Injekcia, ktorá vstriekne do oka nanočastice, umožňí vidieť v infračervenom svetle
Možno to vyzerá ako sen, ale niektorí vedci hovoria, že by sme mohli vidieť aj mimo vlnových dĺžok svetla pridelených nášmu zrakovému systému. Výskumníci z čínskej Univerzity vedy a technológie zistili, že po tom, čo myšiam injekčnou striekačkou vstrekli do sietnice špeciálne nanočastice pôsobiace na ich fotoreceptory, boli schopné vnímať svetlo blízke infračervenému (near-infrared – NIR). Naznačuje to, že rovnaký účinok by sa dal dosiahnuť aj u ľudí (za predpokladu, že by im nevadila ihla v oku).
Ľudské oko môže vidieť vlnové dĺžky svetla len medzi 430 a 770 nanometrami (nad tým je ultrafialové svetlo, pod tým infračervené). Nemôžeme teda vidieť infračervené svetlo, ale pri jeho dostatočne veľkom množstve dokážeme vnímať teplo, ktoré dodáva. Hoci infračervené svetlo je mimo schopností nášho videnia, pásmo označované ako NIR (900 – 1000 nm) je tesne pod prahom nášho rozpoznávania. Čo keby sme si nejakým optickým trikom dopomohli k jeho vnímaniu?
Vedci preto vyvinuli tzv. nanoantény ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH