Jadrové reaktory schované kilometer pod zemou poskytnú bezpečnú a lacnú energiu
Ekonomické a bezpečnostné hľadiská v mnohých krajinách brzdia rozvoj jadrovej energetiky. Startup Deep Fission preto prišiel s novým spôsobom riešenia týchto problémov. Jeho cieľom je postaviť reaktor široký menej ako 76 cm a uložiť ho do 1,6 km hlbokej vrtnej šachty. Vysoké náklady na výstavbu jadrových elektrární majú len veľmi málo spoločného so samotnou jadrovou technológiou.
Jadrové palivo aj so všetkými nákladmi na spracovanie vyjde len na približne 1663 USD za kilogram. Keďže jadrové palivo má neuveriteľnú energetickú hustotu, je to približne len 0,46 centa za kWh, pričom náklady na palivo neustále klesajú, pretože technológia sa stáva efektívnejšou. Skutočné náklady vznikajú v dôsledku rozsiahlych stavebných prác, ktoré sú potrebné na uzavretie jadrového reaktora a ochranu okolitého sveta v prípade havárie.
Tlaková nádoba reaktora z nehrdzavejúcej ocele môže mať hrúbku až 2,4 metra a ochranná konštrukcia zo železobetónu môže byť hrubá až 2 metre. Ak k tomu pripočítame základy, podporné zariadenia, tlakové zariadenia, chladiace systémy, náklady narastajú do astronomických výšok.
Deep Fission preto navrhuje postaviť malý reaktor založený na bežnom tlakovodnom reaktore (pressurized water reactor – PWR, typ jadrového reaktora, v ktorom sa ako chladivo používa obyčajná voda pod tlakom), ktorý sa zmestí do vrtnej šachty. Hlbinný štiepny reaktor by podobne ako PWR pracoval pri rovnakom tlaku 160 atmosfér a teplote 315 °C.
Šikovný ťah je výrazne zjednodušiť konštrukciu a zaobísť sa bez všetkého mimoriadne drahého stavebného inžinierstva spustením reaktora do šachty do hĺbky 1,6 kilometra. A pripojí sa pár rúr – jednou sa bude dolu posielať voda a druhou sa bude vracať para z parného generátora reaktora. Výsledkom je malý reaktor, ktorý používa rovnaký typ paliva a mnoho rovnakých komponentov ako PWR, ale nemá takmer žiadne pohyblivé časti okrem regulačných tyčí, ktoré sa ovládajú na diaľku.
Zdroj Foto: Deep Fission
Keďže vodný stĺpec je vysoký 1,6 km, tlakoval by reaktor svojou váhou, podobne ako keby bol umiestnený 1,6 kilometra pod hladinou mora, takže by nebol potrebný pretlakový systém a chladiaci systém by bol úplne pasívny. Okrem toho, keďže je uzavretý v pevnej hornine hlboko pod hladinou podzemnej vody, nie je potrebný žiadny ochranný systém. Ak sa situácia naozaj zhorší, šachta sa zasype a uzavrie.
Ak reaktor potrebuje kontrolu alebo servis, môže byť podľa spoločnosti vytiahnutý na povrch pomocou lán približne za hodinu. Dizajn reaktora je takisto samoobmedzujúci, takže ak sa prehreje, jadrová reakcia sa automaticky utlmí. Spoločnosť Deep Fission už začala s predbežným procesom posudzovania žiadosti a podala žiadosť na americkom ministerstve energetiky o plán vývoja systému a hľadania najlepšej geologickej lokality pre pilotnú elektráreň.
Zdroj: newatlas.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu