotiť pohybujúci sa objekt, často bude mierne rozmazaný. Možnosť nastaviť rozlíšenie 40 Mpx je lákavá, no v tomto režime nie je podporované ani zoomovanie, ani ­automatická detekcia scény a s ňou súvisiaca softvérová optimalizácia snímky. Rovnako treba pár dní skúseností, aby ste vedeli odhadnúť, kedy zapnúť HDR. Väčšinou účinne pomôže „vytiahnuť“ námet záberu z presaturovaného pozadia.

V režime Noc nie je problém odfotiť aj veľmi slabo osvetlenú scénu. Počas niekoľkosekundovej expozície z ruky máte pocit, že toto sa jednoducho nemôže podariť a záber bude rozhýbaný. Väčšinou nebude. Nočný režim funguje tak, že sa automaticky urobí takzvaný pilotný záber pri expozičnom čase, ktorý sa s dobrým stabilizátorom (a ten Huawei P20 má) dá udržať, napríklad 1/10 s. Následne sa z ďalších záberov alebo kontinuál­neho snímania zbiera svetlo na prekreslenie detailov objektov, ktoré sa nepohybujú. O princípe snímania svedčí fakt, že pohybujúce sa objekty sú vykreslené oveľa tmavšie než statické. Nočný režim a, samozrejme, aj HDR odporúčam ­vyskúšať aj pri snímaní cez deň pri veľkom kontraste svetlo – tieň.


Dynamika jasu umožňuje bez problémov fotiť aj takéto scény

Dlhšie som si zvykal aj na ďalšiu špecialitu fotoaparátu P20 Pro, ktorým je oznam: „Držte telefón pevne, fotografia sa vyostruje.“ Zobrazuje sa nielen pri fotení v zlých svetelných podmienkach, ale občas aj pri fotení na pravé poludnie. V čom je problém? Pri fotení držíte telefón pevne, aktivujete spúšť, ako reakciu počujete simulovaný zvuk uzávierky, takže považujete záber za zosnímaný a držanie uvoľníte. No a vtedy uvidíte na displeji spomínaný oznam. Spočiatku som reagoval tak, že som záber opakoval. Potom som vždy zistil, že mám na karte dva dobré zábery a moja obava o rozhýbanú snímku bola zbytočná. Napriek tomu som získal návyk, ktorý podvedome praktizujem aj pri fotení zrkadlovkou či kompaktom, že nejakú desatinku sekundy po cvaknutí uzávierky držím fotoaparát pevne a takýto návyk v žiadnom prípade nie je na škodu.

Umelá inteligencia v tomto prípade umožňuje stieranie rozdielov medzi fotografmi začiatočníkmi a profesionálmi. Samo­zrejme, smartfón s miniatúrnymi šošovkami a obrazovými snímačmi nemôže suplovať zrkadlovku, no prvky umelej inteligencie umožnia urobiť taký kvalitný záber, ako je to za daných okolností možné. Pri fotografovaní športových aktivít, detí či domácich miláčikov oceníte prediktívne zaostrovanie na pohybujúce sa objekty. V automatickom režime sa umelá inteligencia snaží rozpo­znať fotografovanú scénu a podľa toho nastaviť parametre expozície. Rozpoznávajú sa scény typu jedlo, pláž, sneh, vodopád, východ a západ slnka, ohňostroj, skupina ľudí, zelená príroda, kvety, účinkujúci na pódiu či textový dokument. Automaticky k nim priraďuje vhodné nastavenie. Podľa typu scény takisto obrazový procesor spracuje záber z hľadiska farebnej tepoty, sýtosti farieb a ďalších atribútov. Na určenie scény sa využíva pravdepodobne pomerové meranie plôch a AI sa rozhodne podľa dominantnej plochy a plochy, ktorá je bližšie. Ak teda komponujete na tretiny a urobíte snímku pláže, kde 2/3 zaberá pláž, nastaví sa režim pláž. Ak na zábere bude dominantná obloha, bude nastavený režim modrá obloha. Podobne je to aj pri scénach typu zeleň + obloha. Azda najvariantnejší scenár, a teda najtvrdší oriešok na rozpoznanie je jedlo, no umelá inteligencia jedlo takmer vždy bezpečne rozpoznala. Veľmi často som používal aj režim sken dokumentov. Nastaví sa nielen vtedy, ak fotíte papiere, ale aj premietacie plátno na konferencii.

V porovnávacom teste účinnosti stabilizátora pri nakrúcaní videa sa Huawei P20 Pro umiestnil na druhom mieste tesne za Sony Xperia XZ2, takže predstihol aj Samsung Galaxy S9+. Pre zaujímavosť, Sony nemá optickú stabilizáciu, len softvérovú, ale firma má dlhoročné skúsenosti s výrobou fotoaparátov. Huawei P20 Pro využíva kombináciu optickej a softvérovej stabilizácie na všetkých troch objektívoch.

Využitie dvoch objektívov umožňuje aj detekciu hĺbky farebnej scény, ktorá sa v režime portrét a clona využije na rozmazanie pozadia. V režime clona nastavíte hodnotu virtuálnej clony a následne zaostríte na objekt záujmu. Neskôr v postprodukcii môžete tieto parametre zmeniť a získať tak záber s úplne inou hĺbkou ostrosti.

Na veľkej obrazovke

V mojom prípade stačil na pripojenie ­Huawei P20 Pro k monitoru len kábel USB-C. Podobne ako pri Huawei Mate 10 nie je potrebná dokovacia stanica. Ak nemáte monitor s možnosťou pripojenia cez USB-C, stačí použiť akúkoľvek redukciu z USB-C na HDMI. Na veľkej obrazovke je zobrazená pracovná plocha a aplikácie v oknách, tak ako sme zvyknutí pri desktopových operačných systémoch. Displej smartfónu sa môže využívať ako inteligentný touchpad, samozrejme, na čo najkomfortnejšiu prácu môžete cez bluetooth pripojiť klávesnicu a myš. Potom môžete pracovať s dokumentmi vo svojej obľúbenej aplikácii. Aj komfort pri editovaní fotiek a videa je neporovnateľne vyšší než na malom displeji smartfónu. Zobrazovanie je nezávislé, takže počas tvorby textu v textovom editore môžete pokojne zo smartfónu zatelefonovať alebo prijať hovor bez toho, aby to ovplyvnilo zobrazenie na veľkej obrazovke.

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať