ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Lacné riešenie na odstránenie produkcie silných skleníkových plynov na farmách

3

Cirok je rastlina, ktorá sa niekedy používa na siláž. Siláž je nasekaný rastlinný materiál, často kukurica, cirok alebo lucerna, ktorý sa fermentuje a skladuje v silách, bunkroch alebo kopcoch pokrytých plastom. Vedci z Kansaskej štátnej univerzity tvrdia, že fermentované krmivo pre hospodárske zvieratá produkuje oxid dusný, silný skleníkový plyn, ale objavili aj nákladovo efektívnu nápravu.

Nový výskum naznačuje, že siláž bola prehliadaná ako významný producent oxidu dusného. Tím vedcov z Kansasu zverejnil doteraz najlepší odhad toho, koľko oxidu dusného vstupuje do atmosféry zo siláže, čo by podľa nich mohlo byť tretím najväčším farmárskym zdrojom plynu v krajine. Teraz chcú upútať pozornosť federálnych regulačných orgánov a poľnohospodárskeho priemyslu, aby sa týmto problémom zaoberali.

Nový výskum naznačuje, že siláž môže chrliť 30-krát viac oxidu dusného ako iná bežná prax, spaľovanie kukuričného strniska a iných zvyškov plodín po zbere. No zatiaľ čo americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) pravidelne započítava vypaľovanie polí do svojich správ o emisiách, vplyv siláže sa prehliada, hovoria vedci. 

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Výskumníci navrhujú riešenie pomocou inokulácie (ošetrenia tekutou očkovacou látkou). Baktérie v siláži produkujú oxid dusný v strese, keď nemajú prístup k dostatočnému množstvu uhlíkových zlúčenín. Tím preto našiel kombináciu zložiek, ktorá zabíja väčšinu baktérií a znižuje stres pre tie, ktoré prežili, tým, že mikróbom dodáva prísun uhlíkových zlúčenín. Tento prístup zabránil vzniku 99 % emisií oxidu dusnatého pri pokusoch vedcov so silážou.

Kansaský tím dospel k záveru, že ošetrenie 1 tony siláže týmto prípravkom by stálo 4 centy. Tvrdia, že za 5 miliónov dolárov by sa mohla ošetriť všetka siláž, ktorá sa v USA ročne vyprodukuje. Umožnilo by to znížiť celkové emisie oxidu dusného v USA o 2 %. Zistenia tímu sa objavili v časopise PNAS Nexus.

Hoci tento plyn tvorí malý kúsok globálnych emisií skleníkových plynov, jeho sila vedcov znepokojuje. V porovnaní s oxidom uhličitým je oxid dusný asi 265-krát účinnejší pri zachytávaní tepla počas 100-ročného obdobia, uvádza správa EPA. Takisto poškodzuje ozónovú vrstvu, ktorá chráni ľudí a ďalší život na zemskom povrchu pred škodlivým slnečným žiarením. 

Zdroj: kosu.org.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Stopové množstvo zaváži ! reakcia na: Lacné riešenie na odstránenie produkcie silných skleníkových plynov na farmách

6.11.2024 10:11
Vážený pane.

Názorný príklad:

Ak si vo Vašej blízkosti pustím do gatí špióna, napriek stopovému množstvu plynu voči okoliu, zaváži !
Reagovať

Zase... reakcia na: Lacné riešenie na odstránenie produkcie silných skleníkových plynov na farmách

6.11.2024 10:11
...uvádzate ľudí do omylu.
Oxid dusný sa nachádza v atmosfére v takých stopových množstvách, že sa ani neudáva ako samostatný plyn len ako ostatné zložky atmosféry. A ani kravské prdy nemôžu pôsobiť na otepľovanie atmosféry vzhľadom na stopové množstvá v atmosfére tiež pod spoločným označením ostatné zložky atmosféry.
Reagovať

RE: Zase... reakcia na: Zase...

6.11.2024 10:11
..."stopové množstvá metánu" tam malo byť...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať