Komerčná elektráreň na jadrovú fúziu bude dostupná už za pár rokov
Najväčšia súkromná spoločnosť pôsobiaca v oblasti jadrovej syntézy TAE Technologies oznámila, že do roku 2030 bude mať komerčne životaschopnú elektráreň na jadrovú fúziu. Spoločnosť so sídlom v Kalifornii získala financovanie pre svoj reaktor s vodíkom a bórom vo výške 880 miliónov dolárov. Tento reaktor nie je tradičný tokamak alebo stellarátor; namiesto toho používa mechanizmus na akceleráciu uväznených častíc, ktorý produkuje plazmu.
Čo robí TAE inak ako väčšie projekty v priemysle, ako je napríklad Medzinárodný termonukleárny experimentálny reaktor (ITER)? Technológia TAE sa nazýva “pokročilá konfigurácia s reverzným poľom riadeným lúčom” (beam-driven field-reversed configuration – FRC). Využíva nerádioaktívny vodík a bór na generovanie plazmy v starostlivo uzavretej oblasti. "Táto technológia môže fungovať aj s vodíkovými izotopovými palivami, ako je deutérium a trícium," hovorí TAE.
Lúč urýchľujúci častice ohrieva molekuly do plazmatického stavu, potom konfigurácia s opačným ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH