Kto sa na teba pozerá? Prelepiť si webovú kameru nemusí byť zlý nápad
Posledné týždne asi máme všetci pocit, že nás môžu sledovať na každom kroku. Najprv prišli odhalenia o tom, že americká vláda môže mať prístup k osobným dátam na sociálnych sieťach a webe. Potom tu bol škandál odpočúvania vojenskou tajnou službou v Česku. A aby toho nebolo málo, v tomto stĺpčeku sa odpichneme od správy BBC z konca júna o hrozbách zneužitia webovej kamery vo vašom laptope či dokonca smartfóne.
Výskumníci v našej firme už dlhodobo v rámci „profesionálnej paranoje" prekrývajú kamery lepiacou páskou, expert ESETu na kybernetickú bezpečnosť Peter Stančik o tom nedávno veľmi zaujímavo rozprával a diskutoval v Rádiu FM. Hoci bola diskusia miestami skôr zábavná, problém je reálny a nespadol z neba, existuje už niekoľko rokov.
Síce možnosť, že vás infikuje trójsky kôň, ktorý dokáže bez vášho vedomia aktivovať kameru a špehovať, čo robíte, je minimálna (a takmer nulová, ak máte aktualizovaný bezpečnostný softvér), nebezpečenstvo tu je. Preto nedávno britská nadácia Childnet International vydala aj odporúčanie, aby si ľudia kamery radšej zakrývali, keď ich práve nepoužívajú.
BBC Radio 5 potom urobilo vlastné vyšetrovanie, aká reálna je táto hrozba, a naozaj sa im podarilo lokalizovať webové stránky a fóra, kde si títo kyberkriminálnici vymieňali fotky či videá osôb v privátnych momentoch, samozrejme, bez toho, aby vedeli, že ich nahrávajú. Jeden z kriminálnikov, iba 17-ročný mladík, sa priznal, že takto nabúral až 500 počítačov a prístup na webovú kameru sa predáva za pár centov až dolár.
Na stránke ESETu so správami zo sveta kybernetickej bezpečnosti WeLiveSecurity.com sa zas objavila informácia od bývalého zamestnanca Úradu pre národná bezpečnosť (NSA) podľa, ktorého by mohli hackeri zaútočiť a získať prístup ku kamerám vo väzniciach či bankách. Tu je už bezpečnostné riziko vyššie - zločincom totiž nemusí ísť „iba" o špehovanie, ale môžu nahradiť vysielanie z týchto kamier iným a oklamať tak bezpečnostných pracovníkov. Podľa experta Craiga Haffnera sú tisícky týchto kamier ovládateľné na diaľku aj cez internet.
Netreba však vyvolávať zbytočnú paniku: banku asi čitatelia PC REVUE nevlastnia, hoci ťažko povedať, či sa nenachádza aj v čitárňach väzníc... Aj keď nebezpečenstvo tu je, šanca, že sa infikujete podobným malvérom, je mizivá. Obzvlášť pokojne môžete spávať s kvalitným antivírusom, v kybersvete totiž existuje ešte viac nebezpečenstiev. Na záver ako vždy: aj tento mesiac vám želáme bezpečné surfovanie.
Branislav Ondrášik
Článok vznikol v spolupráci s firmou ESET.