Recenzia: Samsung Galaxy Note 9: Pracovný nástroj s inovovaným stylusom
Testovanie novej vlajkovej lode Samsungu som začal netradične – pripojením k veľkému monitoru. Spolu s klávesnicou a myšou pripojenou cez bluetooth som získal plnohodnotný pracovný nástroj, na ktorom som mohol pohodlne napísať nielen túto recenziu, ale aj ostatné články počas týždňa, keď som mal Note 9 požičaný.
Plnohodnotná práca na veľkej obrazovke
Jedna z kľúčových noviniek Note 9 je možnosť pripojenia sa k zobrazovacím zariadeniam s veľkou obrazovkou priamo, bez nutnosti použitia dokovacej stanice Dex Pad. Na pripojenie niektorých moderných monitorov, ktoré buď priamo, alebo cez dokovaciu stanicu, ktorá je súčasťou ich podstavca, podporujú prenos obrazu cez port USB-C, vám stačí kábel. Ostatné monitory, projektory či televízory pripojíte pomocou lacnej a dostupnej redukcie z USB-C na HDMI. Ak dokovaciu stanicu Dex Pad máte, získate pridanú hodnotu v možnosti pripojenia ďalších zariadení cez porty USB, navyše dokovacia stanica má aj ventilátor, ktorý pripojený telefón chladí.
Note 9 v režime DeX som testoval v najväčších letných horúčavách a prídavné chladenie nepotreboval. Výhodou DeX Padu, prípadne priameho pripojenia k monitoru je aj napájanie počas práce. Ak máte pripojený monitor, projektor alebo televízor cez redukciu z USB-C na HDMI, telefón nebude napájaný a nabíjaný. Napriek tomu vďaka batérii s kapacitou 4000 mAh vydržíte v tomto režime fungovať pomerne dlho, za hodinu práce vo Worde klesne kapacita batérie približne o 15 – 20 %. Ak sa pripojíte k monitoru, ktorý podporuje vstup USB-C priamo, telefón bude cez tento kábel zároveň aj napájaný a nabíjaný.
Po pripojení k zobrazovaciemu zariadeniu môže displej Samsung Galaxy Note 9 poslúžiť ako plnofunkčná druhá obrazovka, takže niektoré aplikácie, napríklad textový editor, môžete mať spustené na monitore a niektoré súčasne na displeji smartfónu. V niektorých aplikáciách, povedzme webovom prehliadači, sa v multitaskingu môžete prepínať medzi malou a veľkou obrazovkou, napríklad nájsť si zaujímavý materiál na smartfóne a následne si ho zobraziť na veľkej obrazovke monitora.
Ak chcete otvoriť niektoré aplikácie, napríklad Word na smartfóne, pričom máte v tejto aplikácii už rozpracovaný dokument na monitore, musíte aplikáciu reštartovať, pričom sa rozpracovaný dokument uloží. Dotykový displej Note 9 môžete použiť ako touchpad, na presúvanie obsahu pomocou funkcie drag and drop, prípadne pracovať na monitore s niekoľkými oknami zároveň. Ak chcete emulovať pravé tlačidlo myši, napríklad na zmenu veľkosti okna, stačí umiestniť kurzor na hranu okna a pridržať. Takto sa emuluje zatlačenie tlačidla.
Predpokladám, že režim práce na veľkej obrazovke začne využívať čoraz viac nielen podnikových, ale vďaka možnosti priameho pripojenia aj domácich používateľov. Odporúčam každému režim DeX vyskúšať, pre mnohých sa to stane návykovou záležitosťou. Len na doplnenie, prakticky každý telefón od vyššej strednej triedy umožňuje pripojenie k veľkej obrazovke, ale takýto režim ponúka len geometricky zväčšený obraz, ktorý je zobrazený na displeji. Naproti tomu režim DeX umožňuje naplno využiť plochu monitora. Zobrazuje sa viac ikon, môžete otvoriť aplikácie vo viacerých oknách. Komfortom práce sa tento režim približuje klasickým desktopovým operačným systémom Windows a Mac OS.
Dizajn a konštrukcia
Dizajnéri Samsungu pri návrhu „deviatkových“ modelov rešpektujú zásadu, že osvedčené veci sa nemajú meniť. Jediné, čo sa u predchádzajúcich modelov Note 8 a aj Galaxy S8 neosvedčilo, bolo umiestnenie snímača odtlačkov prstov vedľa objektívu. Kým si používateľ na toto netypické umiestnenie zvykol, občas sa dotýkal objektívov. Note 9 má snímač odtlačkov v oveľa lepšej polohe pod vodorovne orientovanou a jemne orámovanou obdĺžnikovou plochou. Na nej je umiestnený tandem objektívov, blesk a senzory. Týmto počinom a nepatrnou zmenou rozmerov Samsung urobil radosť nielen používateľom, ale aj výrobcom krytov a puzdier. Snímač odtlačkov je tradične rýchly a veľmi presný, no pravdepodobne budete využívať biometrické metódy snímajúce obraz tváre a/alebo očnej dúhovky.
Pri pohľade spredu je dizajn na nerozoznanie od Note 8, pretože zväčšenie uhlopriečky o desatinu palca asi nepostrehnete. Polomer zaoblenia dlhších hrán displeja sa ustálil na kompromise medzi atraktívnosťou a funkcionalitou. Predná a zadná zaoblená stena z odolného skla Corning Gorilla Glass 5 je cez ergonomicky pôsobiacu fazetku plynulo napojená na kovový rám. Sklo na zadnej stene umožňuje bezdrôtové nabíjanie a pôsobí dojmom luxusu.
Samozrejme, aj tu platí „niečo za niečo“, a tak si na extrémnu šmykľavosť musí používateľ dať pozor. Kovový rám je v hornej aj dolnej časti prerušený plastovými prúžkami, ktoré umožnia prístup signálu dovnútra k anténam. Vľavo je kolískové tlačidlo ovládania hlasitosti a tlačidlo aktivujúce digitálnu asistenčnú službu Bixby. Iná funkcia sa mu priradiť nedá. Vpravo je tlačidlo napájania. V hornej časti je kombinovaná zásuvka na kartu SIM/microSD a otvor na mikrofón, ktorý počas telefonovania sníma okolitý hluk, aby ho bolo možné v protifáze eliminovať. Dolná hrana obsahuje port USB-C, slot na uloženie elektronického pera S-Pen a Samsung zostal verný aj 3,5 mm konektoru na pripojenie slúchadiel. V balení sú pomerne kvalitné slúchadlá AKG. Smartfón aj pero sú odolné proti prachu a vode na úrovni IP68, takže vydržia 30 minút pod vodou v hĺbke 1,5 metra.
Inovované viacúčelové pero S-Pen
Pero S-Pen, ktoré k produktovej rodine Note neodmysliteľne patrí, vyzerá dizajnovo a konštrukčne na prvý pohľad rovnako ako pero z predchádzajúceho modelu Samsung Galaxy Note 8. Vnútri pera sa však skrýva jedna z najrevolučnejších inovácií. Technológiu Wacom totiž nahradila interakcia medzi perom a smartfónom prostredníctvom bluetoothovej komunikácie. To umožnilo využiť tlačidlo na pere na diaľkové ovládanie rôznych funkcií. Môžete naprogramovať akciu na jednoduché a dvojité stlačenie.
Najviac asi oceníte implicitnú funkciu spúšťania fotoaparátu a po pripojení k monitoru, televízoru či projektoru prepínanie obrázkov v galérii alebo ovládanie prezentácie. Pero dokáže rozlíšiť 4096 úrovní prítlaku, takže môžete ovplyvniť hrúbku kreslenej čiary. V čiernej verzii Note 9, ktorú som mal k dispozícii na testovanie, je aj pero čierne. Atraktívnejšiu žltú farbu pera má modrá verzia Note 9. Funkcie ovládané pomocou pera sa nezmenili, Samsung si uvedomil dôležitosť kontinuity.
Prispôsobiteľná ponuka ikoniek funkcií sa zobrazí po vysunutí pera. Môžete písať poznámky na obrazovku uzamknutia a pripnúť ich tam na pol hodiny, urobiť screenshot označenej časti obrazovky, písať a kresliť do screenshotov celej obrazovky, označiť text na preklad či napísať živú správu, ktorá sa príjemcovi zobrazí ako animácia vášho písania a kreslenia. Pero je napájané zo superkondenzátora, po zasunutí do smartfónu sa nabije za 40 sekúnd.
Infinity AMOLED displej s HDR10
Ak chcete využiť maximálne rozlíšenie QHD, musíte si ho nastaviť. V snahe šetriť energiu a nezaťažovať grafický procesor je implicitne nastavené rozlíšenie FHD+ (2220 × 1080 pixelov). Uhlopriečka 6,4" je nameraná tak, že sa neberie do úvahy zaoblenie rohov. Pomer strán 18,5:9 umožňuje pohodlné držanie aj pri takejto veľkej uhlopriečke. Technológia AMOLED je, čo sa týka vernosti farieb, kontrastu či sýtosti čiernej farby, absolútna špička. Certifikát Mobile HDR10 je záruka, že filmy v tomto štandarde budú zobrazované v originálnych farbách. Rozsah pozorovacích uhlov je takisto vynikajúci, bez známok farebného skreslenia. Pri večernom používaní odporúčam zapnúť filter modrého svetla.
Samozrejmosť pri vlajkových smartfónoch Samsungu je režim Always On umožňujúci trvalé zobrazovanie niektorých užitočných informácií na obrazovke uzamknutia. Farby sú u Samsungu už tradične mierne presaturované, aby sa používateľom smartfónu páčili. Displej pokrýva 142 % farebného gamutu sRGB a 113 % gamutu DCI-P3, ktorý sa využíva na porovnávanie vernosti farieb televíznych displejov. Pri pohľade z extrémneho uhla, pri akom sa však nik na displej smartfónu nepozerá, som si všimol nepatrný posun farebného spektra do modra. Kolorimetrom som nameral maximálny jas 680 nitov. Veľmi dobre funguje aj aktivovanie pomocou prispôsobiteľného panela, ktorý sa aktivuje gestom posunu prsta od zaoblenej hrany displeja smerom do stredu. V spodnej časti je displej citlivý na tlak, takže zatlačením môžete zobraziť skrytú navigačnú listu a prejsť priamo na domovskú obrazovku.
Hardvér, výkon, výdrž a bezpečnosť
Samsung už tradične vyrába svoje vlajkové modely s dvoma typmi procesora. Pre geograficko-ekonomický región EMEA je to Exynos 9810 Octa, zatiaľ čo pre Čínu a USA sa Note 9 podobne ako S9/S9+ dodáva s procesorom Qualcomm Snapdragon 845. Rôzne sú aj grafické jadrá. Exynos má integrované GPU Mali-G72 MP18 a Qualcomm zas Adreno 630. Výkonovo je na tom Note 9 približne rovnako ako S9+. Aj keď podľa výsledkov to nie je najvýkonnejší vlajkový smartfón na našom trhu, je to špičkové zariadenie na prácu aj pre najnáročnejších hráčov. Všetky aplikácie aj hry vrátane Fortnite, ktoré som testoval, bežali plynule a bez akéhokoľvek zaváhania. Kapacita interného úložného priestoru 128/512 GB (podľa typu) vyhovie na akýkoľvek scenár a verzia s 512 GB pamäte, prípadne ešte doplnená pamäťovou kartou až na celkovú kapacitu 1 TB je viac než postačujúca aj na 4K videá, kde sa na minútu záznamu spotrebuje pol megabajtu kapacity.
Uniknuté informácie sa zmieňovali o nezvyčajne dlhej výdrži na batériu, a tak pri sledovaní videa zo svetovej premiéry Note 9 som bol zvedavý na tento údaj. Tipoval som dva dni, takže som bol trochu prekvapený, keď bola oznámená výdrž „jeden celý deň“. Aj to je, samozrejme, lepšie ako nutnosť nosiť so sebou powerbank a na sklonku dňa dobíjať. Batéria s kapacitou 4000 mAh sa z originálnej nabíjačky nabíja cez port USB-C pri napätí 9 V/1,6 A. Nabíjanie trvá približne dve hodiny, pričom za hodinu sa batéria nabije na 65 %. Testoval som aj nabíjanie výkonnejším zdrojom od počítača MacBook Pro, ktorý je pri 9 V schopný dodať prúd 3 A, no nabíjací prúd aj čas nabíjania zostali rovnaké. Aj pri pomerne intenzívnom používaní mi batéria vydržala jeden deň s 35 % rezervou.
Bezpečnú autentifikáciu používateľa spoľahlivo rieši skener tváre, skener očnej dúhovky, prípadne na vyššiu spoľahlivosť kombinácia týchto metód a, samozrejme, aj už spomínaný snímač odtlačkov prstov. Skener dúhovky dobre funguje aj v slabom svetle.
Zvuk
Reprodukcia zvuku je stereofónna. Jeden kanál hrá reproduktor na dolnej hrane a druhý kanál menší reproduktor v hornej časti predného panela nad displejom, ktorý sa využíva pri telefonovaní. Ten má menej basov, ale to nie je na prekážku, pretože priestorovú informáciu nesú tóny vyšších frekvencií. Samsung stále zostáva verný klasickému 3,5 mm slúchadlovému konektoru jack, takže bez problémov môžete pripojiť akékoľvek slúchadlá, prípadne aj externé reproduktory.
Fotoaparát s umelou inteligenciou
Fotoaparáty sú hardvérovo identické s fotoaparátmi v Samsung Galaxy S9+. Jeden objektív je širokouhlý, druhý má dlhšiu ohniskovú vzdialenosť. Širokouhlý snímač s uhlopriečkou 1/2,55" (rozmer pixela 1,4 µm) je za objektívom s uhlom záberu 77˚. Tento objektív umožňuje prepínať clonu medzi hodnotami F/1,5 a F/2,4. Rozdiel je však menší ako dve clonové čísla, takže nemá veľký vplyv na hĺbku ostrosti, preto duálna clona slúži predovšetkým na prispôsobenie sa svetelným podmienkam. Zmena clony z F/1,5 na F/2,4 znamená, že pri vyššej clone sa na snímač dostane približne trikrát menej svetla. Clonu prepína automatika podľa aktuálnych svetelných podmienok alebo v režime PRO ju môžete prepínať vy. Teleobjektív má uhol záberu 42˚, rozlíšenie 12 Mpx. Objektív má svetelnosť F/2,4, veľkosť senzora je 1/3,6". Obidva objektívy majú optickú stabilizáciu.
Praktické skúsenosti ukázali, že podobne ako pri S9+ aj fotoaparát Note 9 preferuje zaclonenie na F/2,4, ak je to z hľadiska svetelných podmienok možné, pretože zaclonený objektív má lepšiu kresbu. Dvojica objektívov hlavného fotoaparátu sa využíva aj na umelé rozostrenie pozadia. Analýzou obrazu sa určia vzdialenosti objektov v zábere, takže pri zaostrení na objekt v popredí vie obrazový procesor umelo rozostriť pozadie. Samsung tento režim označuje ako mód dynamického zaostrenia.
Videá v rozlíšení 4K môžete už nakrúcať aj pri snímkovej frekvencii 60 FPS, ale bez stabilizácie. Optická stabilizácia funguje od režimu 4K@30fps. A funguje výborne, hoci vlajkové smartfóny iných výrobcov nepredstihla. Vynikajúce je aj superspomalené video, predovšetkým automatické spúšťanie nahrávania, ktoré rozpozná rýchly pohyb v označenom priestore záberu.
Ani Samsung neodolal vnadám umelej inteligencie a implementoval ju aj do fotoaparátu Note 9, takže v konečnom dôsledku toto je rozdiel oproti S9+. Umelá inteligencia dokáže rozlíšiť približne 20 rôznych typov scén a podľa toho nastaví parametre expozície a postupy spracovania „surových“ údajov zo snímača do konečnej podoby fotografie. V porovnaní s S9+ sa veľmi zlepšili možnosti fotografovania v protisvetle, aj keď niekedy to umelá inteligencia pri zvýrazňovaní detailov alebo odlíšení tmavého objektu na popredí od svetlého pozadia preženie a okolo objektu sa vytvorí neprirodzený obrys, akoby aura.
Umelá inteligencia upozorní mobilného fotografa, ak nadobudne dojem, že niečo nie je v poriadku, napríklad ak osoba na sólo či skupinovom portréte žmurkla, prípadne záber je rozmazaný či roztrasený. Takéto upozornenie je veľmi cenné, pretože snímka sa dá okamžite opakovať. Výrobca deklaruje aj indikáciu zašpinenia objektívu, skúsil som to otestovať nanesením jemnej čiarky mastnoty hrotom špáradla. Pri fotení objektu oproti oblohe sa ušpinenie v zábere prejavilo, no smartfón naň neupozornil. Možno ani nebolo treba, efekt vytvorený šmuhou pripomínal stopu prúdového lietadla na oblohe.
Fotoaparát si poradí aj pri záberoch v protisvetle
Softvér
Dominantnú úlohu hrá vydarená a čoraz lepšie optimalizovaná nadstavba Samsung Experience UX vo verzii 9.5. Operačný systém sa uplatňuje hlavne ako platforma bežiaca vo väčšine prípadov na pozadí. S jeho natívnymi obrazovkami sa stretnete napríklad na niektorých obrazovkách nastavenia. Ponuku aplikácií v menu si môžete zoradiť nielen podľa abecedy, ale aj podľa potreby. Bočné panely a panel s rýchlymi nastaveniami fungujú intuitívne, takže v používateľskom rozhraní sa rýchlo zorientujú aj používatelia, ktorí prešli na Samsung z iných značiek smartfónov.
Resumé
Samsung Galaxy Note 9 je ideálny smartfón pre podnikových používateľov, a pokiaľ nie je prekážkou cena, aj pre náročných bežných používateľov. Napokon tieto oblasti sa prelínajú v rámci trendu BYOD, teda používania vlastných zariadení aj na pracovisku. Ak nepočítam problematický Note 7, posledné dva modely, ktoré sa na Slovensku predávali, boli Note 4 a Note 8. Pre prípadných majiteľov Note 4 je deviatka jasná voľba. Pre majiteľov Note 8 nový model s výnimkou pera využívajúceho bluetooth a umožňujúceho ovládať niektoré funkcie na diaľku neprináša toľko funkcií, aby ich to motivovalo na kúpu Note 9.
Verné podanie farieb bez presaturovania
Parametre:
Procesor: osemjadrový 64-bitový Exynos 9810 Octa (4× 2,7 GHz + 4× 1,7 GHz), 10 nm technológia; grafika: Mali-G72 MP18; pamäť: 6 GB RAM, úložný priestor 128/512 GB, rozšíriteľný kartou microSD do 512 GB; displej: 6,4" Quad HD+ Super AMOLED (2960 × 1440), 521 ppi; fotoaparát: zadný širokouhlý: Dual Pixel 12 Mpx (f/1,5 alebo f/2,4), optická stabilizácia na obidvoch objektívoch; zadný teleobjektív 12 Mpx, svetelnosť f/2,4; predný: 8 Mpx (f/1,7); sieť: LTE Cat. 18 (podľa trhu a operátora); konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), VHT80 MU-MIMO, 1024QAM bluetooth v 5.0 LE do 2 Mb/s, ANT+, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass, Beidou); senzory: barometer, snímač odtlačkov prstov, gyrosenzor, kompas, Hallov senzor, snímač očnej dúhovky, senzor priblíženia; batéria: 4000 mAh; operačný systém: Android 8.1 (Oreo); rozmery: 161,9 × 76,4 × 8,8 mm; hmotnosť: 201 g; benchmark AnTuTu: 242 382, 3D mark (test Sling Shot Extreme): 3321
Cena: 999 EUR (128 GB), 1249 EUR (512 GB)
PLUSY, MÍNUSY:
+ Špičkové inovatívne pero, výborný displej, vysoký výkon, osvedčený elegantný dizajn, vynikajúci fotoaparát, režim DeX bez dokovacej stanice, veľká úložná kapacita
- Tlačidlu Bixby sa nedá priradiť iná funkcia
HODNOTENIE:
Dizajn: 98 %
Výkon: 98 %
Funkcionalita: 92 %
Celkovo 96 %