Kybernetické útoky denne ohrozujú firmy aj jednotlivcov. Ako im efektívne čeliť?
Až 53 percent firiem na Slovensku má skúsenosť s bezpečnostným incidentom. Číslo však môže byť vyššie, nakoľko firmy sa s takýmto typom útoku neradi priznávajú. Chronicky známy je príklad zahraničnej firmy UBER, ktorá nielenže zaplatila hackerom, ale celý útok zamlčala. Vo finále tak prišla o 148 miliónov dolárov.
Podľa prieskumu IT spoločnosti GAMO je najväčšou hrozbou infikovanie IT systémov nežiadúcim softvérom. Či už ide o spam (68%), malware ( 30%) alebo ransomware (6%).
Napríklad phisingu, ktorý stojí za 30 percentami hrozieb, sa pritom dá predísť edukáciou zamestnancov. Za väčšinou útokov totiž stojí zlyhanie ľudského faktoru. “Ľudia sú zvyknutí veriť všetkému a konať nesystematicky, netestujú si pravosť zdroja a neanalyzujú dôveryhodnosť wifi siete,“ hovorí Ľubomír Kopáček, šéf divízie IT bezpečnosti GAMO. „A keď sa to deje v súkromí, deje sa to aj vo firmách. Tieto zlozvyky si ľudia majú tendenciu nosiť zo súkromného života do práce.“
Až 48% firiem uvádza, že v rámci ky ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH