CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Rodina GeForce sa rozrastá

Archív NXT
0

Pokiaľ nemáte počas horúceho leta žiadne dovolenkové plány a miesto rozvaľovania na pláži sa radšej chcete vrhnúť na dlho odkladané PC hry, na ktoré cez pracovné mesiace nebol čas, možno je na mieste predtým trošku upgradovať počítač. Njamä ak sa do vášho výberu prepracovali tituly ako Crysis 3 či Metro: Last Light, momentálne najnáročnejšie a najkrajšie hry.

A keď už ich hrať na PC, tak s kombináciou veľkého monitora a poriadne výkonnej grafiky, nech naplno predvedú, o koľko lepšie dokážu PC hry vyzerať pri nastavení zobrazovania v maximálnej kvalite. NVIDIA si po vydaní GeForce Titan s dvoma novinkami ďalej upevňuje vedenie v segmente najvýkonnejších grafík, takže je čas podrobne preveriť, aké výkonné a výhodné jej novinky sú.

GTX 780

Túto mladšiu sestričku GeForce Titan sme vám skrátenou formou predstavili už minule a prisľúbili sme podrobnejší rozbor v tomto čísle. Pustime sa teda do jej detailnej pitvy.

gtx780.png

Jadro kariet s označením GTX 780 je totožné s GeForce Titan, ide teda o obrovský čip GK110, ktorý sa, samozrejme, vyrába v rôznych podobách, pričom verzia pre Titan je označovaná ako GK11-300. Obsahuje niekoľko odpojených jednotiek oproti plnofunkčnej verzii Tesla K20, určenej na profesionálne využitie. GeForce GTX 780 je v základe ešte viac poodpájaný Titan, nesie síce vyššie číselné označenie GK110-400, no v tomto prípade to, žiaľ, znamená slabšiu verziu čipu. Konkrétne čísla vidíte v tabuľke - čip zaostáva za silnejším variantom o 384 stream procesorov (odpojené sú teda dva bloky SMX) a 32 textúrovacích jednotiek, no čiastočne to kompenzuje vyššími základnými frekvenciami, a ako neskôr ukážeme, aj podstatne väčším priestorom na pretaktovanie. Sympatické je, že kľúčové parametre pamätí - šírka zbernice a frekvencia GDDR5 - ostali nezmenené, teda 384 bitov a 6 GHz efektívny takt, čo dáva úžasnú priepustnosť takmer 290 gigabajtov za sekundu. Znížila sa len kapacita zo 6 GB na 3 GB, čo by malo vo väčšine používateľských scenárov postačovať.

GTX 780 má teda k Titanu veľmi veľmi blízko vo všetkých kľúčových parametroch, no v jednom mimoriadne dôležitom je našťastie veľmi ďaleko - v cene. Za Titan zaplatíte bez päťdesiatky tisíc eur, za GTX 780 o vyše 300 eur menej. Tento veľký rozdiel, samozrejme, nie je spôsobený funkčnosťou dvoch blokov SMX na čipe, reálny dôvod je výkon kariet v aplikáciách GPGPU, teda v situáciách, keď na GPU akcelerujete rôzne výpočty. Pokiaľ potrebujete pracovať s takzvanou dvojitou presnosťou, teda s reálnymi číslami udanými vyššou presnosťou FP64, klesá rýchlosť GTX 780 na 1/24 oproti základnej presnosti FP32. Pri Titane by tento pokles bol iba na jednu tretinu, takže ten má stále svoju špeciálnu pozíciu, vďaka ktorej bude snom pre profesionálov či vedeckých pracovníkov často využívajúcich silu GPU na akceleráciu rôznych simulácií. GTX 780 sa tak stavia do pozície najvýkonnejšej čisto hernej grafickej karty od spoločnosti NVIDIA.

Výkon grafiky sme zmerali komplexne pomocou mnohých benchmarkov aj hier a môžeme s potešením oznámiť, že napriek veľkému cenovému rozdielu sa od GeForce Titan skoro neodlišuje. Dôvodov je niekoľko, napríklad TDP totožné s Titanom v kombinácii s dynamickým riadením frekvencií - karta sa pretaktováva a pritom sleduje, či neprekračuje stanovené TDP. Keďže na GTX 780 sa nachádza menej pamäťových čipov a má menej blokov SMX, má menšiu spotrebu a pred dosiahnutím limitu TDP si môže dovoliť bežať častejšie na vyššej frekvencii. Prirátajte k tomu, že sme testovali pretaktovanú verziu od spoločnosti GIGABYTE, výborne chladenú pomocou chladiča Windforce, takže počas GPU boostovania nehrozilo dosiahnutie teplotných limitov (a to dokonca bez nepríjemného hluku, karta určite neprehluší zvyšok herného PC).

GTX 780 tu a tam za Titanom zaostane, ale obyčajne ide o rozdiely v rádoch jednotiek percent, čo vzhľadom na cenový rozdiel hovorí jasnou matematikou - pre hráča Titan nedáva zmysel, rozhodne sa viac vyplatí GTX 780 a ušetrené peniaze možno investovať do zvyšku PC, ideálne monitora. Alebo do najnovších hier, ak máte dosť času J. V prospech GTX 780 hovorí aj priestor na pretaktovanie - podľa našich skúseností ide o jednu z najlepšie pretaktovateľných kariet. Nie je problém len jednoduchou úpravou vo Windows zvýšiť frekvenciu o 200 MHz, ba aj viac, stačí priebežne kontrolovať stabilitu niektorým zo známych stres testov (používame MSI Kombustor) a pritom priebežne dvíhať frekvencie v programe od výrobcu karty (v našom prípade GIGABYTE OC Guru II).

NVIDIA si v prípade GTX 780 nemusí robiť obavy s konkurenciou - AMD jednoducho nemá podobne výkonnú grafiku, a tak si NVIDIA môže dovoliť nastaviť ľubovoľnú cenu. To je dôvod, prečo sa po dlhom čase opäť vyšvihla cenová hladina najvýkonnejšej hernej karty nad 600 eur. Na druhej strane stále ide o veľmi zlacnený Titan, takže sa na túto cenu dá pozerať aj pozitívne, aj negatívne. Pohľad zrejme závisí od momentálneho rozpočtu J.

GTX 770

Druhá, o niečo aktuálnejšia novinka je GeForce GTX 770, nástupca GTX 670. Vnútri je to opäť čip GK104, dobre známy z GTX 670 aj GTX 680, no tentoraz v lepšie vyladenej verzii, dotiahnutej do extrému. Niečo podobné, ako predviedli v AMD s Radeonom 7970 pri vydaní edície Gigahertz. GK104 sa v tomto prípade na karte nachádza v maximálnej konfigurácii, plne aktivovaný, rovnako ako u GTX 680, rozdiel je však vo frekvenciách. Zatiaľ čo GPU dostalo v referenčnom vyhotovení do vienka len mierny nárast frekvencií o 42 MHz, pamäte zažili poriadny upgrade. Zo 6 GHz efektívnej frekvencie sa vyhupli rovno na 7 GHz, zatiaľ najvyššiu hodnotu, akú sme na grafickej karte videli. Karta tak má o 32 GB/s vyššiu pamäťovú priepustnosť, čo by sa malo odraziť na výkone pri použití najvyšších rozlíšení a vyhladzovania hrán. Najsympatickejšia však na tejto karte je cenová hladina, v ktorej sa dostane na trh - bude stáť zhruba toľko, koľko stál GTX 670 v čase uvedenia. Inak povedané, bude veľmi výhodná, pretože ponúkne výkon vyšší než GTX 680 za cenu o stupeň lacnejšieho modelu.

GTX770.jpg

Asi nie je prekvapenie, že výkon je presne tam, kde by ste ho papierovo čakali. Aj nedávno testovaná pretaktovaná edícia GTX 680 z našej tabuľky sa touto kartou nechá prekonať, a to napriek vyšším základným frekvenciám - GTX 770 má totiž vyšší limit TDP (195 W -> 230 W), takže jej novšie dynamické riadenie frekvencií GPU Boost 2.0 môže dlhodobo udržiavať vyššie takty a predvádzať v súzvuku so superrýchlou pamäťou takto skvelý výkon. GTX 770 robí z modelov 670 a 680 zastarané karty, ktoré sa už oplatí kúpiť len za výpredajové akciové ceny. Podobne je na tom aj GHz edícia Radeonu 7970 - nejaké vedenie nad GTX 770 si udrží len extrémne pretaktovaná verzia, no v tom prípade ide o podstatne drahšie karty s vyššou spotrebou a všeobecne hlučnejším chladením. GTX 770 je skrátka vo svojej cenovej hladine mimoriadne výhodná karta, ktorej sa môžu rovnať len najrýchlejšie Radeony, ak k ich hodnote pripočítate balíček hier od AMD, ktorý v niektorých prípadoch dosahuje až štyri tituly. Ako sme spomínali nedávno, ide o zaujímavé top tituly, takže ak ich nemáte a zapadnú do vášho vkusu, zvyšujú hodnotu grafickej karty dosť výrazne. V prípade Radeonov 7970 ide o Far Cry: Blood Dragon, Tomb Raider, Bioshock Infinite a Crysis 3; NVIDIA zatiaľ ku GTX 770 nič nepribaľuje, ale čo nie je, môže časom byť. Zrejme však predpokladá, že takúto výhodnú kartu z hľadiska pomeru ceny k výkonu netreba dávať do pozornosti podobnými akciami.


Verdikt PC REVUE

Na záver nám opäť neostáva iné ako zamyslieť sa nad večnou témou preznačovania starých GPU za nové generácie, ktorú by pri sedemstovkovej generácii mohol vytiahnuť do debaty nejeden antifanúšik spoločnosti NVIDIA. Predsa len opäť ide o prípad generácie novej podľa modelového označenia, ale čipy neprešli ani zmenou architektúry, ba ani nevznikajú novým výrobným procesom. Sú to stále tie isté GK1xx ako pri GeForce GTX 6xx. Takže prečo tentoraz neprskáme síru v spravodlivom hneve na marketingové praktiky? Pretože nové karty sa nám jednoducho páčia, prinášajú niečo nové a svoje miesto na trhu si vedia poľahky obhájiť. GTX 780 je založená na čipe, ktorý pred Titanom nebol v generácii GTX 6xx prítomný, navyše ponúka silu Titanu vo výhodnej cene, je to ideálna kúpa pre bohatého hráča do high-end zostavy. A GTX 770 je síce „len" GTX 680 na steroidoch, no vďaka ľudovejšiemu označeniu 770 prináša výkon tejto silnej karty do nižšej cenovej hladiny, čo jej jednoducho nemôžeme mať za zlé. Tento refresh high-end kariet sa vcelku vydaril, aj keď to nie je až taký prielom ako príchod GTX 680.

Test grafik - tab1.jpg

Poznámka: Zelený graf znamená väčšia hodnota je lepší výsledok. Červený graf znamená nižšia hodnota je lepší výsledok

Test grafik - tab2.jpg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať