
Komentár XTB: Trumpove clá rozhádzali trhy a môžu ohroziť aj Slovensko
V pondelok 27. januára 2025 na trhy výrazne dopadlo dianie okolo novej čínskej umelej inteligencie od čínskeho startupu DeepSeek. Tento týždeň zase v pondelok trhy otvorili výrazne nižšie z dôvodu ciel, ktoré nový americký prezident Donald Trump uvalil na Mexiko, Kanadu a Čínu, ktoré predstavujú troch najväčších amerických obchodných partnerov. Tým prakticky odštartoval novú éru obchodných vojen, ktoré sa budú pravdepodobne výrazne prepisovať do ekonomík všetkých zúčastnených štátov. Donald Trump zjednodušene uvalil dodatočné 25 % clá na všetky tovary z Mexika a Kanady, s výnimkou kanadskej ropy a iných energetických produktov. Kanada z celkového importu ropy do USA predstavuje asi 60 %. Na Čínu boli uvalené 10 % clá.
Zaujímavé je, že Donald Trump je dlhodobo zástancom nižších úrokových sadzieb, daní a slabšieho dolára. Tento krok však paradoxne zvýši ceny v USA, teda infláciu, vďaka čomu by mali ostať úrokové sadzby dlhšie na vyšších úrovniach, na ekonomiku teda budú minimálne krátkodobo dopadať ako vyššie dane. Rovnako tak tento krok výrazne posilnil dolár, ktorý od piatku 31. Januára 2025 rastie asi o 1,3 %. Okrem amerického dolára ale tento krok výrazne zasiahol aj kanadský dolár či mexické peso.
Kanadský dolár oslabuje voči americkému asi o 1,4 % na najslabšiu úroveň od roku 2003 a mexické peso sa prepadá o viac ako 2 %. Objavujú sa už aj prvé informácie o podobných protiopatreniach v Kanade, Mexiku aj Číne. Uvalené clá by podľa viacerých bánk mohli výrazne znížiť americké HDP. Podľa UBS by sa mohol znížiť rast reálneho HDP až o 1,4 percentuálneho bodu, pokiaľ by sa kanadské a mexické firmy rozhodli preniesť celé zvýšenie cien na zákazníkov. Clá uvalené na Čínu by pridali 0,2 percentuálneho bodu, dokopy teda ide o 1,6 percentuálneho bodu, čo predstavuje zhruba polovicu očakávaného rastu.
Na víkendové dianie výrazne reagujú aj akciové indexy. Americký index S&P 500 reaguje poklesom o asi 1 %, aj keď sa hodnota výrazne mení každou minútou. Výrazným poklesom tiež reagujú aj kryptomeny, Bitcoin ešte pred pár hodinami klesal o asi 8 %, aj keď časť strát posledné hodiny zmazal. Kryptomeny sú totiž považované za rizikové aktíva, ktoré sa posledné roky správajú ako akcie a pri neistote vo svete sa z nich peniaze prelievajú do bezpečnejších aktív, akými sú napríklad dolár či americké dlhopisy. Druhá najväčšia kryptomena, ktorou je Ethereum, oslabuje dokonca o viac ako 20 %.
Negatívne tieto kroky zasiahli aj európske automobilky, ktoré časť produkcie vyvážajú aj do USA a existujú obavy, že by podobné clá mohli byť naozaj uvalené aj na Európu. Akcie Stellantisu klesali k dnešnej 10 hodine približne o 7 %, BMW o 4 %, Volkswagen o 5 % a Porsche o 4 %. Podobne negatívne reagujú aj akcie japonských automobiliek.
Okrem uvalených ciel Donald Trump avizuje, že plánuje clá uvaliť aj na EÚ. Podľa neho totiž EÚ využila USA a nekupuje napríklad americké autá či farmárske produkty. V tejto chvíli, samozrejme, nevieme, nakoľko reálne tieto hrozby sú, o akej výške ciel Trump hovorí, a čoho by sa presne mali a nemali týkať. Nemení to ale nič na tom, že víkendové udalosti vystrašili trhy aj v Európe, zatiaľ čo britské akcie reagujú pokojnejšie, keďže sa Trump vyjadril, že Spojené Kráľovstvo by mohlo uniknúť represívnym clám.
Problémom by bolo takéto uvalenie ciel aj pre Slovensko. Väčšinu nášho exportu do USA, cez 65 %, totiž tvorí export áut a súčiastok. Do USA tiež exportujeme aj veľa priemyselných tovarov (okolo 20 % nášho exportu). Aj v tomto prípade ide o sektory, pri ktorých Donald Trump avizoval už počas kampane, že chce výrobu vrátiť späť do USA.
Úvodný obr. zdroj: DaveDavidsoncom (pixabay.com)