Inteligentné náplasti môžu zaznamenávať životné funkcie a neskôr budú môcť aj liečiť
Pred rokom sme vás informovali o inteligentnej „tetovačke", náplasti, ktorá bude schopná zhromažďovať údaje o krvnom obehu, činnosti mozgu a svalstva a navyše aj komunikovať so smartfónom v reálnom čase. Pripravuje ju startup MC10 z Cambridgea (Massachusetts, USA).
Na flexibilných elektronických náplastiach pracujú aj juhokórejskí vedci, ktorí ponúkli aj pohľad na to, ako budú tieto nositeľné zdravotnícke pomôcky budúcnosti vyzerať. Kožná náplasť bude tenšia ako list papiera a bude detegovať jemné chvenie, ale bude môcť aj na pokyn uvoľňovať liečivá obsiahnuté v nanočasticiach, pričom o tejto aktivite zostane aj záznam na možnosť neskoršej kontroly.
Táto technológia, ktorá je zatiaľ v štádiu vývoja, môže byť raz užitočná pre osoby trpiace napr. Parkinsonovou chorobou či inými poruchami pohybu.
„Tento systém predstavuje nový smer v zdravotnej starostlivosti, ktorý napokon umožní pokročilú diagnostiku a liečbu pomocou zariadení, ktoré možno nosiť ako dočasné detské tetovačky," ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH