IBM má čip so 4096 jadrami. Stavbou pripomína mozog, simuluje nervové synapsie mozgu.
Ľudský mozog je svojim spôsobom najsofistikovanejší počítač. Dokáže sa učiť nové veci za pomoci malého množstva dát, vie rozpoznať objekty, chápať reči a reagovať na zmeny. Aj preto sa vedci dlhodobo snažia vytvoriť počítač, ktorý by mozog imitoval.
Zatiaľ čo sa výskumníci v minulosti sústredili najmä na vývoj softvéru, ktorý by sa učil ako mozog, v poslednej dobe sa snažia vymyslieť aj hardvér, pripomínajúci stavbu mozgu. Medzi takéto spoločnosti patrí aj IBM, ktorý nedávno predstavil svoj čip TrueNorth.
Ten je vybavený 4096 jadrami. Jeho stavba imituje milión ľudských neurónov a 256 miliónov synapsií, teda prepojení medzi nervovými bunkami. Vďaka tejto stavbe dokáže čip spracovávať dáta podobným spôsobom, ako keď ľudský mozog prijíma informácie vo forme nervových impulzov. Treba však dodať, že mozog spracúva dáta viacerými spôsobmi a čip imituje iba jeden z nich.
TrueNorth vďaka tomu funguje inak ako tradičné počítače. IBM testovalo čip v praxi a zisťovalo, ako si poradí ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH