Inovatívny postup umožní 14-krát rýchlejšiu výrobu zeleného vodíka aj z odpadovej vody
Výskumníci z Hongkonskej univerzity vedy a techniky vytvorili metódu, ktorú označujú ako „ultrarýchlu“ výrobu zeleného vodíka z komunálnej odpadovej vody. Výskumný tím testoval modulárny systém delenia vody pomocou priamej osmózy (forward osmosis-water splitting – FOWS), ktorý integroval tenkovrstvovú kompozitnú membránu FO na extrakciu vody s alkalickou elektrolýzou vody.
Výskum publikovaný v časopise Nature preukázal, že systém je schopný vyrábať vysoko čistý vodík priamo z odpadovej vody 14-krát rýchlejšie ako najmodernejšia elektrolýza, pričom v porovnaní s priemyselnými štandardmi má aj veľmi nízku spotrebu energie. Jednou z hlavných logistických výziev výroby ekologického vodíka je potreba obrovského množstva čistej vody – na výrobu jedného kilogramu vodíka je potrebných približne 9 kilogramov vody.
V oblastiach sveta trpiacich nedostatkom vody sú dodávky čistej vody na elektrolýzu obmedzené a môžu sa stať zdrojom konfliktov. Nahradenie čistej pitnej vody odpadovou vodou ako v experimente hongkonského tímu by mohlo ponúknuť oveľa udržateľnejší zdroj vody na využitie pri výrobe energie.
Zistenia tímu poukazujú aj na 46 % zníženie investičných nákladov spojených s úpravou vody v porovnaní s tradičnými procesmi, pričom možno zachytiť dodatočnú energiu vyrobenú počas procesu a čistú vodu zo samotných vodíkových článkov ako vedľajšie produkty tejto technológie. Výskum by mohol viesť k ekologickej výrobe vodíka z odpadových vôd, ktorá by bola čistejšia, lacnejšia a efektívnejšia.
Zdroj: au.investing.com.
Zobrazit Galériu